pečuj doma

Opatrovník rozprodává věci - jak napadnout jeho opatrovnictví?

10.5.2021

Babička (můj pěstoun) žila v mé polovině rodinného domu, vyvstala nutnost umístění do zařízení se zvláštním režimem kvůli alzheimerově chorobě. V druhé polovině žije moje matka, která je opatrovníkem babičky. Toto opatrovnictví bylo tehdy díky tomu, že babička ležela v léčebně dlouhodobě nemocných a vyvstala nutnost opatrovnictví. Měla jsem za to, že se vrátí domů, nemám možnost díky životu v bytě s dítětem babičce nabídnout speciální péči. Zařídila jsem domov. 14 dní po umístění babičky do domova matka začala řešit prodej domu. Kde babička žila a má tam své věci. Ty matka začala rozprodávat na internetu (s dodatkem z pozůstalosti). Dá se napadnout opatrovnictví, převést na sebe? Musí snad s věcmi nakládat ve prospěch opatrovaného, aby to bylo průkazné? Právník mi řekl, že bez soupisky věcí nic nezmůžu.

Odpověď

Pokud dochází v rodině ke konfliktům, je to vždy velmi citlivé a není zcela jednoduché toto vyřešit pomocí práva. Nejspíš to je hodně o emocích, hádkách a pokud má jít „do tuhého“, tak v soudním sporu půjde vždy o unesení tzv. důkazního břemene. Musím s lítostí uznat radu Vašeho právníka, že potřebujete soupisku věcí, důkazy, že jsou Vaše/babičky...

Opatrovnice (Vaše matka) musí samozřejmě jednat ve prospěch opatrované (babičky) a větší věci dokonce nesmí rozhodnout sama. Musí je případně rozhodnout s opatrovnickou radou, příp. se soudem. Přestože se Vám možná nelíbí rozprodávání věcí, možná to ještě není úplně v neprospěch babičky a získané prostředky třeba bude opatrovnice připlácet do domova a budou sloužit babičce. Strava a pobyt v domově něco stojí a ze zákona uživateli (babičce) musí zůstat 15 % jejich příjmů. Je dost možné, že těchto 15 % nestačí na doplatky na léky, kadeřnické služby, vitamínové doplňky a na jistý nadstandard, na který je babička zvyklá. A pak je logické, že opatrovnice nějakým způsobem prostředky shání. Velmi bych Vám přála, abyste došla k tomuto zjištění.

Ale bohužel také se někdy může dít, že opatrovník nekoná tak úplně v zájmu opatrované anebo se chová ještě hůř – na opatrovaném parazituje.

Opatrovníka lze kontrolovat z titulu opatrovnické rady. Jak radu založit, co je jejím cílem a jak funguje, se dočtete tady: https://www.reformaopatrovnictvi.cz/opatrovnictvi/opatrovnicka-rada/

Ale pokud je opatrovník tvrdý, nedostupný, tak rada nemůže tak dobře fungovat, ale zase se s větším důrazem může dovolávat u soudu odvolání opatrovníka.

Dalším krokem je podání návrhu na odvolání opatrovníka k opatrovnickému soudu. Toto řízení chvíli trvá a nejspíš věci nezachráníte hned. Je dobré však prodej monitorovat, dělat screenshot obrazovky, ukládat údaje a až by opatrovnice byla odvolána a byl jmenován nový opatrovník (třeba Vy), můžete opatrovnici zažalovat o náhradu škody pro špatnou správu svěřených prostředků.

Ještě v současnosti také můžete popsat postup opatrovnice a podat trestní oznámení pro podezření z porušení povinnosti při správě cizího majetku (§ 220 trestního zákona), příp. porušení povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti (§ 221 trestního zákona). V trestním řízení má babička nárok na advokáta jako zvlášť zranitelná oběť a současně lze v trestním řízení také žádat náhradu škody.

Snad jsem Vám vysvětlila dané možnosti a nyní v akutní situaci si budete více jistější, jakou variantu zvolíte. Pokud některou z možností potřebujete více rozebrat, jsme tu pro Vás.

Mgr. Radka Pešlová

 

           

 

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Statutární město Brno a Jihomoravský kraj.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: V superdávce shodu nenajdou ani vládní poslanci

21.1.2025 Vláda plánuje, že už od července změní pravidla pro pobírání sociálních dávek. Příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě by se nově měly sloučit do jedné žádosti tak, aby „papírování“ bylo jednodušší. Zároveň MPSV nastavuje tvrdší pravidla a detailnější kontrolu žadatelů kvůli údajnému zneužívání dávek. více...

PTÁTE SE: Jaké mám možnosti práce při rentě po pracovním úrazu

20.1.2025 Pobírám rentu po pracovním úraze. Našel jsem si zaměstnání za minimální mzdu, které odpovídá mému omezení. Mohu si ještě najít přivýdělek na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce?
ODPOVĚĎ
Renta není omezením. Jen výše renty je až po odečtení příjmů, které dosahujete prací více...

INFO: Rozvoji dobrovolnictví v Česku pomůže nová koncepce

19.1.2025 Vláda České republiky schválila Koncepci rozvoje dobrovolnictví do roku 2030. Jedná se o historicky první strategický dokument, který pomůže komplexně rozvíjet dobrovolnictví v České republice. Podle dat Českého statistického úřadu se v roce 2023 do dobrovolnictví zapojilo přes 1,6 milionu obyvatel ČR, data za loňský rok ještě nejsou. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.