Opatrovník pro řízení o příspěvku na péči
Matka má 85, už delší dobu se neobejde bez naší pomoci, a protože asi bude hůř, rozhodli jsme se požádat o příspěvek na péči. V publikaci jsem se dočetl, že by neměla podepsat žádost sama maminka – už se totiž moc neorientuje a nějak moc tomu nerozumí. Pokud budu podepisovat já, jak to mám úředně zdůvodnit, co doložit? A co bude dál? Potom budu za maminku třeba podepisovat smlouvu s pečovatelskou službou?
Odpověď
Podstatou podání žádosti o příspěvek na péči je, že sám opečovávaný pociťuje potřebu péče a nemá si ji sám (vědomě) z čeho zaplatit. Proto se rozhodne na péči shánět prostředky a tím i podá žádost. Jeho podpis na žádosti je pak završením jeho rozhodnutí, pokud si je schopen sám pohlídat, jak řízení probíhá a zda výsledek řízení odpovídá jeho potřebám.
Tím, že nic z toho Vaše maminka už nejspíš nezvládá a rozhodnutí o potřebě příspěvku na péči je spíše Vaše než její, tak proto nemůže sama žádost podepsat. Aby maminka měla nárok na příspěvek lze to udělat dvojím způsobem:
- Zajít na úřad a ten může zahájit řízení o příspěvek na péči z moci úřední. Pak by Vás ustanovil opatrovníkem maminky pro dobu vyřizování příspěvku a pak nejspíš i zvláštním příjemcem (místo maminky). Tohle je ale často pouhá teorie. Úřady práce se tomuto brání tím, že dávají podepsat plné moci, které jsou ale podepsané už bez vědomého rozhodnutí žadatele, nebo Vás někteří pracovníci nabádají k nafalšování podpisu a provádějí další nezákonné postupy. Proto je jistější postup dle následujícího bodu:
- Vyplňte za maminku žádost, kterou ale nechejte úplně bez podpisu. K tomu přidejte lékařský posudek, že maminka řízení nerozumí (vzor posudku si stáhněte zde). Posudek může vyplnit obvodní lékař maminky.
Pozor – Úřad práce by mohl chtít potvrdit „svůj“ formulář od lékaře. Tyto formuláře ale často nesplňují povinné náležitosti posudku (dle zákona). Protože nejde o oficiální formulář, tak nemusíte vyplnit/potvrdit právě doklad Úřadu práce, ale můžete mít své potvrzení.
Dále je vhodné podat žádost, aby Vás úřad ustanovil opatrovníkem a zvláštním příjemcem pro vyřízení a výplatu příspěvku na péči (vzor žádosti si stáhněte zde). Tato žádost není povinná (není na ní ani speciální formulář), přesto ji velmi doporučuji, aby úřad necouval a nevymýšlel sice pro úředníka rychlejší a jednodušší postupy, ale často protiprávní (úředníci nejsou právníci a jejich cílem může být si „jen“ zjednodušit práci).
Úřad práce by měl vydat rozhodnutí o tom, že maminku zastupujete a pak už vše budete podepisovat svým jménem a funkcí opatrovník. Pozor – nejde o obecné opatrovnictví – nemůžete maminku zastoupit v bance, na poště, u pronajímatele atd. Jde o opatrovnictví jen pro potřeby vyřizování příspěvku na péči. Můžete nahlížet do spisu, podávat vyjádření do řízení, odvolání a domáhat se nároků spojených s příspěvkem na péči.
Pokud byste za maminku chtěla podepisovat smlouvu s pečovatelskou službou, k tomu Vám toto opatrovnictví nepomůže. Maminka bude mít vyřízený příspěvek (rozhodnutí bude doručované Vám), Vy budete ustanovena zvláštním příjemcem (peníze půjdou do Vašich rukou), takže můžete platit péči. Ale samotné uzavření smluvního vztahu (třeba s pečovatelkou, nebo i třeba s mobilním operátorem, pronajímatelem a dalšími), udělat za maminku nemůžete. K tomu byste se musela stát opatrovníkem, kterého jmenuje soud (nestačí opatrovník jmenovaný úřadem). Ke jmenování opatrovníkem soudem se váží předsudky o tom, že omezení svéprávnosti je trestem pro blízkou osobu, ale má být naopak pomocí, jak jste se mohla dočíst v naší příručce. Proto je potřeba podat návrh na ustanovení opatrovníka ještě k soudu. Opatrovnictví pro vyřízení příspěvku na péči je rychlé, proto ho doporučujeme neprodleně. Opatrovnictví pro celou další škálu právního jednání u soudu chvíli trvá, proto doporučujeme zahájit řízení, co nejdřív, abyste maminku mohli brzy oficiálně zastupovat i v dalších věcech. Odkládání pomoci se nevyplácí.
Mgr. Radka Pešlová
Prosinec 2021
Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Statutární město Brno, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.