pečuj doma

Placení výživného za opatrovance

15.6.2021

Za našeho opatrovance platíme výživné na jeho děti. Doplatili jsme dlužné výživné z minulých období (před tím, než jsme byli opatrovníky). Nyní již děti dovršily věk 18 let, ale dle matky mají stále nárok na výživné. Jak by nám to matka měla doložit, abychom výživné mohli dále platit? Myslím, že některé z dětí má omezenou možnost uplatnění. Prosím Vás o radu.

Odpověď

Výživné na děti náleží, dokud není dítě schopno se živit samo (§ 911 občanského zákoníku).

Zpravidla není dítě schopno se živit samo:

  • dokud studuje (pokud nejde o nějaké řetězení škol anebo studium na škole zaměřené prakticky a pak na vysoké škole zaměřené umělecky – zde již soudy došly k závěru, že schopnost živit se samo vzniká plně po dosažení prakticky zaměřeného vzdělání).
    • co se týče délky studia, může překročit i 26. rok
  • je-li dítě postižené, někdy je vyživovací povinnost celoživotní, protože nikdy dítě nenabude schopnost se živit samo
    • pobírání invalidního důchodu III. stupně, případně vyššího stupně příspěvku na péči nemění schopnost se živit – státní sociální dávka nedokazuje schopnost se živit.

Pokud tedy jde o to, co by měla maminka doložit:

  • poptávala bych se po dokladu o studiu (typu školy, prospěchu – aby dítě nestudovalo jen „jako“),
  • pokud je dítě postižené, poptávala bych se po tom, jaký typ důchodu mu byl přiznán a na jakou diagnózu a podle toho bych učinila úsudek, jak je schopno se živit samo.

V případě sporného/nejasného prokazování matkou nebo nemožnosti se s ní domluvit, lze požádat soud o ukončení hrazení vyživovací povinnosti (běžně se tak děje na základě dohody mezi dítětem a rodičem) a soud buď výživné ponechá, nebo jej ukončí, čímž jako opatrovník máte důkaz do spisové dokumentace, že neplatíte něco zbytečně.

Mgr. Radka Pešlová

 

           

 

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Statutární město Brno a Jihomoravský kraj.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Posouzení inkontinence v řízení o příspěvku na péči

21.11.2024 Mám dotaz ohledně příspěvku na péči. Moje dcera, 7 let, má vývojovou dysfázii a trpí noční enurézou, potřebu si vůbec neuvědomuje, proto v noci nosí pleny. Přes den si nutkání neuvědomuje včas (nosí inkontinenční kalhotky) a dobíhá na WC. Posudkový lékař ji neuznal ZŽP výkon fyziologické potřeby a zhodnotil, že to započetl více...

INFO: Neformálně pečující zaměstnanci nemají podporu

20.11.2024 Pečující osoby, které se denně starají o své blízké, čelí obrovskému množství stresu a náročným úkolům. Tato skupina lidí, ať už se jedná o pečovatele starších rodičů, dětí s handicapem či jiných členů rodiny, je vystavena nejen fyzickému vypětí z pravidelné péče a asistence, ale také velké psychické zátěži. Situaci by mohlo pomoci tzv. ESG. více...

PTÁTE SE: Jak můžu zastavit návrh na omezení ve svéprávnosti?

19.11.2024 Byl na mě podán návrh na omezení ve svéprávnosti. S tím nesouhlasím. Co můžu v této situaci dělat? Zároveň ani nesouhlasím, aby se staral navrhovatel, dá se i s tím něco dělat? Chtěl bych se zeptat, jak to zastavit. Nechci, aby to šlo k soudu...
ODPOVĚĎ
Především nyní musíte být aktivní více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.