pečuj doma

Opatrovanec má velmi nízký invalidní důchod

15.11.2021

Jako veřejný opatrovník jsem se od září přemístila na jiný úřad, kde jsem u opatrovance (ročník 1989) narazila na to, že má velmi nízký důchod, protože mu nebyla přiznána invalidita z mládí. Posudkem z roku 2012 byl uznán invalidním ve II. stupni a následně posudkem z r. 2018 byl uznán invalidním ve III. stupni. Uznán invalidní je od 17.9.2012, tedy od data žádosti. Ve spise jsem našla informace, že na střední škole 2x propadl, po rozvodu rodičů navštěvoval dětského psychiatra a také byl hospitalizován v PN Bohnice (poprvé v roce 2009, tedy ještě během studia). Je ještě nějaká možnost k přehodnocení data vzniku invalidity?

Odpověď

Určitě je šance. Jak na to:

  • sama si potřebujete ještě ujasnit, na jakou diagnózu byl důchod přiznán.
    • To zjistíte na zadní straně posudku o invaliditě. Pokud posudek nemáte (i když očekávám, že když víte přesně datum, tak ho máte), bude ve spise na lékařské posudkové službě. Měla byste jako opatrovník právo nahlídnout do spisu (dle § 38 správního řádu) a učinit si kopii (třeba vyfocením do mobilu), nebo by Vám ho mohli v elektronické podobě zaslat datovou zprávou.
    • Diagnózu prověřte ve vyhlášce https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2009-359#prilohy a úryvek z vyhlášky s sebou berte k lékařům opatrovaného, aby se mohli s tímto posudkovým kritériem lépe seznámit (lékaři to neznají a pak třeba píší lékařské zprávy optimističtěji, bez podstatných informací a dochází i třeba k přiznávání nižšího důchodu, než na který by byl nárok).
  • nyní je třeba k dané diagnóze shromáždit přesvědčivé důkazy, tak aby jim porozuměl i lékař, který nemusí být z oboru nemoci (např. o psychiatrické diagnóze může rozhodovat ortoped). Důkazy by měly být historické (tj. na starém papíře, z doby, kdy opravdu nemoc propukala) a pak současné, ve kterých bude zmínka – nyní nemocen a v anamnéze bude – nemoc propukla v období ...
    • Bylo by vhodné z PN Bohnic vyžádat výpis hospitalizací (archivují údaje 40 let), kde bude i uvedená diagnóza.
    • Prohlédněte znalecký posudek (z omezování svéprávnosti), zda v něm není informace o délce trvání nemoci.
    • U současného lékaře poptejte i zprávu (resp. posudek), kde napíše: osoba XY trpí nemocí v takto závažném stavu, který brání běžnému zapojení do pracovního procesu (je zásadním způsobem snížena jeho pracovní schopnost) minimálně od ... /datum by mělo být co nejkonkrétnější, aby ho mohl posudkový lékař zopakovat v posudku – nedostačuje např. jen od roku xx/.
    • Tyto informace ve zprávách a důkazech zvýrazněte, aby byly na první dojem viditelné – posudkář na posouzení mívá cca 15 minut, takže je třeba ho „na první dobrou“ přesvědčit a „neotravovat ho“, aby nad tím musel moc přemýšlet.
    • Výše uvedené okopírujte (a zvýrazněte i v kopii) a také dodejte k současnému obvodnímu lékaři – ten bude ještě pro posudkového lékaře vypisovat tiskopis (Lékařský nález) a požádejte ho, aby i on v anamnéze a diagnostickém souhrnu zmiňoval délku nemoci.
  • a teď – podat žádost o invalidní důchod, kde u podání upozorněte, že budete dokazovat invaliditu zpětně (jde o to, že jinak se často posudkoví lékaři zabývají jen doklady z aktuálního období a ty staré neprohlíží, ač by měli). Cca týden po podání žádosti vezměte podklady a zabalte je, vč. toho, že na ně nalepíte čitelný lísteček (nebo stručný průvodní dopis se zvýrazněním informace), že doloženými důkazy dokazujete vznik invalidity od data ..., a prosíte o řádné zhodnocení stavu. Pokud doklady nejsou průkazné, žádáte o sdělení, jaké další vyšetření má být absolvováno, aby datum vzniku invalidity bylo na jisto prokázáno.

No a vyčkáte, jak to dopadne. Pokud to náhodou nevyjde, je důležité zkusit ještě i podat námitku. Jsou-li podklady přesvědčivé, bývají námitky úspěšné.

Důkazy nemusí být jen lékařské zprávy (ale ty mají velkou váhu). I popis případu, spojitost rozvod/propadnutí/hospitalizace jsou informace, které jsou důkazem.

Mgr. Radka Pešlová

           

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Statutární město Brno a Jihomoravský kraj.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: V superdávce shodu nenajdou ani vládní poslanci

21.1.2025 Vláda plánuje, že už od července změní pravidla pro pobírání sociálních dávek. Příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě by se nově měly sloučit do jedné žádosti tak, aby „papírování“ bylo jednodušší. Zároveň MPSV nastavuje tvrdší pravidla a detailnější kontrolu žadatelů kvůli údajnému zneužívání dávek. více...

PTÁTE SE: Jaké mám možnosti práce při rentě po pracovním úrazu

20.1.2025 Pobírám rentu po pracovním úraze. Našel jsem si zaměstnání za minimální mzdu, které odpovídá mému omezení. Mohu si ještě najít přivýdělek na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce?
ODPOVĚĎ
Renta není omezením. Jen výše renty je až po odečtení příjmů, které dosahujete prací více...

INFO: Rozvoji dobrovolnictví v Česku pomůže nová koncepce

19.1.2025 Vláda České republiky schválila Koncepci rozvoje dobrovolnictví do roku 2030. Jedná se o historicky první strategický dokument, který pomůže komplexně rozvíjet dobrovolnictví v České republice. Podle dat Českého statistického úřadu se v roce 2023 do dobrovolnictví zapojilo přes 1,6 milionu obyvatel ČR, data za loňský rok ještě nejsou. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.