pečuj doma

Platba za vedení depozitního účtu v pobytové službě

16.10.2022

Kdo určuje poplatek za vedení depozitního účtu klienta v domovu se zvláštním režimem? Jsem opatrovník maminky v DZR a měsíčně! platím 250 Kč za vedení depozita. V jiných podobných zařízeních zjišťuji, že účet je veden bezplatně. Našla jsem jediný poplatek, a to 45 Kč měsíčně. Jak zjednat nápravu?

Odpověď

Poplatek za vedení depozit v sociální službě je tzv. fakultativní službou, kterou sjednáváte jako opatrovník v rámci smlouvy o poskytování sociální služby Vaší mamince.

Služba je z pohledu práva soukromá organizace a do jisté míry mezi Vámi a službou je smluvní volnost (tj. na čem se dohodnete, to máte). Nicméně zákon omezuje úhradu za fakultativní službu tak, že služba může stanovit výši maximálně dle § 77 zákona o sociálních službách: Úhrada za fakultativní činnosti může být stanovena v plné výši nákladů na tyto služby.

Jeví se, že 250 Kč měsíčně je částka vysoká, ale je otázkou, co vše s depozity služba provádí a kolik času to pracovníkům služby zabere. Pokud pracovnice s depozity stráví cca 1 hodinu měsíčně, pak by částka mohla odpovídat oněm skutečným nákladům na mzdu této pracovnice.

Pokud se Vám částka zdá neúměrná, doporučuji vyvolat jednání o smlouvě a o rozsahu objednaných fakultativních služeb a současně můžete službu správu depozit nevyužívat. Konec konců je povinností opatrovníka se starat o prostředky opatrované a je sice běžné, že část prostředků spravuje za opatrovníka služba, ale pak je správně, že je to zpoplatněno, i když souhlasím s Vámi – i mně přijde částka 250 Kč spíše v České republice jako vyšší.

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Válek má na stole změnu vyhlášky o preventivních prohlídkách

18.4.2025 Častější vyšetření lipidů a glykémie, zavedení preventivního vyšetření lipoproteinu (a), ale také nový přístup k vyhodnocení výsledku prevence a škálování rizika. S účinností od začátku roku 2026 se má změnit obsah pravidelných preventivních prohlídek. Je to příležitost pro skutečné posílení prevence v klinické praxi s dopadem na celou populaci. více...

NAUČNÉ: Komunikace v rodině, zejména mezi pečujícím a nemocným

17.4.2025 Komunikace je základní cesta, jak sdílet emoce, myšlenky, prožitky s ostatními. Komunikace v rodině zajišťuje přenos informací i emocí mezi nejbližšími. A protože v rodinách jsou vztahy dobré, ale i ty méně povedené, mohou být komunikační kanály bezproblémové, nebo naopak vyostřené, či nepřesné. Zkusme si o tom říct více. více...

ZPRÁVY: Výstava Doma je doma bude otevřena až do 7. května

16.4.2025 Ve vestibulu Krajského úřadu Jihomoravského kraje se koná výstava „DOMA JE DOMA“ představující nástroje, které pomohou zvládat péči v kontextu stárnutí populace a pomohou zajistit udržitelnost zdravotní a sociální péče. Výstava bude otevřena až do 7. května 2025. Návštěvníci se mohou dovědět o asistivních technologiích a jejich přínosech. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.