Opatrovník i pobytová služba mi brání v kontaktu s otcem
Můj otec onemocněl Alzheimerovou nemocí, přítelkyně ho dala do ústavu a vyřídila si u soudu opatrovnictví. Jeho přítelkyně – opatrovník mi brání v návštěvách za otcem, a jelikož to v ústavu zařídila, tak mě za otcem nepouštějí. Otec projevil přání se se mnou navštěvovat a opatrovník to nerespektuje. Co mám dělat? Podat návrh k soudu? A co musí obsahovat tento návrh a kolik stojí poplatky za tato soudní jednání?
Odpověď
Opatrovník může dle § 100 zákona o sociálních službách omezit podávání informací službou, resp. pokud služba nedostane písemné souhlas, není oprávněna Vám cokoliv sdělovat a musí dodržet mlčenlivost. Opatrovník ale nemůže zabránit Vašemu fyzickému nebo telefonickému kontaktu, aniž by třeba soud požádal o zákaz styku, protože by se prokázalo nějaké Vaše škodlivé jednání vůči otci. O ničem takovém ale nepíšete, takže je otázkou, jak Vám je ve skutečnosti bráněno v návštěvě otce.
Můžete tedy:
- Podat stížnost na kvalitu poskytované služby na Ministerstvo práce a sociálních věcí na službu, že omezuje otcovu osobní svobodu, neplní jeho přání (a brání) styku s dcerou.
- Můžete podat na soud návrh, abyste se stala opatrovníkem Vy (vzor zde: https://www.justice.cz/documents/46489/0/N+-+zm%C4%9Bna+opatrovn%C3%ADka.pdf/86e89c6e-2c8e-4a57-b4a0-c9e3a397dab7), neboť přítelkyně nejedná v jeho prospěch. Návrh na změnu opatrovnictví je bezplatný a podává se na prvoinstanční soud (https://www.justice.cz/soudy) v místě otcova bydliště.
- Můžete také požádat o založení opatrovnické rady, pak byste činnost přítelkyně mohla kontrolovat. I toto řízení je bezplatné. K tomu více zde:
- Obdobnou situaci jsme řešili mezi rodiči opatrovaného zde: https://www.mskruh.cz/poradna/pravni-poradna-pro-opatrovniky/ptate-se-opatrovnik-neposkytuje-informace-druhemu-rodici.
Snad Vám to bude (pro začátek) takto dostačovat.
Mgr. Radka Pešlová