pečuj doma

Občanský průkaz pro dítě se zdravotním postižením

18.5.2024

Jsem matka skoro 15leté dcery a začala jsem řešit, zda si budeme žádat o občanský průkaz. Zatím moc informací nemám. Dovolím si tedy zaslat mé dotazy:
1) Musí mít postižené dítě, občan ČR, občanský průkaz?
2) Pokud ano, zda nelze v OP nějak vymezit, aby nedošlo ke zneužití. (Zjistila jsem, že na Slovensku mají třeba uvedeno ZTP.) Dcera OP nepodepíše, stačí při žádosti jen zákonný zástupce?
3) Pokud by neměla OP a v budoucnu měla opatrovníka, lze třeba převést na její jméno majetek?
4) V případě změn v budoucnu, toto se řeší nějak soudně?

Odpověď

K dotazu č. 1)

Bohužel je u nás právní stav (§ 3 zák. č. 269/2021 Sb.) nastaven tak, že od 15 do 18 let musí občan mít vystavený občanský průkaz a až je mu soudem určeno omezení svéprávnosti (tj. po 18 roce věku), tak občanský průkaz vystavený být nemusí.

U imobilních občanů, kteří nejsou schopni si občanský průkaz vyřídit, kontaktujte úřad telefonicky či osobně (pracoviště občanských průkazů), uveďte jméno, příjmení, datum narození, popř. rodné číslo žadatele o občanský průkaz, jeho trvalý pobyt, adresu, na které se v současnosti zdržuje a důvod žádosti o občanský průkaz. Sdělte i telefonní kontakt a své jméno, příjmení a vztah k žadateli.

Pracovník úřadu zajistí službu návštěvou u žadatele. Pracovník úřadu má s sebou předchystanou žádost a imobilního občana vyfotí, a pokud to zdravotní stav umožňuje, občan se na žádost podepíše. Při druhém výjezdu pracovník občana navštíví znovu s vyhotoveným občanským průkazem a občanský průkaz předává přes off-line terminál BOK (bezpečnostní osobní kód).

K dotazu č. 2)

U nás se na průkazu nic neuvádí, protože náš občanský zákoník vymezuje neplatnost jednání, třeba když nebyla vážně projevena vůle, došlo k podvodu apod. Rodič (později opatrovník) by pak v případě sporu dokazoval postižení zneužitého a tím zneplatňoval dané jednání.

Úředníci umí vyřešit vydání OP bez podpisu. Je to i jistý indikátor, že osoba není v pořádku, a lidé, kteří mají tendenci tyto osoby zneužívat, si toho všímají, a pokud na OP není podpis, tak častěji ke zneužití nemusí dojít (třeba banka je při úvěru opatrnější).

K dotazu č. 3)

Bohužel složitěji – k mnohým úkonům je OP vyžadován (např. založení účtu, při ošetření v nemocnici). Úřady, lékaři apod. dokáží nakonec situaci bez OP vyřešit, ale přece jen to stojí čas a někdy poměrně více trpělivosti při jednání. Banky pak situaci bez OP odmítají řešit, i když některé již zvládají založit účet i jen na rodný list opatrované.

Častěji pak OP bývá sice vystaven, ale uschován u opatrovníka (ačkoliv to není vhodné řešení), podobně jako třeba rodiče hlídají pas dítěti, nebo máme OP u sebe a pas doma v trezoru.

K dotazu č. 4)

V dospělosti je vhodné řešit opatrovnictví. Opatrovník změny řeší (ty jednodušší) ve své kompetenci. Ke složitějším potřebuje souhlas opatrovnické rady nebo soudu. Pokud by šlo o změnu v občanském průkazu, tak pokud by opatrovaná byla omezena k podání žádosti o vydání občanského průkazu, situaci bude řešit opatrovník. Pokud k tomu omezena nebude (§ 12 odst. 4 zák. č. 269/2021 Sb.) musela by si změny v OP řešit opatrovaná sama. Proto je vhodné při řešení opatrovnictví (potažmo omezení svéprávnosti) soudu v návrhu na omezení navrhnout i omezení k podání žádosti o vydání občanského průkazu.

Doporučujeme návrh využít z naší publikace: https://www.mskruh.cz/publikace/opatrovnik-v-praxi

Pokud vznikají další dotazy, určitě ještě napište, jsme tu pro Vás

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Operátoři neuznávají doklad o opatrovnictví. Jak zrušit služby?

7.9.2024 Moje maminka je opatrovnice mé babičky, já jí jen pomáhám. Nedávno maminka šla za operátorem, aby zrušili babiččinu pevnou linku v jejím bytě (už tam nebydlí). Nemohla se nikam dostat, protože jí nikdo ze zaměstnanců nechtěl uznat soudní doklad o opatrovnictví, zřejmě kvůli jejich ignoranci (chtěli plnou moc). Je něco takového vůbec legální? více...

INFO: Do 30. září posílejte nominace na cenu Křesadlo

6.9.2024 Vyprávějte příběh někoho, kdo je pro vás nepostradatelnou součástí komunity, kdo vás svým přístupem inspiruje ke změně, kdo vám nabídl pomoc, když bylo nejvíce potřeba a dál se na něho můžete spolehnout. Nominujte toho, kdo je pro Vás osobně, pro vaši organizaci, spolek nebo obec výjimečný. Dobrovolní hasiči, skauti, nadšenci, kteří doprovází více...

ZPRÁVY: Dnes náhle zemřel skvělý právník NRZP JUDr. Zdeněk Žižka

5.9.2024 Dnes ráno náhle zemřel dlouholetý ředitel legislativního odboru NRZP ČR JUDr. Zdeněk Žižka. Pro Národní radu osob se zdravotním postižením je to obrovská ztráta, protože doktor Zdeněk Žižka byl vynikající odborník na zdravotnické právo. Byl mimořádně vitálním člověkem, který i přes těžké zdravotní postižení žil plnohodnotným životem. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.