pečuj doma

Operátoři neuznávají doklad o opatrovnictví. Jak zrušit služby?

7.9.2024

Moje maminka je opatrovnice mé babičky, já jí jen pomáhám. Nedávno maminka šla za operátorem, aby zrušili babiččinu pevnou linku v jejím bytě (už tam nebydlí). Nemohla se nikam dostat, protože jí nikdo ze zaměstnanců nechtěl uznat soudní doklad o opatrovnictví, zřejmě kvůli jejich ignoranci (chtěli plnou moc). Je něco takového vůbec legální? Budeme teď rušit i její internet a rád bych věděl, jestli budu moci volat policii, pokud se oni zase pokusí o to samé. Protože oba odmítáme jezdit na pět různých poboček s tím samým výsledkem.

Odpověď

Pro operátory (stejně jako pro další společnosti) má být závazná listina opatrovníka, ve které je uvedené, co vše maminka jako opatrovnice za babičku vyřizuje. Tato listina musí být opatřena doložkou právní moci (tu Vám vyznačí na podatelně soudu, který listinu vydal).

Některé organizace nemají dobrou znalost o opatrovnictví, a tak je přesvědčí až rozsudek o omezení svéprávnosti babičky (též s vyznačenou doložkou právní moci). Ale protože osoba nezvládající za sebe jednat (např. osoba ve vigilním kómatu) rozhodně nutně nemusí být omezena a současně není schopna samostatně jednat, je jednání na opatrovníkovi, není povinností opatrovníka omezení svéprávnosti soudu navrhovat – snažit se ho docílit, případně dokládat.

Pokud operátor nesouhlasí, není součinný – projděte si smlouvu a podle výpovědních podmínek konejte. Nejspíš půjde o písemné zrušení s výpovědní dobou. Zašlete výpověď společně s kopií listiny opatrovníka na obecnou adresu operátora, příp. adresu uvedenou ve smlouvě. Pokud operátor nebude jednat, kontaktujte se stížností na jeho činnost Český telekomunikační úřad. Každý operátor podléhá jeho dohledu.

Policie není ta, která dává pokutu. U Policie můžete podat podnět pro podezření, že byl spáchán trestní čin na osobě zvlášť zranitelné. Ale zda to Policie prošetří jako trestný čin, to je otázka. 

Za průtahy můžete žalovat společnost o náhradu škody.

Držím palce, aby se situace již neopakovala.

Mgr. Radka Pešlová

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: ROC potřebují rozšíření terapeutických možností

21.12.2024 „Možnost využívání centrové léčby v našem regionálním onkologickém centru vítáme. Máme ale k dispozici stále jen velmi omezené portfolio těchto léků, také administrativa s tím spojená je poměrně náročná,“ říká MUDr. Kateřina Jirsová v rozhovoru pro časopis Medical Tribune. Jeho nejzajímavější část přetiskujeme. více...

ZPRÁVY: Lidovky: Pečující nemají kvalifikaci na péči. Co se chystá

20.12.2024 Počet seniorů, tedy lidí ve věku 65 let a více, vzroste ze současných 20 na přibližně 30 procent v polovině století. A bude pracovat, a tedy platit do veřejného systému méně lidí. Logicky je tak současný systém neudržitelný a bude třeba zvýšit jeho příjmy. Buď „dobrovolnými“ příplatky za péči, nebo nějakou daní. O obojím vláda uvažuje. více...

ZPRÁVY: Ocenění pro publicisty a fotografy od Rady vlády

19.12.2024 Známe vítěze 31. ročníku Ceny RVOZP za publicistické práce zaměřené na téma zdravotního postižení a fotografické soutěže. Ceny předali zmocněnkyně vlády pro lidská práva a místopředsedkyně Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Klára Laurenčíková a vedoucí sekretariátu Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Pavel Ptáčník. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.