Opatrovaná si přeje navštěvovat dceru i s opatrovníkem
Opatrovaná dívka, 25 let, má odebranou dceru, která je momentálně v pěstounské péči u otce opatrované dívky (tedy u dědečka). Ona dceru navštěvuje. Pěstoun však odmítá jinou osobu při návštěvách. Přáním opatrované je navštěvovat dceru společně se svým opatrovníkem. Může jí v tomto pěstoun bránit? Má právo opatrovaná na základě svého přání, aby ji doprovázel opatrovník při návštěvách své dcery?
Odpověď
Opatrovník je pro opatrovanou jako rodič pro dítě. Pokud není opatrovaná schopna hájit svá práva, má u ní být opatrovník a v rozsahu svých pravomocí, má práva opatrované hájit. Např. stejně jako rodič může být u opatrované (omezené ve svéprávnosti) opatrovník i při hospitalizaci.
Je tedy v pořádku, že by opatrovník byl u opatrované, pokud uplatňuje své právo vidět své dítě (svěřené do pěstounské péče). Ale má to oprávnění, pokud není schopna při této návštěvě řádně hájit svá práva (např. návštěva může trvat hodinu, ale už po půl hodině je krácena). Pěstoun nemůže bránit ve výkonu opatrovnických povinností. Resp. bránit může (je svobodnou osobou a nic tím neporušuje, pokud je to v mezích slušného chování), ale opatrovník by měl být schopen hájit právo opatrované na svoji přítomnost k obhajobě práv opatrované.
Pokud by šlo o „rozsouzení“, kdo je ve větším právu, je to sporné.
Pěstoun pravděpodobně vpouští do svého soukromého obydlí opatrovanou a je pravděpodobné, že tam nechce další osobu. Opatrovník do soukromého prostoru bez souhlasu této osoby nesmí vstoupit.
Pěstoun také hájí práva dítěte a je možné, že je pro dítě nějak traumatizující návštěva více osob.
Nadto ale opatrovaná má právo na přítomnost svého opatrovníka.
Pokud se jeví právo opatrované vyšší než právo pěstouna na soukromí a současně právo dítěte na ochranu, případně zde není potřeba chránit dítě, pak se může opatrovník obrátit na pěstouna předžalobní výzvou na umožnění hájení práv opatrované a následně na soud žalobou v téže věci, příp. návrhem na předběžné opatření o umožnění přítomnosti.
Než bych se obrátila na soud, doporučila bych opatrované (při zastoupení opatrovníkem) ještě věc konzultovat na odboru sociálně-právní ochrany dítěte na obecním/městském úřadu. Zde by jim mohli zprostředkovat dialog s pěstounem a pomoci najít vhodné řešení.
Ať situace dopadne, co nejlépe pro opatrovanou a její dítě
Mgr. Radka Pešlová