pečuj doma

Opatrovaná se chce s dítětem přestěhovat do zahraničí

16.4.2023

Ptám se za kamarádku. Její dcera je zbavena svéprávnosti pro právní úkony a nyní se chce i se svým miminkem přestěhovat do Anglie. Je něco takového možné? Opatrovnici poradili zeptat se u soudu. Ona sama s tím nesouhlasí. Zajímalo by mě, jestli existují nějaké podmínky, za kterých by to šlo, či nikoli.

Odpověď

Změna bydliště z vůle opatrované je projevem svobody pohybu. Dcera (opatrovaná) se tak může přestěhovat, kam chce. Ale opatrovník nesmí opatrovanou přestěhovat o své vůli bez souhlasu opatrovnické rady, příp. není-li tak potřebuje souhlas opatrovnického soudu.

Ke stěhování ale bude potřeba více právních jednání, která opatrovník nemusí udělat. Opatrovník je povinen plnit i přání opatrované, pokud tomu nelze rozumně odporovat. Tento odpor/neodpor si musí vyjasnit sám opatrovník. Pokud opatrovník vyhodnotí přání opatrované jako vysoce rizikové a tak, že v Anglii není možné hájit její práva, tak např. nenechá vystavit pas, neposkytne finanční částku do Anglie, nezařídí nakoupení letenek atd. Opatrovník není povinen „skákat, jak opatrovaná píská“. Opatrovník je povinen především vyhodnocovat, co je opatrované k prospěchu, která práva si nedokáže hájit, v čem potřebuje pomoci, aby nebyla práva zanedbána a byly naplněny povinnosti.

Proto musí opatrovník také hodnotit složitost situace:

  • Jestliže opatrovaná má v péči dítě, je otázkou, jak souhlasí/nesouhlasí otec dítěte se stěhováním nezletilého.
  • Jestliže má opatrovaná v péči dítě, je otázkou, zda to nebylo s podmínkou spolupráce se sociální službou a za dohledu OSPOD – tyto podmínky by v Anglii byly těžko proveditelné a bylo by zde riziko přehodnocení situace v péči o dítě.
  • Anglie je mimo EU a mohou zde vzniknout komplikované situace ohledně zdravotního pojištění, sociálních dávek, zaměstnání, důchodů (k otázkám více zde: https://www.mpsv.cz/nejcasteji-pokladane-otazky).
  • Kdo a jak bude pomáhat hájit práva a plnit povinnosti opatrované v Anglii? Když opatrovník bude zůstávat v České republice?
  • Pokud je opatrovaná schopná se starat o miminko, je současně schopná řešit stěhování a pobyt mimo ČR, a to v cizojazyčné zemi, proč je opatrovanou, resp. proč je omezena ve svéprávnosti a k čemu potřebuje opatrovníka?

Opatrovníkovi tady „porada se soudem“ moc nepomůže. Soud nemá odpovědi na všechny výše položené otázky, a proto nemůže kvalifikovaně poradit. Opatrovnice by mohla dát na soud návrh na schválení přestěhování a k tomu uvést všechny odpovědi na dané otázky, ale jak už jsem napsala – schvaluje se, když opatrovnice chce přestěhovat opatrovanou. Když se opatrovaná sbalí a odjede, tak je to realizace svobody pohybu a není zde co schvalovat.

Mgr. Radka Pešlová


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Už tři čtvrtiny Čechů jsou pro usmrcování. I významní lékaři

1.4.2025 Přibývá Čechů, kteří jsou pro eutanazii. Dvaasedmdesát procent lidí souhlasí s uzákoněním dobrovolného ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka na jeho žádost. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila agentura Ipsos. Sběr odpovědí mezi 1 060 lidmi staršími osmnácti let se uskutečnil na konci února. více...

INFO: Praktičtí lékaři startují kampaň „11 milionů důvodů“

31.3.2025 Upozorňují na zhoršující se dostupnost primární péče, zejména ve venkovských oblastech, a její nevyužitý potenciál. V tuzemsku je v současné době bez praktika milion pacientů, ordinace jsou přetížené a rodiče marně shání pro své děti i pediatra. Podle praktických lékařů je nutné dokončit reformu primární péče, která začala v roce 2018. více...

PTÁTE SE: Jak navýšit týdenní limit hotovosti pro opatrovaného

30.3.2025 Jsem opatrovníkem 45leté tety. Je omezena ve svéprávnosti, mimo jiného nemůže hospodařit s hotovostí nad částku 200 Kč týdně. Tento týdenní limit bych rád navýšil na 500 Kč, aby se teta necítila tak omezena. Důvodem je především zdražení všeho. Jak má vypadat úřední dopis pro opatrovnický soud? Rád bych měl jako opatrovník vše v pořádku. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.