Opatrovanec byl v cizině z úředního rozhodnutí hospitalizován
Opatrovanec mi odjel do ciziny bez uzavřeného cestovního pojištění. Je omezen ve svéprávnosti ve všech oblastech svého života. Nyní byl hospitalizován na základě úředního rozhodnutí v psychiatrické nemocnici v Paříži. Je bez dokladů. Prosím o radu, co mám vyřídit nebo koho všeho mám kontaktovat, ve věci zajištění návratu, převozu opatrovance zpět do ČR. Bohužel nemá naspořené žádné finanční prostředky, má velmi nízký důchod.
Odpověď
Ideálně se potřebujete obrátit:
- na zdravotní pojišťovnu, abyste zjistila, co je hrazeno v rámci EU
- neplánovaná zdravotní péče – více informací zde: https://europa.eu/youreurope/citizens/health/unplanned-healthcare/payments-reimbursements/index_cs.htm
- VZP informace k (našemu) Evropskému průkazu zdravotního pojištění: https://www.vzp.cz/pojistenci/cestovani-a-pobyt-v-zahranici/evropsky-prukaz-zdravotniho-pojisteni
- Velvyslanectví Francouzské republiky pro zprostředkování kontaktu s opatrovaným a zjištěním, z jakých příčin došlo k úřednímu rozhodnutí a jaké jsou s tím spojené nároky a povinnosti: https://mzv.gov.cz/jnp/cz/o_ministerstvu/adresar_diplomatickych_misi/cizi_urady_pro_cr/francie_velvyslanectvi_francouzske.html
- příkladmo, pokud je po dopravní nehodě, pak pojistka odpovědnosti za škodu z provozu motorového vozidla by kryla přesun, příp. pokud šlo o zavlečení opatrovaného, i tato situace se řeší odlišně.
- Velvyslanectví Francie v Praze pro zvolení vhodného postupu: https://cz.ambafrance.org/-Tcheque-
Pokud k přepravě pacienta do ČR nemáte finanční prostředky, současně nejde např. o krytí nároku z pojištění, je otázkou, zda je možné pacienta propustit a zda stejně jako se dostal z ČR do Francie, se nemůže dostat zpět. Taktéž přeprava již nebude tak finančně nákladná.
Pokud je nutný převoz např. sanitním vozem do ČR, jde o náklad přibližně 50 tis. Kč (podle dodavatele těchto služeb), pak je otázkou, zda jako opatrovník uzavřete na tuto částku úvěr a ten následně budete z opatrovancových prostředků splácet, příp. bych doporučila zkusit požádat o mimořádnou okamžitou pomoc na Úřadu práce nebo nadace o nadační příspěvek. Zvažte i třeba založení sbírky na Donio.cz, možná by bylo i toto schůdné řešení.
Pro další případy bych zvážila nějakou dlouhodobější verzi cestovního pojištění, pokud Váš opatrovaný cestuje častěji, a také kontrolu, zda jeho přiznaný důchod opravdu odpovídá (např. jde-li o invalidní důchod, zda je přiznán od správného data vzniku invalidity), zda mu nevzniká nárok na další sociální dávky (příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí, příspěvek na mobilitu k průkazu ZTP).
Ať situaci, která není lehká ani pro opatrovníka a ani pro opatrovaného, zvládnete.
Mgr. Radka Pešlová