pečuj doma

Opatrovanec v dětském domově a příspěvek na mobilitu

16.12.2021

Mám v dětském domově opatrovance, od roku 2010 na základě předběžného opatření a od dubna 2020 mu byla nařízena ústavní výchova. Klient v dubnu 2020 dosáhl zletilosti, v únoru 2021 byl omezen v plném rozsahu ve svéprávnosti. S domovem má uzavřenou smlouvu o setrvání v péče DD, v domově pokračuje ve studiu v ZŠ a PrŠ při dětském domově. Má přiznaný průkaz OZP ZTP/P od 1. 8. 2020 a od stejného data také příspěvek na mobilitu. Nyní úřad práce požaduje, abychom dokladovali, jak často a za kolik peněz a kam je dopravován, nestačí čestné prohlášení podle § 6 odst. 3 zákona 329/2011 Sb., případně, abychom jako opatrovníci podali žádost o odejmutí dávky z důvodu pobytu v dětském domově. Podle mě není dětský domov zařízením sociální péče podle § 48-§50 a § 52 zákona 108/2006 Sb.

Odpověď

Pokud Dětský domov nemá statut sociální služby (domov pro osoby se zdravotním postižením, domov pro seniory, domov se zvláštním režimem nebo zdravotnické zařízení ústavní péče), pak opravdu nelze požadovat dokládání účtů za dopravování, neboť se opakovaná doprava za úhradu prokazuje čestným prohlášením.

Nicméně, zda je, či není dětský domov současně sociální službou dle zákona o sociálních službách, je vhodné ověřit. Předpokládám, že dětský domov bude zřízen dle § 2 odst. 1 písm. b) zák. č. 109/2002 Sb., v platném znění (dostupné zde: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2002-109) a tudíž nelze hovořit o sociální službě. Ale čistě teoreticky by také mohlo jít o domov pro osoby se zdravotním postižením dle zákona o sociálních službách. Jakkoliv to není pravděpodobné, pro jistotu bych doporučovala to ověřit u ředitele Domova anebo ve smlouvě, kterou máte s Domovem uzavřenou.

Pokud opravdu jde o dětský domov, lze se také odkázat na to, že pokud do 18 let osoby dávku mobilita ÚP vyplácel bez dalších podmínek – tj. dle § 6 odst. 3 a nikoliv odst. 4 zák. č. 329/2011 Sb., v platném znění, pak bez změny zákona nelze změnit „pravidla hry“ a současně porušovat § 2 odst. 4 zák. č. 500/2004 Sb., v platném znění ((4) Správní orgán dbá, aby přijaté řešení bylo v souladu s veřejným zájmem a aby odpovídalo okolnostem daného případu, jakož i na to, aby při rozhodování skutkově shodných nebo podobných případů nevznikaly nedůvodné rozdíly.)

Doporučuji na požadavky Úřadu práce nereflektovat. Pokud se úřednice domnívá, že „má pravdu“, pak může vydat výzvu (oficiálně), případně výplatu zastavit, tak abyste se mohla právně bránit. Zatím zjevně používá zvláštní metody nátlaku, které jsou v rozporu s § 4 odst. 2 zák. č. 500/2004 Sb., v platném znění.

Držím pěsti

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Statutární město Brno, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Co dělat, když končí podpůrčí doba nemocenské

22.4.2025 Prosím o informaci, jak postupovat: Příslušná Okresní zpráva sociálního zabezpečení rozhodla 21. března 2025 o ukončení podpůrčí doby (trvala dle zákona 380 dní, skončila dle rozhodnutí k 6. března, kdy jsem rovněž měla mít kontrolu u lékaře. Nicméně sestra z ordinace mi na začátku března volala, že kontrola u lékaře z důvodu jeho nemoci proběhne více...

ZPRÁVY: Dezinformace o očkování mohou naopak přivést lidi k rozumu

21.4.2025 Slovenský vládní zmocněnec Peter Kotlár vícekrát zpochybnil bezpečnost vakcín proti onemocnění covid-19. Opírá se o studii, která nebyla zveřejněna. Jeho slova zase zpochybňují odborníci. I když by se mohlo zdát, že tvrzení zmocněnce mohou důvěru v očkování snižovat, ve skutečnosti to může být naopak. více...

ZPRÁVY: Počet lidí s postižením ve společnosti stoupá…

20.4.2025 Výzkum Českého statického úřadu (dále jenom ČSÚ) týkající se údajů o osobách se zdravotním postižením (dále jenom OZP) v České republice za rok 2024 byl zveřejněný koncem března. V české společnosti podle něj žije zhruba 15 % obyvatel, kteří se potýkají s trvalými zdravotními potížemi nebo postižením, případně s kombinací obojího. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.