Péče o nesvéprávného syna, hospodaření a kolizní opatrovník
Synovi je 30 let, je zbaven svéprávnosti a pobírá invalidní důchod, příspěvek na péči III. stupeň, příspěvek na mobilitu. Zatím mi finance chodí na společný účet, ale chci mu zřídit jeho účet. Já pracuji, syn je ment. postižený, ale vydrží sám doma. Kolik si mohu z příspěvku na péči posílat na svůj účet, za to, že se o něj starám? A může se finančně podílet i na nákladech rekonstrukce apod?
Odpověď
Příspěvek na péči je příspěvkem syna a ten si z něj MUSÍ zaplatit péči. Nemůže si příspěvek šetřit. Péči si může objednávat od registrované sociální služby, osoby blízké (tj. od Vás) nebo od asistenta sociální péče (to je třeba soused, kamarád).
Syn se s pečující osobou má dohodnout na tom, co potřebuje a kolik zaplatí. Některé dohody jsou ústní (nejčastěji v rodině) a všechny ostatní musí být písemné.
Jenže, Váš syn není schopen se dohodnout, není schopen uzavírat smlouvy. Je omezen ve svéprávnosti a Vy jste nejspíš opatrovník. Proto tyto smlouvy uzavíráte za syna Vy. ALE NEMŮŽETE ZA SYNA UZAVŘÍT dohodu sama se sebou. Tedy nemůžete uzavřít smlouvu, kde byste ji na jedné straně podepisovala jako opatrovník za syna a na straně druhé jako pečující osoba. Vznikla by tak paradoxní situace, že byste za pečující osobu vybrala sama sebe, určila byste si rozsah péče, kolik si za ni máte ze synových prostředků vzít, a taky byste se kontrolovala, jak dobře o syna pečujete a kdybyste péči neprováděla kvalitně, tak byste si vynadala, uplatnila sankce, nezaplatila si. To, jak jistě tušíte – je nerealizovatelné a je to hloupost.
V tomto případě jste v kolizi dle § 460 občanského zákoníku. Proto je potřeba, abyste na soud (opatrovnický) napsala:
Návrh na ustanovení kolizního opatrovníka
Vážení, protože jako matka, pečující osoba a současně opatrovník nemohu sama (za opatrovaného) se sebou uzavřít dohodu o péči (a to ať ústní nebo písemnou) a současně si (za syna) sobě určit pravidla péče a výši úhrady za péči a taktéž kontrolovat se (za syna), jak péči provádím, žádám o ustanovení kolizního opatrovníka dle § 460 občanského zákoníku, v platném znění pro oblast sjednání smlouvy o péči, jejích změn, úhradu za péči a případně ukončení péče mezi opatrovaným a opatrovníkem.
Až soud ustanoví kolizního opatrovníka, tak on bude syna zastupovat (jen pro poskytování péče Vaší osobou). Sjedná s Vámi písemnou smlouvu o péči (ta se dá vytvořit ze vzoru Smlouvy s asistentem sociální péče, ke stažení např. zde: http://test.ligaportal.cz/wp-content/uploads/2014/12/vzor-smlouvy-s-asistentem-socialni-pece.doc
S kolizním opatrovníkem se dohodnete i na přiměřené částce za hodinu péče a jak to budete vykazovat. Tato částka není nikde zákonem zakotvená (sociální služby mají omezenou hodinovou částku, ale to se na Vás nevztahuje). Taktéž se nemusíte řídit zákoníkem v části o zaručeném minimálním mzdovém tarifu.
Běžné je něco mezi 100-150 Kč/hod. Vychází to z toho, že opatrovaný si většinou nic dražšího stejně nemůže dovolit.
Na základě tohoto pak nastavíte, jak z PNP syna budete prostředky převádět k sobě na účet. Např. synův účet a na něm trvalý příkaz, kdy to přejde na Váš osobní účet. Takto se ze zaplacených prostředků stanou výhradně Vaše prostředky a ty můžete utratit dle svého uvážení a nevykazujete je soudu při dokládání vyúčtování za opatrovaného. Ve vyúčtování uvedete: v měsíci XY zaplaceno pečující osobě za péči YZ Kč dle smlouvy ze dne ... /takto to bude každý měsíc; už neuvádíte na co to pro sebe spotřebujete – tím se stává z PNP Váš příjem/.
Dále se ptáte, zda se syn může podílet např. na nákladech rekonstrukce.
Velmi záleží, čí je nemovitost, do které bude investováno. Pokud je jen Vaše, jste opět v kolizi. Nemůžete sama rozhodnout za syna, že své peníze dá do Vaší nemovitosti. Není podstatné, že v ní bydlí – je podstatné, že Vy sama sobě to určit nemůžete. Opět požádáte soud o ustanovení kolizního opatrovníka a s tím dohodnete, proč je spravedlivé, aby syn do nemovitosti investoval. Jistě je únosné, aby se podílel třeba na spotřebě, na drobných opravách, ale jestli kolizní opatrovník odsouhlasí investice většího charakteru, to je otázkou.
Soudy to často neodsouhlasí, dokud není opatrovaný spoluvlastníkem nemovitosti.
Pokud je opatrovaný spoluvlastník, tak určíte částku potřebnou k rekonstrukci a požádáte soud o schválení právního jednání:
Vážení,
z důvodu .... musíme opravit nemovitost, kterou má ve vlastnictví opatrovaný a já. Cena této opravy je dle přiloženého rozpočtu odhadovaná na ...
Žádám o schválení uvolnění prostředků ve výši ... Kč z opatrovancových úspor na toto neběžné právní jednání.
Mgr. Radka Pešlová
§ 460
Dojde-li ke střetu zájmu zákonného zástupce nebo opatrovníka se zájmem zastoupeného či ke střetnutí zájmů těch, kteří jsou zastoupeni týmž zákonným zástupcem nebo opatrovníkem, anebo hrozí-li takový střet, jmenuje soud zastoupenému kolizního opatrovníka.
Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.