pečuj doma

Opatrovanec nesouhlasí se stěhováním do levnější ubytovny

24.9.2021

Jsme veřejným opatrovníkem. Opatrovanec je od 4/21 omezen v hospodaření s majetkem, uzavírání smluv, vyřizování důchodu, soc.dávek. Do té doby měl ustanoveného pouze správce jmění, který mu spravoval finanční prostředky z dědictví. Ty byly v 2/21 vyčerpány, od té doby je příjem klienta příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Z důvodu nedostatku peněz jsme nuceni řešit bytovou situaci klienta (opatrovance). V současné době bydlí na ubytovně, kde je vysoký nájem, nájemné je dopláceno i z příspěvku na živobytí, na obživu zbývá 800 Kč měsíčně + potravinová pomoc. Od 7/21 byl snížen PnŽ na 2.490 Kč, po úhradě nájmu by již nezbyly žádné peníze. Zajistili jsme levnější ubytovnu města, klient se odmítá odstěhovat, na jídlo si prý bude půjčovat od známých. Od 8/21 již nemáme na úhradu stávající ubytovny. Jak postupovat.

Odpověď

Předně byste měli zjistit, proč byl příspěvek na živobytí snížen, a případně se proti tomuto snížení bránit řádným opravným prostředkem. Pokud je doplatek na bydlení nedostačující, měli byste prověřit, zda je dobře stanoven – je opravdu alespoň do výše 80 % normativních nákladů na bydlení? Prověřit, podat řádný opravný prostředek.
Dále, pokud klient má opatrovníka a jen dávky hmotné nouze – co mu je? Je postižený? Neměla by se řešit invalidita (zkontrolování zpětného přiznání invalidity)? Nebo je jen třeba „dlužník a alkoholik“, neměla by se mu vrátit svéprávnost?
Může pracovat?
Pokud si opatrovaný bude půjčovat a ví, že to nesplatí, není to sice Vaše vina, ale on se může dopouštět úmyslného podvodu (půjčuji si, ale vím, že nesplatím). Nadto, půjčky budou neplatné, protože pravděpodobně budou v rozsahu, na který je opatrovaný omezen. Tedy zdroje půjčovatelů nejspíše po čase vyschnou, když se nebude nic vracet.

K samotnému přestěhování „do levnějšího“:
Opatrovaného násilím přestěhovat nelze. Můžete mu měnit pobyt (se souhlasem soudu), ale má-li zdravé ruce a stěhování nezávisí s prominutím na tom, kam odtlačíte jeho vozík, ale závisí to na tom, kam dojde, odkud odejde, tak ho prostě nepřesunete. Ale můžete jeho smlouvu vypovědět (právně můžete) a můžete sjednat druhou smlouvu. Pronajímatel pak případně dokoná to, co právně Vy začnete. Vymění zámek, nevpustí ho. A on pak může/nemusí vzít za vděk jiným bydlením.
Ale toto je konfliktní, nicméně možné.

Mgr. Radka Pešlová

(20.7.2021)

           

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Statutární město Brno a Jihomoravský kraj.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: V superdávce shodu nenajdou ani vládní poslanci

21.1.2025 Vláda plánuje, že už od července změní pravidla pro pobírání sociálních dávek. Příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě by se nově měly sloučit do jedné žádosti tak, aby „papírování“ bylo jednodušší. Zároveň MPSV nastavuje tvrdší pravidla a detailnější kontrolu žadatelů kvůli údajnému zneužívání dávek. více...

PTÁTE SE: Jaké mám možnosti práce při rentě po pracovním úrazu

20.1.2025 Pobírám rentu po pracovním úraze. Našel jsem si zaměstnání za minimální mzdu, které odpovídá mému omezení. Mohu si ještě najít přivýdělek na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce?
ODPOVĚĎ
Renta není omezením. Jen výše renty je až po odečtení příjmů, které dosahujete prací více...

INFO: Rozvoji dobrovolnictví v Česku pomůže nová koncepce

19.1.2025 Vláda České republiky schválila Koncepci rozvoje dobrovolnictví do roku 2030. Jedná se o historicky první strategický dokument, který pomůže komplexně rozvíjet dobrovolnictví v České republice. Podle dat Českého statistického úřadu se v roce 2023 do dobrovolnictví zapojilo přes 1,6 milionu obyvatel ČR, data za loňský rok ještě nejsou. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.