pečuj doma

Opatrovanec nesouhlasí se stěhováním do levnější ubytovny

24.9.2021

Jsme veřejným opatrovníkem. Opatrovanec je od 4/21 omezen v hospodaření s majetkem, uzavírání smluv, vyřizování důchodu, soc.dávek. Do té doby měl ustanoveného pouze správce jmění, který mu spravoval finanční prostředky z dědictví. Ty byly v 2/21 vyčerpány, od té doby je příjem klienta příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Z důvodu nedostatku peněz jsme nuceni řešit bytovou situaci klienta (opatrovance). V současné době bydlí na ubytovně, kde je vysoký nájem, nájemné je dopláceno i z příspěvku na živobytí, na obživu zbývá 800 Kč měsíčně + potravinová pomoc. Od 7/21 byl snížen PnŽ na 2.490 Kč, po úhradě nájmu by již nezbyly žádné peníze. Zajistili jsme levnější ubytovnu města, klient se odmítá odstěhovat, na jídlo si prý bude půjčovat od známých. Od 8/21 již nemáme na úhradu stávající ubytovny. Jak postupovat.

Odpověď

Předně byste měli zjistit, proč byl příspěvek na živobytí snížen, a případně se proti tomuto snížení bránit řádným opravným prostředkem. Pokud je doplatek na bydlení nedostačující, měli byste prověřit, zda je dobře stanoven – je opravdu alespoň do výše 80 % normativních nákladů na bydlení? Prověřit, podat řádný opravný prostředek.
Dále, pokud klient má opatrovníka a jen dávky hmotné nouze – co mu je? Je postižený? Neměla by se řešit invalidita (zkontrolování zpětného přiznání invalidity)? Nebo je jen třeba „dlužník a alkoholik“, neměla by se mu vrátit svéprávnost?
Může pracovat?
Pokud si opatrovaný bude půjčovat a ví, že to nesplatí, není to sice Vaše vina, ale on se může dopouštět úmyslného podvodu (půjčuji si, ale vím, že nesplatím). Nadto, půjčky budou neplatné, protože pravděpodobně budou v rozsahu, na který je opatrovaný omezen. Tedy zdroje půjčovatelů nejspíše po čase vyschnou, když se nebude nic vracet.

K samotnému přestěhování „do levnějšího“:
Opatrovaného násilím přestěhovat nelze. Můžete mu měnit pobyt (se souhlasem soudu), ale má-li zdravé ruce a stěhování nezávisí s prominutím na tom, kam odtlačíte jeho vozík, ale závisí to na tom, kam dojde, odkud odejde, tak ho prostě nepřesunete. Ale můžete jeho smlouvu vypovědět (právně můžete) a můžete sjednat druhou smlouvu. Pronajímatel pak případně dokoná to, co právně Vy začnete. Vymění zámek, nevpustí ho. A on pak může/nemusí vzít za vděk jiným bydlením.
Ale toto je konfliktní, nicméně možné.

Mgr. Radka Pešlová

(20.7.2021)

           

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Statutární město Brno a Jihomoravský kraj.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Lidovky: Pečující nemají kvalifikaci na péči. Co se chystá

20.12.2024 Počet seniorů, tedy lidí ve věku 65 let a více, vzroste ze současných 20 na přibližně 30 procent v polovině století. A bude pracovat, a tedy platit do veřejného systému méně lidí. Logicky je tak současný systém neudržitelný a bude třeba zvýšit jeho příjmy. Buď „dobrovolnými“ příplatky za péči, nebo nějakou daní. O obojím vláda uvažuje. více...

ZPRÁVY: Ocenění pro publicisty a fotografy od Rady vlády

19.12.2024 Známe vítěze 31. ročníku Ceny RVOZP za publicistické práce zaměřené na téma zdravotního postižení a fotografické soutěže. Ceny předali zmocněnkyně vlády pro lidská práva a místopředsedkyně Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Klára Laurenčíková a vedoucí sekretariátu Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Pavel Ptáčník. více...

PTÁTE SE: Jednání sociální služby s opatrovníkem klienta

18.12.2024 Potřebovala bych vědět, jaké jsou povinnosti pobytových služeb, co mohou dělat sami, co musejí konzultovat s opatrovníkem, jaký je vztah jejich smluvního lékaře vůči opatrovníkovi a podobně. To většinou člověk nezjistí pročítáním jejich webových stránek, kde je vše nalakováno na růžovo.
více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.