pečuj doma

Operátoři neuznávají doklad o opatrovnictví. Jak zrušit služby?

7.9.2024

Moje maminka je opatrovnice mé babičky, já jí jen pomáhám. Nedávno maminka šla za operátorem, aby zrušili babiččinu pevnou linku v jejím bytě (už tam nebydlí). Nemohla se nikam dostat, protože jí nikdo ze zaměstnanců nechtěl uznat soudní doklad o opatrovnictví, zřejmě kvůli jejich ignoranci (chtěli plnou moc). Je něco takového vůbec legální? Budeme teď rušit i její internet a rád bych věděl, jestli budu moci volat policii, pokud se oni zase pokusí o to samé. Protože oba odmítáme jezdit na pět různých poboček s tím samým výsledkem.

Odpověď

Pro operátory (stejně jako pro další společnosti) má být závazná listina opatrovníka, ve které je uvedené, co vše maminka jako opatrovnice za babičku vyřizuje. Tato listina musí být opatřena doložkou právní moci (tu Vám vyznačí na podatelně soudu, který listinu vydal).

Některé organizace nemají dobrou znalost o opatrovnictví, a tak je přesvědčí až rozsudek o omezení svéprávnosti babičky (též s vyznačenou doložkou právní moci). Ale protože osoba nezvládající za sebe jednat (např. osoba ve vigilním kómatu) rozhodně nutně nemusí být omezena a současně není schopna samostatně jednat, je jednání na opatrovníkovi, není povinností opatrovníka omezení svéprávnosti soudu navrhovat – snažit se ho docílit, případně dokládat.

Pokud operátor nesouhlasí, není součinný – projděte si smlouvu a podle výpovědních podmínek konejte. Nejspíš půjde o písemné zrušení s výpovědní dobou. Zašlete výpověď společně s kopií listiny opatrovníka na obecnou adresu operátora, příp. adresu uvedenou ve smlouvě. Pokud operátor nebude jednat, kontaktujte se stížností na jeho činnost Český telekomunikační úřad. Každý operátor podléhá jeho dohledu.

Policie není ta, která dává pokutu. U Policie můžete podat podnět pro podezření, že byl spáchán trestní čin na osobě zvlášť zranitelné. Ale zda to Policie prošetří jako trestný čin, to je otázka. 

Za průtahy můžete žalovat společnost o náhradu škody.

Držím palce, aby se situace již neopakovala.

Mgr. Radka Pešlová

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: V superdávce shodu nenajdou ani vládní poslanci

21.1.2025 Vláda plánuje, že už od července změní pravidla pro pobírání sociálních dávek. Příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě by se nově měly sloučit do jedné žádosti tak, aby „papírování“ bylo jednodušší. Zároveň MPSV nastavuje tvrdší pravidla a detailnější kontrolu žadatelů kvůli údajnému zneužívání dávek. více...

PTÁTE SE: Jaké mám možnosti práce při rentě po pracovním úrazu

20.1.2025 Pobírám rentu po pracovním úraze. Našel jsem si zaměstnání za minimální mzdu, které odpovídá mému omezení. Mohu si ještě najít přivýdělek na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce?
ODPOVĚĎ
Renta není omezením. Jen výše renty je až po odečtení příjmů, které dosahujete prací více...

INFO: Rozvoji dobrovolnictví v Česku pomůže nová koncepce

19.1.2025 Vláda České republiky schválila Koncepci rozvoje dobrovolnictví do roku 2030. Jedná se o historicky první strategický dokument, který pomůže komplexně rozvíjet dobrovolnictví v České republice. Podle dat Českého statistického úřadu se v roce 2023 do dobrovolnictví zapojilo přes 1,6 milionu obyvatel ČR, data za loňský rok ještě nejsou. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.