pečuj doma

Operátoři neuznávají doklad o opatrovnictví. Jak zrušit služby?

7.9.2024

Moje maminka je opatrovnice mé babičky, já jí jen pomáhám. Nedávno maminka šla za operátorem, aby zrušili babiččinu pevnou linku v jejím bytě (už tam nebydlí). Nemohla se nikam dostat, protože jí nikdo ze zaměstnanců nechtěl uznat soudní doklad o opatrovnictví, zřejmě kvůli jejich ignoranci (chtěli plnou moc). Je něco takového vůbec legální? Budeme teď rušit i její internet a rád bych věděl, jestli budu moci volat policii, pokud se oni zase pokusí o to samé. Protože oba odmítáme jezdit na pět různých poboček s tím samým výsledkem.

Odpověď

Pro operátory (stejně jako pro další společnosti) má být závazná listina opatrovníka, ve které je uvedené, co vše maminka jako opatrovnice za babičku vyřizuje. Tato listina musí být opatřena doložkou právní moci (tu Vám vyznačí na podatelně soudu, který listinu vydal).

Některé organizace nemají dobrou znalost o opatrovnictví, a tak je přesvědčí až rozsudek o omezení svéprávnosti babičky (též s vyznačenou doložkou právní moci). Ale protože osoba nezvládající za sebe jednat (např. osoba ve vigilním kómatu) rozhodně nutně nemusí být omezena a současně není schopna samostatně jednat, je jednání na opatrovníkovi, není povinností opatrovníka omezení svéprávnosti soudu navrhovat – snažit se ho docílit, případně dokládat.

Pokud operátor nesouhlasí, není součinný – projděte si smlouvu a podle výpovědních podmínek konejte. Nejspíš půjde o písemné zrušení s výpovědní dobou. Zašlete výpověď společně s kopií listiny opatrovníka na obecnou adresu operátora, příp. adresu uvedenou ve smlouvě. Pokud operátor nebude jednat, kontaktujte se stížností na jeho činnost Český telekomunikační úřad. Každý operátor podléhá jeho dohledu.

Policie není ta, která dává pokutu. U Policie můžete podat podnět pro podezření, že byl spáchán trestní čin na osobě zvlášť zranitelné. Ale zda to Policie prošetří jako trestný čin, to je otázka. 

Za průtahy můžete žalovat společnost o náhradu škody.

Držím palce, aby se situace již neopakovala.

Mgr. Radka Pešlová

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Zpětná výplata příspěvku na péči pro pečujícího opatrovníka

16.9.2024 Dceři bylo nedávno 18. let. Podali jsme žalobu proti 2. stupni příspěvku na péči, má být 3. stupeň. Jakmile bude uznán 3. stupeň zpětně (třeba za dva roky), přijde doplatek (např. 200 000 Kč). Jako opatrovník si mohu ten doplatek vyplatit, neboť jsem tu péči poskytovala celé ty dva roky? Bude s tím problém u opatrovnického soudu, musí to soud schvalovat? více...

INFO: Pacientskou organizací může být ústav, kde rozhoduje managment

15.9.2024 Zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování nově upravuje definici pacientské organizace. Podle ust. § 113f odst. 3 zákona č. 372/2011 Sb. ve znění účinném do dne 30. září 2024, zapíše Ministerstvo zdravotnictví pacientskou organizaci do seznamu pacientských organizací za následujících podmínek. více...

PTÁTE SE: Úřad práce požaduje vrátit přeplatek z příspěvku na auto

14.9.2024 Úřad práce mi dal peníze na zakoupení motorového vozidla 70 tisíc korun, což jsem učinil. Potom ale chtějí vrátit 21 tisíc, protože mám nárok na 70 procent. Žádal jsem o 100 tisíc, přiznáno bylo 70 tisíc. Prosím o radu, co mám dělat.
ODPOVĚĎ
Příspěvek na pořízení motorového vozidla více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.