Opatrovník nechce požádat o navýšení příspěvku na péči
Jakou formu - podnět, návrh k ustanovení kolizního opatrovníka, stížnost na výkon opatrovnictví - byste nám doporučili podat k soudu v případě opatrovníka, rodinného příslušníka naší klientky s mentálním postižením v pobytové službě? Opatrovník nám nám nepředává informace týkající se zdraví, ke kterým má přístup pouze on, a tím nám neumožňuje poskytovat odpovídající podporu v této oblasti (sám ji nezajišťuje). U klientky dochází k zhoršování kognitivních funkcí a je potřeba jí zajistit odpovídající neurologickou péči. Zároveň přes naše opakovaná doporučení nepožádal o zvýšení příspěvku na péči. Klientka pobírá PnP stupeň 1 a podporou v chráněném bydlení odpovídá stupni 3. Na tuto skutečnost ho opakovaně upozorňujeme, více než rok v tomto s námi nespolupracuje.
Odpověď
Doporučovala bych:
- Podnět na Úřad práce, že je u Vás osoba, která by měla nárok na vyšší PNP (dle § 23 odst. 4 ZSS může z moci úřední ÚP konat): „Vážení, sdělujeme, že v našem zařízení je paní XY, nar. ..., která zjevně potřebuje podporu v životních potřebách vyšší, než je přiznaný příspěvek na péči. Žádáme Vás, abyste ve smyslu § 23 odst. 4 zákona o sociálních službách, v platném znění, z moci úřední zahájili řízení o zvýšení příspěvku na péči. Paní XY by měla být zastoupena opatrovníkem, panem YY, ale tento nekoná v její prospěch, proto jí to jako zranitelné osobě nemůže být k tíži.“
- Podnět na soud pro špatný výkon opatrovnictví nehájící práva opatrované.
- Opatrovaná si může zdravotní záležitosti, kterým rozumí, rozhodovat sama.
- Jakou máte úpravu ve smlouvě? Možná by mohla opatrovaná sama požádat o rozšíření poskytování sociální služby.
- Máte dojem, že opatrovník jen nemá zájem nebo i zpronevěřuje prostředky? Mohli byste podat i trestní oznámení.
- Můžete doručit opatrovníkovi návrh, že žádáte být členem opatrovnické rady ve smyslu § 484 oz (pokud opatrovník nebude reagovat, podejte návrh na soud. Jako opatrovnická rada máte právo na informace).
(1) Právnická osoba, jejíž hlavní činnost spočívá v péči o osoby se zdravotním postižením a ochraně jejich zájmů, má právo navrhnout, aby byla svolána schůze k ustavení opatrovnické rady.
(2) Právnická osoba, jejíž hlavní činnost spočívá v péči o osoby se zdravotním postižením a ochraně jejich zájmů, která působí v České republice nepřetržitě alespoň tři roky a byla s opatrovancem v pravidelném spojení alespoň tři měsíce, má právo být členem opatrovnické rady nebo se účastnit jejího zasedání, schůze k ustavení opatrovnické rady a navrhnout soudu, aby rozhodnutí opatrovnické rady zrušil a nahradil je svým rozhodnutím. Neuplatňuje-li však tato právnická osoba svá práva v souladu se zájmy opatrovance, soud jí tato práva na návrh opatrovance, opatrovníka nebo členů opatrovnické rady odejme. - Zvažte, zda opatrovaná (resp. díky svému opatrovníkovi) neporušuje nějaká pravidla ze smlouvy, a oznamte opatrovníkovi, že pokud nedojde k nápravě, uplatníte výpovědní podmínky. Možná je nakonec neuplatníte, ale třeba by na to opatrovník reagoval.
Mgr. Radka Pešlová
Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.