pečuj doma

Opatrovanec má několikaleté exekuce

1.7.2023

Jak řešit exekuce vedené na opatrovance, které jsou již několikaleté? Při změně opatrovníka není mnohdy zřejmé, jakým způsobem byly exekuce předchozím opatrovníkem řešeny – zda byly uplatňovány návrhy na zastavení, zda již v minulosti nedošlo k uznání dluhu a podobně. Podávat nově návrhy na zastavení (§268/1h), nebo nemajetnost? Případně nechat být a vyčkat promlčení (exekuce např. z let 2011, 2015, 2017)?
A druhý dotaz: A jak řešit náklady exekuce při jejím zastavení? Hradit, nehradit, žádat o snížení nákladů...?

Odpověď

Jsem ráda, že o situaci opatrovaného uvažujete a že se bezhlavě nepouštíte do „rovnou zaplatit“ dluhy opatrovaného. Ale situace je bohužel složitější a poměrně dost přesahuje možnosti písemné odpovědi v naší poradně.

Téma dluhů jsem už zpracovávala v odpovědi zde: https://www.mskruh.cz/poradna/pravni-poradna-pro-opatrovniky/ptate-se-u-opatrovankyne-se-objevily-dluhy-z-minulosti, proto doporučuji si odpověď projít.

K Vašemu dotazu shrnuji:

  1. Potřebujete rozlišit, jakou nemocí opatrovaný trpí, resp. trpěl v době vzniku dluhu a zda dluhy mohl způsobit vědomě (dalo by se říci, užil si je – př. nákup spotřebního zboží pro vlastní užití; nebo měl vědět, že se závazky platí – př. dluh z přiměřeného nájmu) anebo zda byl podveden (např. předchozí opatrovník zpronevěřil prostředky, byl zneužit pro svoji nemoc třeba jako bílý kůň).
  2. U každé vedené exekuce máte jednou ročně právo na výpis z exekuce. Čímž byste se dozvěděl, v jaké fázi exekuce je. 
  3. Projděte vyúčtování, které ročně měl předchozí opatrovník podávat soudu. žádejte od předchozího opatrovníka spisovou dokumentaci. 

Se zohledněním stavu opatrovaného v době vzniku dluhu a po ověření, v jaké fázi exekuce je, můžete vyhodnotit:

  1. Byl-li opatrovaný podveden a exekuce ještě stále běží, nebo byla zastavována pouze pro nemajetnost, rozhodně uplatněte § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu, jak navrhujete (zastavení pro neplatný právní titul, tj. od počátku). Opřete se o tuto judikaturu:
    1. jde o nezpůsobilý právní titul dle § 268 odst. 1 písm. h) zák. č. 99/1963 Sb. (též na základě II. ÚS 2230/16 ze dne 1.11.2016 a II. ÚS 3194/18 ze dne 1.4.2019)
    2. nestíhá-li se 15 dnů lhůta ke zpochybnění dluhu (od chvíle, kdy jste se o něm dozvěděli): Rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR ze dne 20.02.2014, sp. zn. 21 Cdo 3439/2013 a ze dne 04.05.2015, sp. zn. 26 Cdo 4086/2014 a ze dne 24.05.2016, sp. zn. 20 Cdo 1503/2016 – lhůta není prekluzivní
  2. Věděl-li opatrovaný, co dělal, a dluh uznáváte jako platný, zde je na místě řešit práci s dluhem. Tyto dluhy se primárně mají hradit, ale pozor, abyste nezvýhodňoval věřitele (musíte hradit poměrně a rovnoměrně, viz Rozsudek Nejvyššího soudu České republiky sp.zn. 4 Tz 153/2003, ze dne 29.10.2003).
    1. Pokud nemá opatrovaný prostředky, je otázkou, jak je dluh vysoký a starý a opravdu bývá nyní po novele exekučního řádu možnost spoléhat na zastavení bagatelních a nevymožitelných pohledávek (např. § 44c, § 55 a násl.). Anebo pokud jde o exekuci čerstvější, podejte návrh na zastavení pro nemajetnost.

K Vaší druhé otázce: s platbou poplatků a nákladů je to odlišné podle typu dluhu a jeho ukončení.

Tam, kde se uplatňují body 1., se neplatí nic (dokonce jsou případy, kdy se opatrovaný jistinou dluhu nemohl obohatit, a proto by ji ani neplatil/nevracel). V případě zastavení exekuce pro neplatný právní titul, nejde o pochybení na straně opatrovaného, proto nenese náklady exekuce/řízení. Př. pokud byl zneužit občanský průkaz opatrovaného k půjčce třetí osobou, tak by nebylo vůbec spravedlivé, aby na to opatrovaný nějak finančně doplatil.
Tam, kde jde o body 2., tak se snažíte dluh zlevnit a zpravidla budete vyjednávat o zaplacení jistiny a odpuštění souvisejících úroků/poplatků. Náklady zastavení exekuce nese opatrovaný. Př. pokud opatrovaný propil půjčku, bylo by spravedlivé, aby alespoň základní částku zaplatil a byla zaplacena i práce toho, kdo tento dluh musel vymáhat.

Ačkoliv jste se neptal, ještě bych upozornila na možnosti náhrady škody, příp. trestního stíhání pro zpronevěru či neoprávněného nakládání s majetkem, pokud předchozí opatrovník s dluhy pracoval tak, že poškozoval zájmy a práva opatrovaného.

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Už tři čtvrtiny Čechů jsou pro usmrcování. I významní lékaři

1.4.2025 Přibývá Čechů, kteří jsou pro eutanazii. Dvaasedmdesát procent lidí souhlasí s uzákoněním dobrovolného ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka na jeho žádost. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila agentura Ipsos. Sběr odpovědí mezi 1 060 lidmi staršími osmnácti let se uskutečnil na konci února. více...

INFO: Praktičtí lékaři startují kampaň „11 milionů důvodů“

31.3.2025 Upozorňují na zhoršující se dostupnost primární péče, zejména ve venkovských oblastech, a její nevyužitý potenciál. V tuzemsku je v současné době bez praktika milion pacientů, ordinace jsou přetížené a rodiče marně shání pro své děti i pediatra. Podle praktických lékařů je nutné dokončit reformu primární péče, která začala v roce 2018. více...

PTÁTE SE: Jak navýšit týdenní limit hotovosti pro opatrovaného

30.3.2025 Jsem opatrovníkem 45leté tety. Je omezena ve svéprávnosti, mimo jiného nemůže hospodařit s hotovostí nad částku 200 Kč týdně. Tento týdenní limit bych rád navýšil na 500 Kč, aby se teta necítila tak omezena. Důvodem je především zdražení všeho. Jak má vypadat úřední dopis pro opatrovnický soud? Rád bych měl jako opatrovník vše v pořádku. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.