pečuj doma

Platba za vedení depozitního účtu v pobytové službě

16.10.2022

Kdo určuje poplatek za vedení depozitního účtu klienta v domovu se zvláštním režimem? Jsem opatrovník maminky v DZR a měsíčně! platím 250 Kč za vedení depozita. V jiných podobných zařízeních zjišťuji, že účet je veden bezplatně. Našla jsem jediný poplatek, a to 45 Kč měsíčně. Jak zjednat nápravu?

Odpověď

Poplatek za vedení depozit v sociální službě je tzv. fakultativní službou, kterou sjednáváte jako opatrovník v rámci smlouvy o poskytování sociální služby Vaší mamince.

Služba je z pohledu práva soukromá organizace a do jisté míry mezi Vámi a službou je smluvní volnost (tj. na čem se dohodnete, to máte). Nicméně zákon omezuje úhradu za fakultativní službu tak, že služba může stanovit výši maximálně dle § 77 zákona o sociálních službách: Úhrada za fakultativní činnosti může být stanovena v plné výši nákladů na tyto služby.

Jeví se, že 250 Kč měsíčně je částka vysoká, ale je otázkou, co vše s depozity služba provádí a kolik času to pracovníkům služby zabere. Pokud pracovnice s depozity stráví cca 1 hodinu měsíčně, pak by částka mohla odpovídat oněm skutečným nákladům na mzdu této pracovnice.

Pokud se Vám částka zdá neúměrná, doporučuji vyvolat jednání o smlouvě a o rozsahu objednaných fakultativních služeb a současně můžete službu správu depozit nevyužívat. Konec konců je povinností opatrovníka se starat o prostředky opatrované a je sice běžné, že část prostředků spravuje za opatrovníka služba, ale pak je správně, že je to zpoplatněno, i když souhlasím s Vámi – i mně přijde částka 250 Kč spíše v České republice jako vyšší.

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Posouzení inkontinence v řízení o příspěvku na péči

21.11.2024 Mám dotaz ohledně příspěvku na péči. Moje dcera, 7 let, má vývojovou dysfázii a trpí noční enurézou, potřebu si vůbec neuvědomuje, proto v noci nosí pleny. Přes den si nutkání neuvědomuje včas (nosí inkontinenční kalhotky) a dobíhá na WC. Posudkový lékař ji neuznal ZŽP výkon fyziologické potřeby a zhodnotil, že to započetl více...

INFO: Neformálně pečující zaměstnanci nemají podporu

20.11.2024 Pečující osoby, které se denně starají o své blízké, čelí obrovskému množství stresu a náročným úkolům. Tato skupina lidí, ať už se jedná o pečovatele starších rodičů, dětí s handicapem či jiných členů rodiny, je vystavena nejen fyzickému vypětí z pravidelné péče a asistence, ale také velké psychické zátěži. Situaci by mohlo pomoci tzv. ESG. více...

PTÁTE SE: Jak můžu zastavit návrh na omezení ve svéprávnosti?

19.11.2024 Byl na mě podán návrh na omezení ve svéprávnosti. S tím nesouhlasím. Co můžu v této situaci dělat? Zároveň ani nesouhlasím, aby se staral navrhovatel, dá se i s tím něco dělat? Chtěl bych se zeptat, jak to zastavit. Nechci, aby to šlo k soudu...
ODPOVĚĎ
Především nyní musíte být aktivní více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.