pečuj doma

Opatrovaný trvá na uskladnění věcí, které ztrácejí hodnotu

17.2.2024

Opatrovaný má z minulosti uskladněn nábytek a další vybavení z předchozího bytu ve skladu, který si sjednal před omezením svéprávnosti. Vlivem nevyhovujících podmínek skladu je majetek již značně znehodnocen kvůli plísni apod. Opatrovanec bydlí na ubytovně, kam si další věci vzít nemůže. I pokud by získal jiné bydlení (dlouhodobá záležitost), nebude mít možnost tak velkého bytu, aby tam mohl mít všechny věci. Majitel skladu nyní trvá na vystěhování věcí. Majetek je, vzhledem k jeho stavu, nevalné hodnoty, náklady na jiné prozatímní uskladnění (bez výhledu kam vše trvale přestěhovat), převyšují jeho hodnotu, prodej věcí je nereálný, vzhledem ke stavu. Opatrovanec trvá na tom, že do budoucna chce bydlet se "všemi" věcmi, bez ohledu na reálné možnosti. Jak mám jako opatrovník postupovat?

Odpověď

Jako opatrovník spravujete běžný majetek opatrovaného. Ideálně se opatrovnictvím opatrovník snaží naplnit opatrovancova práva a chránit jeho zájmy (§ 466 občanského zákoníku). Opatrovník při plnění svých povinností naplňuje opatrovancova právní prohlášení a dbá jeho názorů, i když je opatrovanec projevil dříve, včetně přesvědčení nebo vyznání, soustavně k nim přihlíží a zařizuje opatrovancovy záležitosti v souladu s nimi. Není-li to možné, postupuje opatrovník podle zájmů opatrovance. Opatrovník dbá, aby způsob opatrovancova života nebyl v rozporu s jeho schopnostmi a aby, nelze-li tomu rozumně odporovat, odpovídal i zvláštním opatrovancovým představám a přáním. (§ 467 občanského zákoníku)

Opatrovník tedy a priori neplní jen, co si opatrovaný přeje, ale musí se snažit chovat tak, jak by se choval opatrovaný, kdyby na to mentálně/duševně ještě měl schopnosti a pak případně jednat v zájmu (hospodárně) opatrovance.

Proto je třeba vyhodnotit:

  1. Hodnotíte, že vybavení opatrovaného ve skladovacím prostoru podléhá zkáze. Měla byste řešit, zda byly dodrženy podmínky skladování a zda majitel skladu (pronajímatel) neručí opatrovanému za způsobenou škodu vadným poskytnutím plnění ze smlouvy.
  2. Dále je potřeba zkontrolovat, zda majitel skladu má oprávnění trvat na uvolnění skladu, tj. je zde platná výpověď ze smlouvy? Jsou dodrženy výpovědní podmínky? 
  3. Až v posledním bodě se budete zabývat „Opatrovanec trvá na tom, že do budoucna chce bydlet se "všemi" věcmi“. Toto vyhodnotíte, zda je přání opatrovaného možné naplnit. Pokud to značně ohrožuje opatrovancovy zájmy (aby nebyl dlužníkem, aby se nezvýšily další náklady, které si opatrovaný nemůže dovolit apod.), pak se přikloníte k tomu, že není možné naplnit zvláštní opatrovancovy představy a přání, opatrovancovo přesvědčení, proto tomu rozumně odporujete a zdůvodníte, že to je v právním zájmu opatrovaného nyní udělat jinak, než si přeje.
  4. Následně budete hledat formu, jak vysvětlíte opatrovanci srozumitelně povahu a následky Vašeho rozhodnutí. Případně budete hledat způsob, jak to udělat, aby to lépe přijal. Třeba by se potřeboval s věcmi rozloučit, vyfotit si je.
  5. Před likvidací by bylo vhodné věci dobře zdokumentovat, zvážit jejich prodej za zbytkovou hodnotu.
  6. Pokud totiž půjde o likvidaci majetku převyšující jednu třetinu opatrovancova majetku (což by vzhledem k pobytu na ubytovně snadno mohlo být) byl by nutný souhlas opatrovnické rady (dle § 480 odst. 2 písm. b) občanského zákoníku), případně soudu, není-li opatrovnická rada zřízena. V takovém případě by bylo nutné podat návrh na schválení právního jednání. Pokud ale tato třetina představuje hodnotu jen nepatrnou, pak by toto schvalování (resp. souhlas opatrovnické rady) nebylo nutné.
  7. Souhlas opatrovnické rady (příp. soudu) bych zvážila i v případě, že přání opatrovaného je opravdu tak jasně a jednoznačně vyjadřováno, opravdu si opatrovaný uvědomuje, co se děje, i případně, že na skladování nemá, ale i přes to na majetku velmi lpí. Dá se totiž říci, že každý má právo dělat chyby a rozhodovat se i pro sebe špatně (např. s následkem dlužit), pokud své situaci dokázal porozumět. Pokud je opatrovaný v tomto ještě s dostatečně zachovanou rozhodovací dovedností, pak nelze jeho přání tzv. přetlačit. Opatrovaný je omezen zpravidla na to, na co už sám kapacitu nemá, a také v tom, v čem by si právě pasivitou (neschopností dovodit) škodil. Opatrovník má hájit práva opatrovaného (sem by spadalo třeba uplatnění nároku na náhradu škody dle bodu jedna, nebo rozporování výpovědi dle bodu dvě), pokud by toho opatrovaný sám o sobě nebyl schopen. Restriktivní jednání opatrovníka vůči opatrovanci je vždy otázkou, zda nejde o vadný postup (nehájení práv, ale uplatňování moci).

Snad v tom dokážete pro opatrovného nalézt nejvhodnější řešení?

Mgr. Radka Pešlová

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Už tři čtvrtiny Čechů jsou pro usmrcování. I významní lékaři

1.4.2025 Přibývá Čechů, kteří jsou pro eutanazii. Dvaasedmdesát procent lidí souhlasí s uzákoněním dobrovolného ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka na jeho žádost. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila agentura Ipsos. Sběr odpovědí mezi 1 060 lidmi staršími osmnácti let se uskutečnil na konci února. více...

INFO: Praktičtí lékaři startují kampaň „11 milionů důvodů“

31.3.2025 Upozorňují na zhoršující se dostupnost primární péče, zejména ve venkovských oblastech, a její nevyužitý potenciál. V tuzemsku je v současné době bez praktika milion pacientů, ordinace jsou přetížené a rodiče marně shání pro své děti i pediatra. Podle praktických lékařů je nutné dokončit reformu primární péče, která začala v roce 2018. více...

PTÁTE SE: Jak navýšit týdenní limit hotovosti pro opatrovaného

30.3.2025 Jsem opatrovníkem 45leté tety. Je omezena ve svéprávnosti, mimo jiného nemůže hospodařit s hotovostí nad částku 200 Kč týdně. Tento týdenní limit bych rád navýšil na 500 Kč, aby se teta necítila tak omezena. Důvodem je především zdražení všeho. Jak má vypadat úřední dopis pro opatrovnický soud? Rád bych měl jako opatrovník vše v pořádku. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.