pečuj doma

O manžela pečuje nevlastní dcera. Náleží jí celý jeho důchod?

17.2.2025

Jsem opatrovníkem manžela. Přestěhoval se ke své dceři, která o něj pečuje. Požádala jsem opatrovnický soud o svolení změny přechodného bydliště.
Volám nevlastní dceři každý druhý den, abych věděla, jak se manžel cítí, jak jí a co dělá. Pobavily jsme se a byla mi položená otázka, jestli pošlu celý manželův důchod, že je to nákladné se o něj starat. Po domluvě ji posílám 9 000 Kč na stravu, a až se dořeší příspěvek na péči a mobilita, tak vše bude přináležet jí. Ovšem byla jsem ještě upozorněna, že je ten důchod tatínka a má na něj nárok, na celý. Jsem ještě opatrovníkem, ustanovený soudem, a proto takové mám povinnost vykazovat jeho výdaje. Nebo je to tak, že jakmile se o manžela stará, mám jí posílat i jeho důchod? Další zdůvodnění je to, že pokud pojede s rodinou na dovolenou, tak bude muset zaplatit pečovatelku. Ještě jedna věc, byla jsem upozorněna, že její životní partner se nebude o manžela starat zadarmo. Sama vím, jak jsou pečovatelky odměňovány. Není to ve stovkách, ale v tisících.
Všechno beru, vím, jak je to náročné. Jen bych chtěla poprosit o přiblížení věcí, které se hradí z důchodu, zda má nárok na celý důchod, manželovi musí zůstávat určité procento na účtu.

Pozn. red.: Navazuje na dotaz https://www.mskruh.cz/poradna/pravni-poradna-pro-opatrovniky/ptate-se-jsem-opatrovnik-manzela-jeho-dcera-ho-chce-nastehovat-k-sobe

Odpověď

Odpověď na Váš dotaz není úplně jednoznačná a je mi jasné, že opatrovníkem a v takovéto situaci jste poprvé a nejsou na to školy a není snadné to bez praxe vymyslet.

Jako opatrovník nastavujete pravidla:

  1. úhrada a pravidla péče
  2. uhrazení dalších nákladů života opatrovaného

Nejste povinna šetřit, když to nevychází, ale musíte soudu zdůvodnit využití prostředků (pořád zůstáváte správcem, i když již nejste pečující osobou).

K tomu jste manželka, a pokud nemáte s manželem zúžené společné jmění manželů, tak nakládáte i s Vaším společným majetkem, kam nerozdílně patří nejen manželův důchod, ale i případně Váš příjem. Zároveň jako manželé k sobě máte vzájemnou vyživovací povinnost. Neplatí tedy, že důchod manžela je výhradně jeho, ačkoliv se to tak může jevit, když je vypočten z jeho pracovních úspěchů. Právě společné jmění manželů z toho nedělá výhradní příjem jednoho, ale společný příjem obou manželů.

A tím se situace stává méně přehledná.

Bylo by obvyklé poskytnout vlastně všechny prostředky opatrovaného do místa, kde je opatrován. Opatrovník by dohlížel, aby úhrady byly spravedlivé. Např. pokud v místě poskytování péče bydlí Váš manžel a jeho dcera, nejspíš by neměly být náklady bydlení hrazeny jen z důchodu manžela, ale měla by se na nich podílet dcera přiměřeným dílem. Dcera by měla za péči o tatínka dostat zaplaceno také přiměřeně dané práci (i když část lze považovat za plnění vyživovací povinnosti potomka vůči rodiči a jakousi společensky běžnou hodnotu, že dítě se o rodiče ve stáří postará, aby to za něj nemusela dělat společnost).

Není nutné jí poskytnout plný příspěvek na péči, když tomu péče neodpovídá (i když příspěvek má být využit výhradně na zaplacení péče a nemá se z něho šetřit nebo kupovat třeba léky) anebo naopak lze poskytnout vyšší částku (i třeba z úspor nebo důchodu), pokud je péče časově náročná a výše příspěvku by péči přiměřeně nepokryla. Dcera pak má jako zdroj příjmů tento příspěvek (v té chvíli už to fakticky není příspěvek, ale její výplata za práci) a z této výplaty může hradit svůj podíl na bydlení.

Stejně tak, když dcera péči nezvládá, není špatně, aby pečovala dcera za výpomoci třeba pečovatelské služby. Toto nastavení dlouhodobě šetří síly pečující osoby. Ale zase musíte nějak nastavit, zda budete platit dceři, i když pečovat zrovna nebude, abyste si ji jako pečovatelku udrželi (něco jako zaměstnavatel platí také dobu dovolené zaměstnanců) anebo dohodnete úhradu za skutečně odvedenou péči a pak budete platit sociální službu. Opět, kdyby na to nestačil příspěvek na péči, mohou být náklady placeny z úspor/důchodu.

Jenže do toho vstupuje i právě Vaše společné jmění a vzájemná vyživovací povinnost. Pokud Vy sama vyžijete se svými příjmy a manžel také, pak si možná vzájemně nic nedlužíte a lze prostým způsobem rozdělit Váš příjem na dvě hromádky a jednu poslat dceři a jen kontrolovat zacházení. Pokud jste ale byla celou dobu odkázána na příjem manžela, neznamená to, že by Vaše nároky (svázané s manželstvím) měly být nyní potlačeny. Opravdu v manželství nejsou příjmy „moje a tvoje“, ale „naše“.

Píšete, že partner dcery se nechce starat zadarmo. I to je do jisté míry logické nebo alespoň k pochopení. Můžete i s ním dohodnout úhradu. Vše bych ale řešila písemně, aby částka byla jasná. Máte možnosti:

  1. dcera se stará zdarma, partner chce peníze a občasně je třeba najmout dražší pečovatelku
    1. smlouvu uděláte s partnerem, kde vymezíte rozsah pomoci a pevnou částku k úhradě nebo částkami za hodiny péče
    2. s pečovatelkou také dohodnete částku – tady zvažte, existují odlehčovací služby – finančně to není levné (jak píšete), ale možná to vyjde levněji než soukromá pečovatelka
  2. dcera se možná stará zdarma, ale dlouhodobě by to mohlo nabourat její vztah s partnerem
    1. udělejte smlouvu mezi Vámi (jako opatrovníkem manžela) a dcerou s jejím partnerem, dohodněte rozsah péče a celkovou pevnou měsíční částku za péči třeba ve výši příspěvku na péči, nebo za vykázanou péči částkou za hodinu péče. Při hodinové úhradě lze také dohodnout, že „péče bude hrazena dle skutečného času, nejvýše však xx Kč“.
      Tady je třeba dohodnout, že v případě, že nebudou pečovat, poměrnou část nevyplatíte, ale uhradíte náklady za odlehčovací péči.
  3. udělejte smlouvu o nákladech na domácnost, na které budete přesnou částkou přispívat (mělo by jít o férové rozdělení skutečných nákladů na domácnost).
  4. udělejte smlouvu o dalších nákladech (strava, oblečení, léky – zde sledujte výši doplatků, vratky od pojišťovny a možnost předepsat léky bez doplatku), tady se částka může pohybovat různě. Můžete platit předem zálohy a dodatečně vyrovnat, anebo můžete zpětně platit, na co dcera dodá účet.

Shrnuji – nejste povinna posílat všechny příjmy, ale nejste ani povinna vytvářet rezervu – v manželství není důchod výhradně manžela, je tak nějak vás obou, ale to stejné se týká vašich příjmů. Možná jste povinna dokonce manželovi doplácet, máte vzájemnou vyživovací povinnost, možná má manžel živit ještě i Vás. Můžete na jeho nyní nákladnější žití využít i úspory. Jak jsem psala výše – odpověď není jednoznačná, protože vaše poměry neznám.

S úhradou dceři mějte ale ideálně vše ošetřeno písemně – není to nutné, ale dělá to „dobré přátele“, protože, co je napsané, tam není spor, co tím bylo myšleno...

Není špatně platit za péči nejen pečovatelkám, ale klidně i dceři a jejímu partnerovi, ale kontrolujte kvalitu skutečně poskytnuté péče.

Mgr. Radka Pešlová

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Další návrh neprošel. Pozměňovací návrhy poslanci nepodali

22.2.2025 Na programu další schůze Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny bylo hlasování o pozměňovacích návrzích k Vládnímu návrhu zákona o Dávce státní sociální pomoci – jednotné sociální dávce, tisk 799. NRZP ČR k tomuto zákonu dala řadu připomínek, ale její připomínky nebyly vůbec ani podány jednotlivými poslankyněmi a poslanci. více...

PTÁTE SE: Prodej starého auta nezletilého syna

21.2.2025 Našemu synovi (16 let) jsme pořídili nové auto, s příspěvkem 200 000 Kč od úřadu práce. Staré auto bychom rádi přenechali/prodali za symbolickou cenu mému bratrovi. Bratr má dvě malé děti a jeho stávající vozidlo brzo doslouží. Staré vozidlo je také pořízeno z příspěvku úřadu práce, v říjnu 2017. Syn má DMO, těžkou vadu pohybového ústrojí více...

PTÁTE SE: Jak pomoci švagrovi s akutní psychotickou poruchou

20.2.2025 Obracím se na Vás ve věci svého švagra‚ 48 let, kterému byla diagnostikována akutní psychotická porucha, blížící se schizofrenii. Bohužel zároveň s diagnózou švagr prochází rozvodovým řízením, kterému předchází soud o výživné na nezletilou dceru. Ve svém stavu není schopný vstřebat aktuální situaci, účastnit se soudu a vůbec rozumně přistoupit více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.