Opatrovanec by chtěl odkázat byt své neteři
Jsme veřejným opatrovníkem. Opatrovanec se na nás obrátil s tím, že by chtěl sepsat závěť. Jedná se o majetek – pán má v osobním vlastnictví byt, který by chtěl odkázat své neteři. Pán je omezen ve svéprávnosti takto: není schopen činit žádná právní jednání s výjimkou práva samostatně jednat v běžných záležitostech každodenního života. Z uvedeného tedy vyplývá, že závěť nemůže sepsat. Chtěla jsem se zeptat jak se v této věci postupuje: Zda závěť nelze učinit za žádných okolností nebo - Závěť musí být schválena opatrovnickým soudem nebo - Muselo by se požádat o přezkum svéprávnosti v této oblasti.
Odpověď
Osoba omezená ve svéprávnosti může pořizovat, ale má to určité podmínky:
- lze podat návrh na soud na zúžení omezení svéprávnosti tak, aby pán mohl pořizovat – obnáší to podání návrhu na soud na zúžení omezení ve svéprávnosti, kdy zpravidla soud přezkoumává schopnost omezeného se v dané věci rozhodovat.
- v den sepisování závěti lze pořídit prohlídku pána u psychiatra, dokazující, že pacient je ve stavu, kdy rozumí okolnostem, které se kolem něj dějí a pak je podstatné v daný den mít dohodnutého notáře, který by byl schopen s opatrovaným závěť sepsat v duchu § 1527 občanského zákoníku.
- Jestli závěť budou dědicové napadat, toť otázkou (ale to už bude opatrovanému jedno). Někteří notáři se do toho ale vůbec nechtějí pouštět, myslím, že budete hledat.
Závěť neschvaluje ani opatrovník a ani soud.
Prohlédněte si ještě dědické skupiny § 1633 občanského zákoníku a násl. (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-89?text=%C2%A7%201633), zda třeba neteř nebude dědit ze zákona, pokud by byla závěť nebyla sepsána nebo by ji v dědickém řízení dědicové napadli.
Mgr. Radka Pešlová
Pořizovací nezpůsobilost
§ 1525
Nesvéprávný není způsobilý pořizovat, nejedná-li se o případy uvedené v § 1526 až 1528.
§ 1526
Kdo dovršil patnácti let věku a dosud nenabyl plné svéprávnosti, může pořizovat bez souhlasu zákonného zástupce formou veřejné listiny.
§ 1527
Kdo byl ve svéprávnosti omezen tak, že není způsobilý pořizovat, může přesto platně pořídit v jakékoli formě, pokud se uzdravil do té míry, že je schopen projevit vlastní vůli.
§ 1528
(1) Kdo byl ve svéprávnosti omezen, může v rámci omezení pořizovat jen formou veřejné listiny.
(2) Kdo byl ve svéprávnosti omezen pro chorobnou závislost na požívání alkoholu, užívání psychotropních látek nebo podobných přípravků či jedů nebo chorobnou závislost na hráčské vášni představující závažnou duševní poruchu, může v rozsahu omezení pořizovat v jakékoli předepsané formě, nejvýše však o polovině pozůstalosti. Zbývající část pozůstalosti připadne zákonným dědicům; měl-li by však jako zákonný dědic dědit jen stát, může zůstavitel pořídit o celé pozůstalosti.
Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Statutární město Brno a Jihomoravský kraj.