pečuj doma

Opatrovník nesupluje policii, detenční léčbu a ani vězeňskou službu

8.10.2024

Opatrovníkem našeho syna je otec, u kterého syn bydlí, u mě je občas a má u mě svůj pokoj. Syn pije alkohol k psychiatrickým lékům. Otec měl zkoušet testerem, zda syn pil alkohol. Já tester mám a syn při návštěvě u mě nadýchal 0,6 promile. Požití alkoholu zdůvodnil tím, že s tátou pili 40 let staré víno a že si táta tester nepořídil. Žádala jsem, aby syn docházel na adiktologii, protože jsem byla svědkem užívání dalších léků nepředepsaných. Toto otec i syn odmítli. Šla jsem poté k adiktoložce sama, vylíčila jsem jí události požití léků synem. Dozvěděla jsem se, že situace je vážná. Dle znaleckého posudku se má syn léčit dlouhodobě /ne ambulantně/, což syn i otec odmítají. Sebrala jsem synovi klíče od mého bytu s tím, že se může vrátit, až když se sebou bude něco dělat.

Odpověď

Nejsem si jistá, zda jsem z Vašeho zadání vytušila správně dotaz. Pokud tomu tak není a chtěla jste si buď jen postěžovat, vězte, že rozumím, že Vás trápí synovo požívání alkoholu a otcova/opatrovnická netečnost. Pokud hledáte radu, jak z toho ven, bohužel musím říci, že pro tuto situaci není jednoduché rady.

Ačkoliv je synovi teprve devatenáct let, je z pohledu zákona dospělý a opatrovník má chránit jeho práva a plnění povinností, na které sám nestačí. Opatrovník má znát opatrovancův zdravotní stav.

Ačkoliv je jasné, že otec syna zůstává stále otcem, nemá již rodičovské povinnosti a ani kompetence a ani jako opatrovník nemůže syna přinutit se léčit, případně užívat léky nebo třeba jen přestat požívat alkohol. Jako opatrovník má roli – až na syna bude nějaký lékař protivný, má zjednat pořádek, aby dostal syn náležitou léčbu v klidném prostředí. Až syn něco provede i pod vlivem léků, na které se nesmí pít, bude jej tahat z průšvihu tím, že ho bude zastupovat před přestupkovou komisí. Až syn bude mít nárok na výživné z důvodu neschopnosti se sám živit, bude opatrovník řešit, zda jako matka plníte vyživovací povinnost. Až se bude řešit synův invalidní důchod, bude ho v řízení zastupovat opatrovník.

Opatrovník nesupluje policii, detenční léčbu, hasiče a ani vězeňskou službu. Vím, že se běžně očekává od opatrovníka zodpovědnost a dohled nad opatrovancem, pokračování v rodičovské odpovědnosti a někdy i neustálé řízení, kontrolování a usměrňování opatrovaného, ale tohle není opatrovnictví.

Opatrovník není povinen používat tester a opatrovaný není povinen se testování podrobit.

Nicméně, není v pořádku, aby to byl právě opatrovník, kdo syna ve škodlivém jednání ještě podporuje. K tomu bych doporučila zaslat podnět na soud na změnu opatrovníka. Synova práva nejspíš nebudou plně chráněna otcem, který nemá náhled na synovy obtíže.

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Pečující o vážně nemocné děti získají novou formu podpory

30.12.2024 Rodinám pečujícím o děti se závažnou život limitující nebo ohrožující diagnózou bude nově pomáhat takzvaný koordinátor péče. V zahraničí, například ve Velké Británii, jde o službu, která je běžnou součástí systému péče. V Česku se nyní rozjíždí jako dvouletý pilotní projekt, navazující na přípravnou fázi. více...

PTÁTE SE: Výměna průkazu ZTP/P při končící platnosti

29.12.2024 Jsem opatrovnice, sestře končí v roce 2025 platnost průkazu ZTP/P, má Downův syndrom, stav neměnný. Už se ví, kde, zda a jak žádat o prodloužení/nový průkaz? Na úřadu práce či ČSSZ, přes formulář či automaticky? Z různých zdrojů mám různé informace.
ODPOVĚĎ
Váš dotaz se patrně týká změn v systému více...

INFO: Němci se soukromým pojištěním mívají u lékařů přednost

28.12.2024 Jestli někdo spadá do systému zákonného zdravotního pojištění a někdo jiný do systému soukromého zdravotního pojištění, by mělo být jedno. Oba typy pojištěnců by měli mít zaručenu stejnou dostupnost zdravotní péče. Jenže teď se ukazuje, že v Německu, kde oba dva systémy fungují paralelně, to tak nemusí platit za všech okolností. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.