pečuj doma

Opatrovník selhává a o opatrovaného není postaráno

5.4.2023

Partnera otec je opatrovníkem jeho bratra, tedy mého švagra. Žili jsme společně i s partnerovou matkou, po jejich rozvodu otec odešel, syna však zanechal u nás, posílá mu měsíčně 6 tisíc korun na jídlo, oblečení... Nestará se o něj a neudržuje s ním kontakt, vídají se tak 1x za měsíc, k sobě si ho vzít nechce. Říká, že už mu peníze posílat nebude. My se o něho ale starat nechceme ani nemůžeme. Byla jsem na sociálce a tam my řekli, že s tím nemohou nic dělat, ani poslat kontrolu, to se mi však nezdá. Existuje prosím nějaké řešení?

Odpověď

Nepíšete, jak starý je Váš švagr, ale pokud je tatínek opatrovníkem, tak je asi již zletilý. Také nepíšete, co dělá maminka, ale možná to nebude mít na situaci takový vliv.

Ve Vašem dotazu se snoubí dvě roviny: opatrovnická a pečovatelská.

Opatrovník je povinen právně hájit práva opatrovaného, ve kterých toho není sám schopen. Tzn. tatínek má švagra (svého syna) zastupovat v rovině jeho práv. Nejspíš měl zajistit:

  • vyřízení invalidního důchodu
  • vyřízení příspěvku na péči
  • vyřízení průkazu pro osobu se zdravotním postižením a příspěvek na mobilitu
  • pokud švagr potřebuje péči, měl zajistit pečující osobu a zajistit, aby jí šla úhrada za péči; mohl dokonce sjednat pro švagra pobytovou sociální službu
  • měl by zajistit pravidelné lékařské ošetření
  • ...a další právní potřeby (práva/povinnosti)

Opatrovník ale není ručitel a primárně nemusí být pečující osobou. Má ale vše vyřídit.

Pokud švagr potřebuje péči, pak opatrovník měl sjednat pečující osobu a kontrolovat kvalitu prováděné péče a za péči ze švagrových prostředků platit.

Pokud tatínek jako opatrovník selhává, je potřeba dát:

  • stížnost na soud, že je vadně vykonáváno opatrovnictví
  • a současně i návrh na soud na změnu výkonu opatrovnictví

Opatrovníka nutně nemusíte dělat vy, s tím byste museli souhlasit, ale může opatrovníka dělat obec.

Na sociálním odboru jste pravděpodobně narazila na člověka, co si nechce přidělávat práci. Je zjevné, že je švagr a potažmo vy v nepříznivé sociální situaci a na úřadu by vám tuto situaci měli pomoci krůček po krůčku rozplétat. Nemají sice pravomoc teď hned švagra odvést a někam ho umístit, ale mohou vám pomoci sepsat návrh na soud. Mohou s vámi řešit zvláštního příjemce důchodu, mohou vás informovat o sociálních dávkách, mohou vám představit systém sociálních služeb, aby bylo možné švagrovi pomáhat. Mohou kontaktovat otce a nabídnout pomoc jemu...

Situace se nejspíš nevyřeší za pár dnů, pokud tatínek přestal spolupracovat, ale řešení má. Pokud by tatínek byl ochoten spolupracovat, i když na dálku, mohl by vám vysvětlit, co má švagr za příjmy, mohl by se sociálním odborem probrat, zda jsou dobře nastavené sociální dávky, mohl by švagrovi objednat sociální službu.

Pokud ale nespolupracuje, je potřeba v návrhu na soud napsat (emočně), aby soud pro švagra vyřešil nového opatrovníka rychle.

Snad je to, alespoň pro začátek, malý návod, do kterého se můžete pustit.

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: V superdávce shodu nenajdou ani vládní poslanci

21.1.2025 Vláda plánuje, že už od července změní pravidla pro pobírání sociálních dávek. Příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě by se nově měly sloučit do jedné žádosti tak, aby „papírování“ bylo jednodušší. Zároveň MPSV nastavuje tvrdší pravidla a detailnější kontrolu žadatelů kvůli údajnému zneužívání dávek. více...

PTÁTE SE: Jaké mám možnosti práce při rentě po pracovním úrazu

20.1.2025 Pobírám rentu po pracovním úraze. Našel jsem si zaměstnání za minimální mzdu, které odpovídá mému omezení. Mohu si ještě najít přivýdělek na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce?
ODPOVĚĎ
Renta není omezením. Jen výše renty je až po odečtení příjmů, které dosahujete prací více...

INFO: Rozvoji dobrovolnictví v Česku pomůže nová koncepce

19.1.2025 Vláda České republiky schválila Koncepci rozvoje dobrovolnictví do roku 2030. Jedná se o historicky první strategický dokument, který pomůže komplexně rozvíjet dobrovolnictví v České republice. Podle dat Českého statistického úřadu se v roce 2023 do dobrovolnictví zapojilo přes 1,6 milionu obyvatel ČR, data za loňský rok ještě nejsou. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.