pečuj doma

Není nehospodárný nákup elektrické koloběžky opatrovanému?

28.10.2022

Jsem nově jmenovaná opatrovníkem. Můj opatrovanec získal nemalou částku ze stavebního spoření a teď si chce nakupovat vybavení. Pořídil si internetovou tv, mobil, koberce do domácnosti. Chce ještě elektrickou koloběžku a obývací stěnu. Já bych mu koloběžku pořídila, touží po ní a bude mít snadnější cestování po městě. Nevím ale, jak mám rozhodnout, abych byla řádný hospodář na jedné straně a na straně druhé dbala zájmu opatrovance. Mám se obrátit na soud?

(red. kráceno)

Odpověď

Jako opatrovník nejste povinna odsouhlasit vše, co si opatrovanec přeje. On Vás má za opatrovníka, protože se není schopen samostatně rozhodovat, nemá schopnosti pro samostatně právní jednání. Zkuste si ho představit jako třeba osmileté dítě.

Takže Vy rozhodujete:

  1. s uvážením, zda právní jednání opatrovaného poškozuje, nebo ho nějak ohrožuje
  2. v souladu s přáním opatrovaného, nelze-li mu rozumně odporovat (např. chce dvacátý mobil, nemá na něj a vždy ho o něj obrala osoba spolubydlící s ním v bytě / řešíte to sice i přes Policii a dalšími metodami /, ale možná už je rozumné odporovat koupi dvacátého mobilu; pokud by ho ale potřeboval, pak byste ho koupila)
  3. v zájmu opatrovaného

Pak v tom, co rozhodnete, že ano, rozlišíte, zda jde o běžné záležitosti (SIPO, většinou to bývá levnější mobil, TV) – míra „běžného“ je velmi závislá na příjmech, výdajích a dalších majetkových poměrech opatrovaného. Např. bude-li opatrovaný vlastníkem nájemního domu o deseti bytových jednotkách, bude výměna kotle spíše běžná, pokud se vejde do 100násobku životního minima jednotlivce. Pokud má opatrovaný ale s bídou na doplatky na léky, bude i výdaj na TV velmi mimořádný a neběžný.

Pokud nepůjde o běžné záležitosti, což není více v zákoně definováno, jen jsou zde ještě stropy: onen 100násobek ŽMJ a max. do výše 1/3 majetku, tak rozhodnete, co je plněním přání, příp. současně v zájmu opatrovaného a budete dávat na soud návrh na schválení právního jednání.

Prakticky – např. koupě nového iphonu třeba za 40 000 Kč, nebo koloběžky za 20 000 Kč zvážíte:

  1. Jde o přání, kterému rozumně nemohu odporovat?
  2. Pokud to není přáním opatrovaného (tam je podmínka možnosti odporovat), je to v zájmu opatrovaného?
  3. Jaké jsou majetkové poměry? Jaké náklady má opatrovaný? Jakou rezervu je přiměřené tvořit?
  4. Je cena za iphone, příp. koloběžku do 1/3 majetku? Nepřesahuje 100násobek ŽMJ?
  5. Jaké věci dosud soud schvaloval (např. u podobného opatrovance soud vyžadoval schválení i jen nákupu křesla nad 5000 Kč)…?
  6. Jste si jistá, že:
    1. Jde o běžné – zvažte ještě právní důsledky, jestli je opatrovaný schopen dodržovat pravidla jízdy na koloběžce, ovládat ji a případně, pokud někoho shodí a ten si zlomí ruku, bude schopen chápat, co se děje a budete za něj schopna dořešit náhradu škody? Nejde o to nepodstoupit riziko, ale malému dítěti také nenecháte řídit auto, držet zbraň apod.
    2. Nejste si jistá, zda jde/nejde o běžné – pro jistotu návrh na schválení na soud podejte. Soud má tyto možnosti, říci:
      1. schvaluji – pak to bylo neběžné a patřilo to do kompetence soudu.
      2. neschvaluji, protože to nespadá do mé kompetence, je to v pravomoci opatrovníka.
      3. neschvaluji, protože se mi to z nějakého důvodu nelíbí (důvody budou v odůvodnění) – pak to bylo neběžné a patřilo to do kompetence soudu.

Snad je to takto srozumitelné.

Mgr. Radka Peslová

       

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Už tři čtvrtiny Čechů jsou pro usmrcování. I významní lékaři

1.4.2025 Přibývá Čechů, kteří jsou pro eutanazii. Dvaasedmdesát procent lidí souhlasí s uzákoněním dobrovolného ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka na jeho žádost. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila agentura Ipsos. Sběr odpovědí mezi 1 060 lidmi staršími osmnácti let se uskutečnil na konci února. více...

INFO: Praktičtí lékaři startují kampaň „11 milionů důvodů“

31.3.2025 Upozorňují na zhoršující se dostupnost primární péče, zejména ve venkovských oblastech, a její nevyužitý potenciál. V tuzemsku je v současné době bez praktika milion pacientů, ordinace jsou přetížené a rodiče marně shání pro své děti i pediatra. Podle praktických lékařů je nutné dokončit reformu primární péče, která začala v roce 2018. více...

PTÁTE SE: Jak navýšit týdenní limit hotovosti pro opatrovaného

30.3.2025 Jsem opatrovníkem 45leté tety. Je omezena ve svéprávnosti, mimo jiného nemůže hospodařit s hotovostí nad částku 200 Kč týdně. Tento týdenní limit bych rád navýšil na 500 Kč, aby se teta necítila tak omezena. Důvodem je především zdražení všeho. Jak má vypadat úřední dopis pro opatrovnický soud? Rád bych měl jako opatrovník vše v pořádku. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.