pečuj doma

Nevýhodná smlouva podepsaná schizofreničkou

20.1.2022

Neteři je 20 let, je invalidní důchodce v I. stupni, důchod má na psychické problémy – schizofrenii. Pobírá taky I. stupeň příspěvku na péči. Drogově závislý otec z ní mámí peníze a donutil ji k tomu, aby si vzala půjčku. Neteř si vzala půjčku u Providentu 20 000,- Kč a má splatit 38 120,- Kč, což by znamenalo, že úrok je 91%. Neteř není omezena na svéprávnosti, ale psychické problémy ovlivnily její mentální schopnosti. Je možné nějak vypovědět půjčku s tak vysokým úrokem a podepsanou smlouvu nemocným člověkem?

Odpověď

Přikládám Vám judikát, který říká, že přemrštěné úroky jsou v rozporu s dobrými mravy. Co je pak v rozporu s dobrými mravy je neplatné ve smyslu § 580 občanského zákona (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-89?text=%C2%A7%20580). Samotná schizofrenie není až tak úplně důvodem pro neplatnost. Ale rozhodně to můžete zkusit.

Má to ale háček: Neplatnost většinou věřitel jednoduše neuzná a řeší se až v soudním řízení. Např. Až věřitel bude řešit exekuci, lze neplatnost namítnout v odporu proti platebnímu rozkazu. U takovýchto nižších sum je pak riziko, že náklady na spor/exekuci nakonec dosáhnou částky sporného úroku.

Proto bych doporučovala, ačkoliv není jistota, že to projde, zkusit věřiteli napsat v tomto smyslu:

„Slečna XY, nar. ..., byla zneužita panem XY k uzavření úvěrové smlouvy č. ... ze dne ... Částku nepřevzala, ihned ji inkasoval pan XY. Slečna XY trpí duševní poruchou, pro kterou není schopná platně právně jednat a je zahájeno řízení o omezení svéprávnosti. Ve vztahu k judikatuře (např. 21 Cdo 1484/2004; 33 Cdo 2178/2018 a 46 C 357/2020) se domníváme, že sjednaná půjčka je co do výše úroku lichevní, tj. sjednaná v rozporu s dobrými mravy. Současně nebyla prověřena úvěryschopnost slečny XY, protože pokud by byla prověřovaná, zprostředkovatel půjčky by zjistil vady projevu vůle a tím by při předcházení podnikatelskému riziku a zodpovědnému jednání dle zákona o spotřebitelském úvěru, odmítl půjčku poskytnout.

Z těchto důvodů žádáme o uznání neplatnosti úvěrové smlouvy. S tím navrhujeme splacení jistiny, kterou byste pravděpodobně požadovali jako vydání bezdůvodného obohacení ve ... splátkách, vždy ve výši ... Kč.

Pokud neplatnost smlouvy uznáte, nebudeme řešit uzavření smlouvy soudně pro absolutní neplatnost a též trestný čin lichvy.

Přílohou přikládáme lékařskou zprávu ze dne ...“

Jak píši, není jistota, že to projde, a není tak úplně špatně, když budete falešně psát o zahájeném řízení o omezení svéprávnosti. Na to zpravidla úvěrové společnosti slyší, a pokud nabídnete splatit jistinu, někdy to vyjde a na úrocích netrvají. Zahájení řízení o omezení svéprávnosti nemusíte dávat jako důkaz. Určitě přiložte, co nejděsivěji vypadající lékařskou zprávu a tři judikáty (viz příloha).

Ale pokud hrozí takovéto zneužívání slečny, bylo by vhodné, kdyby s někým uzavřela smlouvu o podpoře/nápomoci (tu schvaluje soud). Podpůrce by pak mohl svým jménem za ni jednat se společnostmi o zneplatnění toho, co podepíše, pokud jí to bude škodit. Možná by také mohla zvážit sama požádat o opatrovníka (správce) jmění (je to jen na její návrh, neomezuje se svéprávnost a opatrovník musí rozhodovat společně s ní, ale také vše kontroluje). Případně, lidé se schizofrenií v atacích nezvládají vše vyřídit, jak by bylo potřeba, tak by také šlo uvažovat o celkovém opatrovnictví bez omezení svéprávnosti, nebo zastoupení členem domácnosti (příp. osobou blízkou). Opatrovník/zástupce by pak mohl za opatrovanou/zastoupenou řešit i třeba sociální dávky, když by byla ve stavu, že toho sama není schopna.

Kdyby to pro Vás mělo nějaký význam, koukněte se na vzory a povídání k jednotlivým institutům: https://www.mskruh.cz/publikace/opatrovnik-v-praxi a https://www.pecujdoma.cz/nase-sluzby/poradna/poradna-socialne-pravni/opatrovnictvi-a-zastupovani-pouceni-rozdily-vzory/.

Ještě si dovoluji připojit jednu nevyžádanou radu. Prověřte, zda má slečna přiznaný řádně invalidní důchod I. stupně. Podle vyhlášky č. 359/2009 Sb., přílohy, kapitoly V, bodu 3 (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2009-359?text=schizofrenie) můžete zkontrolovat, zda by podle popisu neměla mít nárok na vyšší důchod (I. stupeň: pokles 35-49 %; II. stupeň: pokles 50-69 %; III. stupeň: pokles o více než 70 %).

Držím pěsti a budu ráda, pokud dáte vědět, zda se Vám to povedlo

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Posouzení inkontinence v řízení o příspěvku na péči

21.11.2024 Mám dotaz ohledně příspěvku na péči. Moje dcera, 7 let, má vývojovou dysfázii a trpí noční enurézou, potřebu si vůbec neuvědomuje, proto v noci nosí pleny. Přes den si nutkání neuvědomuje včas (nosí inkontinenční kalhotky) a dobíhá na WC. Posudkový lékař ji neuznal ZŽP výkon fyziologické potřeby a zhodnotil, že to započetl více...

INFO: Neformálně pečující zaměstnanci nemají podporu

20.11.2024 Pečující osoby, které se denně starají o své blízké, čelí obrovskému množství stresu a náročným úkolům. Tato skupina lidí, ať už se jedná o pečovatele starších rodičů, dětí s handicapem či jiných členů rodiny, je vystavena nejen fyzickému vypětí z pravidelné péče a asistence, ale také velké psychické zátěži. Situaci by mohlo pomoci tzv. ESG. více...

PTÁTE SE: Jak můžu zastavit návrh na omezení ve svéprávnosti?

19.11.2024 Byl na mě podán návrh na omezení ve svéprávnosti. S tím nesouhlasím. Co můžu v této situaci dělat? Zároveň ani nesouhlasím, aby se staral navrhovatel, dá se i s tím něco dělat? Chtěl bych se zeptat, jak to zastavit. Nechci, aby to šlo k soudu...
ODPOVĚĎ
Především nyní musíte být aktivní více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.