Opatrovník neuvolňuje dost peněz na domácnost a stravu
Přítel je omezený na svéprávnosti a bydlí u mě v bytě (nájemní bydlení), kde bydlí ještě dvě moje nezletilé děti. Přítel pobírá invalidní důchod, asi 15 tis. Kč a domluvili jsme se spolu, že by přispíval na domácnost (nájemné, energie, živobytí a strava) částkou 10 000 Kč měsíčně. Opatrovník ale nesouhlasí a posílá pouze 7 840 Kč a vůbec nebere v potaz, že veškeré vybavení bytu, které přítel užívá, jsem pořizovala výhradně já, že také např. příteli vařím, peru apod. Nebere ani v potaz žádné údržby bytu. Argumentuje také tím, že bydlení se rozpočítává stejnou měrou i mezi nezletilé děti, přestože chodí do školy. A tak se ptám, jestli je možné či nikoliv, aby mi přítelův opatrovník vyplácel 10 000 Kč měsíčně, jak jsme se s přítelem chtěli dohodnout.
Odpověď
Primárně nejde o dohodu Vás a Vašeho partnera.
Partner musí jednat s opatrovníkem. Ten má rozhodovat podle partnerova přání, je-li možné tomu vyhovět. Pokud ale má opatrovník vážné důvody (tzv. rozumně tomu odporuje), musí jednat v zájmu opatrovaného, a nikoliv jen dle jeho přání.
Např. pokud opatrovaný nemá dost prostředků, opatrovník splácí nějaké dluhy, vytváří přiměřenou rezervu, z dalších prostředků platí ještě další náklady (např. poplatky za odpad, mobil, pojištění atd.), pak uvolní pro úhradu nákladů jen to nejnutnější.
Může tedy docházet k několika situacím:
- Opatrovník více prostředků nemá.
- Pak by opatrovník měl pro opatrovaného řešit třeba i potravinovou a materiální pomoc, aby opatrovaný měl na úhradu svých potřeb a nebyl Vám finanční zátěži.
- Opatrovník více prostředků pro opatrovaného má.
- Je možné, že nevyhodnocuje správně, co vše pro opatrovaného děláte a kolik to stojí. Je vhodné zajít za opatrovníkem a pokusit se to s ním vyjednat. Pokud opatrovník nereaguje, nejspíše má nadřízeného. Lze si u něj na práci opatrovníka stěžovat.
Stížnost lze podat také na krajský úřad a Veřejnému ochránci a také na soud. Jen musíte argumentovat tím, že náklady opatrovance jsou vyšší a Vy na něj nemáte doplácet.
Vyčíslete náklady: na bydlení, na užívání majetku, na jídlo/vaření, na drogerii, na péči, na starost o domácnost. - Pokud s Vámi bydlí ještě dvě Vaše děti, není spravedlivé náklady dělit jen mezi Vás a opatrovaného, protože k Vašim dětem máte vyživovací povinnost Vy a případně jejich otec, z této vyživovací povinnosti by měly být uhrazeny i jejich podíl na nákladech.
Pokud by opatrovník opravdu nehradil potřeby opatrovaného, pak je dobré podat podnět na opatrovnický soud jménem opatrovaného:
Já ..., r.č. ... jsem opatrovaným a mým opatrovníkem je ...
Žiji se svojí přítelkyní v bytě ...
Naše náklady jsou:
nájem ... děleno 4 osobami, které byt užívají ... měsíčně
náklady na energie ... děleno 4 osobami ... měsíčně
využívání partnerčina vybavení, které výhradně pořizuje ze svých prostředků a nemusím je tak kupovat já ... měsíčně
využívání partnerčiny práce (pere, vaří, uklízí) ... měsíčně
společný nákup jídla ... děleno 4 osobami ... měsíčně
Opatrovník pro uhrazení uvolňuje pouze částku 7 840 Kč, aniž by mi následně vysvětlil, jak hospodaří s mými prostředky.
Ke 30.6.2024 jsem od opatrovníka obdržel/neobdržel zprávu o mém majetku, abych mohl nahlédnout do činnosti a správy mých financí.
Žádám soud o kontrolu výkonu opatrovnictví, neboť se jeví, že opatrovník nejedná v souladu s mými oprávněnými potřebami.
Mám zájem se případného nařízeného jednání účastnit.
Datum ... podpis ...
Snad Vám moje odpověď pomůže se v situaci zorientovat a pohnout dál.
Mgr. Radka Pešlová