pečuj doma

Opatrovnická listina v mobilním telefonu

14.1.2024

Mám dotaz, zda je právní opora v prokazování se opatrovnickou listinou v digitální podobě - tj. autorizovanou konverzí z Czech Pointu v pdf s doložkou konverze. Někde mi tento elektronický dokument akceptují např. při písemném dotazu do emailové podatelny, ovšem někde ne (např. na poště, když jsem chtěl vyzvednout doručený dopis opatrovanky a měl jsem listinu jen v mobilu). Je možné se prokazovat i zobrazením ve vlastním digitálním zařízení? Nebo je vždy nutné tuto konverzi poslat na podatelnu/do datové schránky/mailu apod.?

Odpověď

V rámci elektronizace nejde říci, že je jednotný přístup.

Státní správa musí elektronické podání uznávat, ale stejně nedostačuje „jen“ ukázání v elektronickém zařízení. Musí být buď listinná podoba (tj. vč. konverze) anebo dosílané datovou schránkou/elektronicky, aby byl identifikovatelný elektronický certifikát.

Naopak pro soukromou správu v zásadě není závazné doručování datovou schránkou, ačkoliv je mnohde považován tento způsob obdobně jako doporučený dopis (třeba u pracovního práva). Proto i elektronicky ukazované dokumenty nedostačují a je nutné prokazovat listinnou podobou (vč. konverze).

K tomu má ještě významné specifikum Česká pošta, která podle způsobu doručování někdy nevydá dopisy ani na listinu s konverzí. Např. pokud je dopis výhradně do rukou adresáta, nebude vydán opatrovníkovi a odesílateli se vrátí jako nedoručený. Některým opatrovníkům to nepřijde logické, ale má to svůj význam. Opatrovník se nemá vydávat za opatrovaného a vadné doručování osobě, která není schopná rozumět obsahu dopisu, nezakládá právní nároky. Tj. pokud třeba exekutor vyzve opatrovanou, aby vydala nějakou věc, kterou má v bytě, ona není schopná dopis převzít, exekutor se může domnívat, že se jen skrývá a nekomunikuje. Ale kdyby přišel do domácnosti zabavovat onu věc, bylo by jeho jednání nezákonné, protože měl řádně doručovat ne opatrované, ale opatrovníkovi. Až přijde dopis opatrovníkovi, tak poběží lhůty, opatrovník svým jménem v zastoupení za opatrovanou může dělat úkony k nápravě (i třeba zpochybňovat dosavadní úkony exekutora).

Obdobné je to třeba v řízení o omezení svéprávnosti. Právě to, že omezovaný nepřebere soudní rozhodnutí, dokazuje, že není schopen se sám hájit, sám řešit své záležitosti. Takže opatrovník převezme jen dokumenty psané na jeho jméno. Nemusí vymýšlet alotria, shánět protekční přístup a manipulovat, jen aby z pošty dostal (a poslušně převzal) dopis za opatrovaného.

Mgr. Radka Pešlová

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Co dělat, když končí podpůrčí doba nemocenské

22.4.2025 Prosím o informaci, jak postupovat: Příslušná Okresní zpráva sociálního zabezpečení rozhodla 21. března 2025 o ukončení podpůrčí doby (trvala dle zákona 380 dní, skončila dle rozhodnutí k 6. března, kdy jsem rovněž měla mít kontrolu u lékaře. Nicméně sestra z ordinace mi na začátku března volala, že kontrola u lékaře z důvodu jeho nemoci proběhne více...

ZPRÁVY: Dezinformace o očkování mohou naopak přivést lidi k rozumu

21.4.2025 Slovenský vládní zmocněnec Peter Kotlár vícekrát zpochybnil bezpečnost vakcín proti onemocnění covid-19. Opírá se o studii, která nebyla zveřejněna. Jeho slova zase zpochybňují odborníci. I když by se mohlo zdát, že tvrzení zmocněnce mohou důvěru v očkování snižovat, ve skutečnosti to může být naopak. více...

ZPRÁVY: Počet lidí s postižením ve společnosti stoupá…

20.4.2025 Výzkum Českého statického úřadu (dále jenom ČSÚ) týkající se údajů o osobách se zdravotním postižením (dále jenom OZP) v České republice za rok 2024 byl zveřejněný koncem března. V české společnosti podle něj žije zhruba 15 % obyvatel, kteří se potýkají s trvalými zdravotními potížemi nebo postižením, případně s kombinací obojího. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.