Opatrovník nesouhlasí se stěhováním maminky. Jak ho změnit?
Maminka (nar. 1961) byla umístěna státním opatrovníkem v domovu se zvláštním režimem v okr. Děčín. Je to asi 450 km od rodiny, která žije v Moravskoslezském kraji. Umístěna tam byla asi před rokem, kdy měla trvalé bydliště měla v Praze. Verbální domluva s opatrovnicí zněla, že stále budou hledat volné místo v DZR v okolí Moravskoslezského kraje, a pokud se takové místo najde, nebude problém maminku přemístit blíže celé rodině a místu, kde se narodila. Maminka je částečně zbavena svéprávnosti, demence typu F03. Před pár dny se takové místo našlo v DZR poblíž, ale opatrovník odmítl přemístění nebo podílení se na přemístění. Maminka je izolována a rodinu neviděla, trpí a pláče na telefoně každý den. Je možné změnit opatrovnictví a jak prosím?
Odpověď
Předně můžete:
- podat stížnost Ombudsmanovi, že veřejný opatrovník nekoná ve prospěch opatrované
- podat stížnost (opatrovnickému) soudu, že veřejný opatrovník nekoná ve prospěch opatrované
- podat stížnost nadřízenému pracovníkovi, že veřejný opatrovník nekoná ve prospěch opatrované
- založit opatrovnickou radu a tím do opatrovnických záležitostí mít, co mluvit. Více zde: https://www.reformaopatrovnictvi.cz/opatrovnictvi/opatrovnicka-rada/
Pokud chcete změnit opatrovníka, pak je několik možností:
- Maminka sama může dát návrh na soud, že žádá za opatrovníka konkrétní osobu. Protože má maminka demenci, tak je otázkou, jak sama je schopná návrh za něčí pomoci vytvořit a podepsat. Na takový návrh soud často dost dá a snaží se mu vyhovět.
- Sama můžete podat na okresní soud příslušný maminčině pobytu návrh na změnu opatrovníka (vzor zde: https://www.justice.cz/documents/46489/0/N+-+zm%C4%9Bna+opatrovn%C3%ADka.pdf/86e89c6e-2c8e-4a57-b4a0-c9e3a397dab7). V návrhu je důležité uvést, jak současný opatrovník neplní svoji funkci a jak a proč byste byla lepším opatrovníkem.
Soud změně opatrovnictví občas nevyhoví a bývá to z důvodu:
- Když je navrhovaná osoba na nového opatrovníka v exekuci (neschopna se starat o vlastní závazky), trestně stíhaná, velmi nemocná či stará (není zárukou, že je schopna hájit zájmy opatrované v dlouhodobém horizontu).
- Když jsou rozpory v rodině takové, že na sebe jednotlivci žalují, odvolávají se a spíše hájí své zájmy, než zájmy opatrované a už z těchto důvodů byl jmenován veřejný opatrovník.
- Když opatrovnictví bylo odebráno a určen veřejný opatrovník, málokdy se opatrovnictví vrátí.
Mgr. Radka Pešlová
Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.