pečuj doma

Opatrovnictví pro mentálně a psychicky zdravého

12.8.2022

Je možné, aby mamka byla mou opatrovnicí, pokud jsem mentálně a psychicky zdravá? Jsem těžce nemocná, už jen ležící pacient a ve vozíku moc neusedím, ale v hlavě to mám naprosto v pořádku, jen fyzicky jsem na tom hodně špatně a můj stav se bude jen zhoršovat. Opatrovnictví by nám ušetřilo hodně zařizování.

Odpověď

Ve Vašem případě je otázkou, co a jak potřebujete v životě řešit.

Pokud je Vaše maminka ochotná Vás zastupovat, a protože Vy sama jste mentálně v pořádku a můžete jí to dovolit, můžete ji kontrolovat a současně byste jí mohla toto zastoupení případně i zrušit, uvažte spíše možnost zplnomocnit maminku formou notářského zápisu. V plné moci můžete vymezit konkrétní jednání, případně může být plná moc tzv. generální (bez konkrétního výčtu). Může být na dobu určitou i neurčitou a můžete v plné moci vymezit i to, zda maminka může dál posunout zplnomocnění a nechat se sama zastupovat.

Podle § 465 odst. 1 občanského zákoníku soud jmenuje opatrovníka člověku, je-li to potřeba k ochraně jeho zájmů, nebo vyžaduje-li to veřejný zájem. Soud jmenuje opatrovníka zejména tomu, koho ve svéprávnosti omezil, tomu, o kom není známo, kde pobývá, neznámému člověku zúčastněnému při určitém právním jednání nebo tomu, jehož zdravotní stav mu působí obtíže při správě jmění nebo hájení práv.

Tedy ano, soud by mohl jmenovat opatrovníkem Vaši maminku, pokud by se v řízení prokázalo, že Vám při správě jmění nebo hájení práv působí obtíže. Ale opatrovnictví je kontrolované soudem. Soud pak opatrovnictví ruší/mění, vyžaduje správu o výkonu, případně odsouhlasuje větší věci (např. hypotéku, prodej nemovitosti, nákupy dražších prostředků, třeba i prodej auta). Proto je častější, že lidé, kteří své situaci rozumí a jsou schopni se rozhodovat a dovolávat pomoci, nebývají v opatrovnictví, ale volí plnou moc.

Přesto chápu, že k opatrovnictví směřujete. Do jisté míry laická veřejnost se na plné moci netváří tolik, jako na opatrovnictví. Úřady, soudy… často respektují opatrovníka.

Z tohoto důvodu by pro Vás byla vhodnější cesta přes § 469 občanského zákoníku (jakési dobrovolné opatrovnictví) kdy (1) Člověku, jemuž působí zdravotní stav při správě jeho jmění nebo při hájení jeho práv obtíže, jmenuje soud na jeho návrh opatrovníka a ve shodě s takovým návrhem určí opatrovníkovi rozsah působnosti. Na návrh opatrovance soud opatrovníka také odvolá.
(2) Opatrovník jedná zpravidla společně s opatrovancem; jedná-li opatrovník samostatně, jedná v souladu s vůlí opatrovance. Nelze-li vůli opatrovance zjistit, rozhodne na návrh opatrovníka soud.

Rozdíl je v tom, že dle § 465 je soud aktivní a může rozhodnout i v rozporu s tím, co chcete Vy – hledá Vaše blaho. Dle § 469 pak rozhoduje podle Vašeho návrhu, kdy současně na Váš návrh může opatrovnictví ukončit.

Vyberete si pro Vás nejvhodnější variantu?

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Posouzení inkontinence v řízení o příspěvku na péči

21.11.2024 Mám dotaz ohledně příspěvku na péči. Moje dcera, 7 let, má vývojovou dysfázii a trpí noční enurézou, potřebu si vůbec neuvědomuje, proto v noci nosí pleny. Přes den si nutkání neuvědomuje včas (nosí inkontinenční kalhotky) a dobíhá na WC. Posudkový lékař ji neuznal ZŽP výkon fyziologické potřeby a zhodnotil, že to započetl více...

INFO: Neformálně pečující zaměstnanci nemají podporu

20.11.2024 Pečující osoby, které se denně starají o své blízké, čelí obrovskému množství stresu a náročným úkolům. Tato skupina lidí, ať už se jedná o pečovatele starších rodičů, dětí s handicapem či jiných členů rodiny, je vystavena nejen fyzickému vypětí z pravidelné péče a asistence, ale také velké psychické zátěži. Situaci by mohlo pomoci tzv. ESG. více...

PTÁTE SE: Jak můžu zastavit návrh na omezení ve svéprávnosti?

19.11.2024 Byl na mě podán návrh na omezení ve svéprávnosti. S tím nesouhlasím. Co můžu v této situaci dělat? Zároveň ani nesouhlasím, aby se staral navrhovatel, dá se i s tím něco dělat? Chtěl bych se zeptat, jak to zastavit. Nechci, aby to šlo k soudu...
ODPOVĚĎ
Především nyní musíte být aktivní více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.