pečuj doma

Opatrovnice strýce mi brání navštěvovat ho v nemocnici

13.12.2024

Mám strýce, jehož opatrovnicí je jeho sestra, moje matka. Strýc je plně omezen v právních i běžných úkonech, ale je orientovaný, soběstačný. Vzhledem ke sporům, které s matkou (opatrovnicí) mám, zakázala na psychiatrii (kde je nyní strýc umístěný) moje návštěvy a telefonáty. Strýc ale chce, abychom se vídali, nicméně jeho názor nikdo nebere v potaz. Se mnou nemocnice rovněž odmítá komunikovat a respektují pouze opatrovnici. Může opatrovnice opravdu zakázat návštěvy a telefonáty opatrovanci? Na co se případně mohu odvolat, pokud nemocnice nepostupuje v jeho zájmu a respektuje pouze opatrovnici?

Odpověď

To, co popisujete za problém, je častým neduhem a nástrojem pomsty opatrovníků a bohužel z neznalosti toto podporují i nemocnice. Nikde není výslovně stanoveno, že jde o špatný postup. Dovozujeme ho výkladem jednotlivých ustanovení občanského zákoníku:

§ 64
Rozhodnutí o omezení svéprávnosti nezbavuje člověka práva samostatně právně jednat v běžných záležitostech každodenního života.

Komentář Wolters Kluwer (vydavatel právního systému ASPI) k výkladu: Pojem "obstarávání běžných záležitostí každodenního života"
Ustanovení § 64 neuvádí, zda pojem „obstarávání běžných záležitostí každodenního života“ se má vykládat objektivně, tedy jako jakékoliv právní jednání směřující k uspokojení obvyklých, zpravidla periodicky se opakujících potřeb jakéhokoliv člověka (např. každodenní nákup potravin, nákup běžných spotřebních věcí, léků, přeprava veřejnými hromadnými dopravními prostředky v místě bydliště, návštěva kulturních a společenských zařízení apod.), nebo zda jde o „běžné“ záležitosti, které je reálně schopen obstarat konkrétní člověk, o jehož omezení svéprávnosti bylo rozhodnuto. Lze doporučit přiklonit se k prvé variantě, a to s poukazem na § 4 odst. 1, z něhož vyplývá, že nestanoví-li zákon výslovně jinak, vychází se při vyhodnocení míry rozumových schopností člověka z "průměru", aniž by se přihlíželo k individuálním vlastnostem jednajícího. K individualizaci reálné schopnosti člověka právně jednat slouží rozsudek o omezení svéprávnosti, nikoliv způsob aplikace § 64.

Je jisté, že setkávání se s osobami srdci blízkými, je běžné, neprávní jednání a není důvod, aby jej někdo omezoval. Doporučuji se obrátit na:

Dále Váš strýc může po zařízení vyžadovat, aby Vás zapsali do dokumentace jako jeho DŮVĚRNÍKA (dle § 106 občanského zákoníku):

§ 106
(1) Poskytovatel zdravotních služeb zajistí, aby se člověku převzatému do zařízení poskytujícího zdravotní péči nebo zadrženému v takovém zařízení dostalo bez zbytečného odkladu náležitého vysvětlení jeho právního postavení, zákonného důvodu učiněného opatření a možností právní ochrany včetně práva zvolit si zmocněnce nebo důvěrníka.
(2) Vysvětlení se podá tak, aby mu člověk mohl dostatečně porozumět a uvědomit si povahu učiněného opatření a jeho následky; má-li takový člověk zákonného zástupce, opatrovníka nebo podpůrce, podá se vysvětlení bez zbytečného odkladu také jemu.

Opatrovaný má také možnost podat návrh na změnu opatrovníka, pokud se svojí sestrou není spokojen, protože nehájí jeho práva.

§ 457
Zákonné zastoupení i opatrovnictví sleduje ochranu zájmů zastoupeného a naplňování jeho práv.

§ 458
Zákonný zástupce nebo opatrovník není oprávněn za zastoupeného právně jednat v záležitostech týkajících se vzniku a zániku manželství, výkonu rodičovských povinností a práv, jakož i pořízení pro případ smrti nebo prohlášení o vydědění a jejich odvolání.

§ 466
(1) K povinnostem opatrovníka náleží udržovat s opatrovancem vhodným způsobem a v potřebném rozsahu pravidelné spojení, projevovat o opatrovance skutečný zájem, jakož i dbát o jeho zdravotní stav a starat se o naplnění opatrovancových práv a chránit jeho zájmy.
(2) Rozhoduje-li opatrovník o opatrovancových záležitostech, vysvětlí opatrovanci srozumitelně povahu a následky rozhodnutí.

§ 467
(1) Opatrovník při plnění svých povinností naplňuje opatrovancova právní prohlášení a dbá jeho názorů, i když je opatrovanec projevil dříve, včetně přesvědčení nebo vyznání, soustavně k nim přihlíží a zařizuje opatrovancovy záležitosti v souladu s nimi. Není-li to možné, postupuje opatrovník podle zájmů opatrovance.
(2) Opatrovník dbá, aby způsob opatrovancova života nebyl v rozporu s jeho schopnostmi a aby, nelze-li tomu rozumně odporovat, odpovídal i zvláštním opatrovancovým představám a přáním.

Strýci nic nebrání si s Vámi telefonovat, ale pokud je v nemocnici někdo rozhodnutý Vám zamezit přístup, je celé právo bezbranné. Protože jde o prostor nemocnice, není pravděpodobné, že by Vám vstup pomohla vynutit Policie ČR.

Policie může vykázat z místa a může Vám pomoci dostat se do místa Vašeho bydliště, ale vynutit vstup do nemocničního zařízení, tady se domnívám, že by k ochraně před nezákonným postupem nemocnice a opatrovnice, měli pomoci, ale stejně tak se domnívám, že bez soudního rozhodnutí (příkazu), nebo pokud je nekontaktuje strýc sám, tak nepomohou a opět není podstatné, jak právně lze vyložit strýcova práva.

Mgr. Radka Pešlová

Doplnění dotazu

Mnohokrát děkuji za odpověď. Veřejného ochránce práv jsem kontaktovala, nicméně mi odpověděli, že mají kompetence k řešení pouze veřejných opatrovníků, nikoli v rámci rodiny. Toho druhého zkusím. Strýc je údajně omezen i v úkonech běžného života, ale to s jistotou nevím, k Rozsudku přístup nemám. Mohou to tedy v nemocnici schovat pod to, že?

Odpověď

Veřejného ochránce potřebujete kontaktovat nikoliv ke kontrole opatrovníka, tady opravdu kontrolují jen veřejné opatrovníky, ale ke kontrole porušování práv pacienta ve zdravotnickém zařízení.

Strýc určitě nemůže být omezen ve svéprávnosti na běžné záležitosti, protože dnes už to ze zákona nelze (od roku 2014). Vždy je osoba maximálně omezena na vše, kromě běžného. Proto to v nemocnici ani pod toto schovat nemohou. Buďte sebevědomá a vytrvalá. Omezení svéprávnosti je ochrana, není to trest. Strýc teď není vězeň v područí matky a nemocnice. Příklad: kdyby strýce šikanoval lékař, opatrovnice musí zjednat nápravu. Ale nemůže se naopak říci, že je teď strýc více než vězeň a třeba ho násilím operovat, cpát do něj léky atd. To by šlo jen na rozhodnutí soudu v dané konkrétní věci.

Opatrovníci mívají tendenci opravdu víc kontrolovat a nutit a hlídat opatrovaného, ale ne jeho práva. Je to bohužel časté a chvíli bude trvat, než se v tomto změní zažité nešvary. A protože Vy máte ve své moci pomoci, nevzdávejte se příliš rychle.

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: V superdávce shodu nenajdou ani vládní poslanci

21.1.2025 Vláda plánuje, že už od července změní pravidla pro pobírání sociálních dávek. Příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě by se nově měly sloučit do jedné žádosti tak, aby „papírování“ bylo jednodušší. Zároveň MPSV nastavuje tvrdší pravidla a detailnější kontrolu žadatelů kvůli údajnému zneužívání dávek. více...

PTÁTE SE: Jaké mám možnosti práce při rentě po pracovním úrazu

20.1.2025 Pobírám rentu po pracovním úraze. Našel jsem si zaměstnání za minimální mzdu, které odpovídá mému omezení. Mohu si ještě najít přivýdělek na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce?
ODPOVĚĎ
Renta není omezením. Jen výše renty je až po odečtení příjmů, které dosahujete prací více...

INFO: Rozvoji dobrovolnictví v Česku pomůže nová koncepce

19.1.2025 Vláda České republiky schválila Koncepci rozvoje dobrovolnictví do roku 2030. Jedná se o historicky první strategický dokument, který pomůže komplexně rozvíjet dobrovolnictví v České republice. Podle dat Českého statistického úřadu se v roce 2023 do dobrovolnictví zapojilo přes 1,6 milionu obyvatel ČR, data za loňský rok ještě nejsou. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.