pečuj doma

Nemám i přes omezení svéprávnosti nárok na kapesné?

6.5.2022

Moje matka mě nechala omezit ve svéprávnosti a teď mi bere celý můj invalidní důchod a nedává mi z něj ani korunu. Sice mi kupuje vše, co potřebuju, ale do ruky mi peníze prostě nedá.
A já bych se chtěl zeptat, jestli na to má právo, brát mi peníze a nic mi z nich nedat?

Odpověď

Je velmi podstatné:

  • Jakým onemocněním trpíte (tedy, proč vlastně došlo k Vašemu omezení svéprávnosti).
  • Jak je napsané omezení na nakládání s finančními prostředky.
  • Jestli jste schopen rozumět penězům (do jaké výše).
  • Jaké jsou Vaše další náklady, které matka jako opatrovník za Vás hradí.
  • Jak vysoké jsou Vaše příjmy (důchod).

Příklad č. 1:

Pokud bych měla důchod 8 000 Kč a moje základní náklady, které by za mě hradil opatrovník, by byly 6 000 Kč a sotva by mi zbývalo na jídlo a oblečení, tak by opatrovník rozvažoval, co koupí a co už ne, tak by mi do ruky nedal žádné peníze a já – pokud chápu otázku finančních prostředků, tak bych měla chápat, že se platí základní věci a na nic jiného nezbývá.

Příklad č. 2:

Pokud bych měla důchod 16 000 Kč a moje základní náklady, které by za mě hradil opatrovník, by byly 6 000 Kč a pak by ještě zbývalo dost na jídlo a oblečení, byla by to jiná situace.

Bylo by důležité, zda rozumím alespoň nějaké hodnotě peněz a jak mám napsané soudní omezení svéprávnosti. Pokud rozumím částce 500 Kč a soud mě i na tuto částku omezil, může mi opatrovník (je-li na to z mých peněz) tyto peníze dát do ruky a já si s nimi mohu nakládat a rozhodovat, jak chci.

Ale bohužel nastávají situace:

  1. Opatrovaní svým penězům nerozumí a domáhá se „kapesného“, ačkoliv na něj není, a právě pro neschopnost tohle chápat byl omezen ve svéprávnosti.
  2. Opatrovník se snaží opatrovaného pomocí peněz ovládat, aby mu třeba zamezil kupovat si cigarety, sladkosti, alkohol – tedy to, co sám neuznává jako důležité.
  3. Opatrovník se nad míru snaží ušetřit, protože se něčeho bojí – třeba, že se budou muset platit velké jednorázové nečekané výdaje (doplatky za energie, nová pračka) – někdy je to oprávněné, ale někdy přehnané.
  4. Opatrovník a opatrovaný mají problém v komunikaci a bylo by možná vhodné, aby opatrovníka dělal někdo jiný.
  5. Mohou nastávat i další situace...

Pokud máte s maminkou takovéto neshody a máte dojem, že jste proti ní slabší, a současně, že zadržuje peníze a není k tomu vážný důvod (třeba nízký důchod a současně vysoké náklady), doporučila bych Vám se obrátit na sociální odbor na Vaší obci, aby Vám pomohli najít organizaci, která podporuje duševně/mentálně postižené a dokáže Vás provázet ve Vašem seberozvoji, v práci na sobě a třeba pomoci i vrátit svéprávnost.

Nebo by Vám mohli pomoci jednat s maminkou, případně i napsat návrh na soud, aby byl opatrovník změněn.

Je jasné, že opatrovník má vždy trochu navrch, a zvlášť pokud je to rodič, tak že byste potřeboval podporu v místě, kde bydlíte, abyste byl ve větší jistotě a mohla se situace s Vaší maminkou narovnávat, aby Vás víc respektovala jako samostatnou bytost (to některé maminky ale nezvládnou celý život), ale současně Vám právně pomáhala, abyste byl chráněn.

Tedy – nemohu říci, co je zrovna ve Vašem případě důvodem, proč Vám maminka nedá nic do ruky. Ale když byste pro sebe nenašel odpověď v tom, co píšu, zkuste mi Vaši situaci ještě více přiblížit.

Mgr. Radka Pešlová

 

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: ROC potřebují rozšíření terapeutických možností

21.12.2024 „Možnost využívání centrové léčby v našem regionálním onkologickém centru vítáme. Máme ale k dispozici stále jen velmi omezené portfolio těchto léků, také administrativa s tím spojená je poměrně náročná,“ říká MUDr. Kateřina Jirsová v rozhovoru pro časopis Medical Tribune. Jeho nejzajímavější část přetiskujeme. více...

ZPRÁVY: Lidovky: Pečující nemají kvalifikaci na péči. Co se chystá

20.12.2024 Počet seniorů, tedy lidí ve věku 65 let a více, vzroste ze současných 20 na přibližně 30 procent v polovině století. A bude pracovat, a tedy platit do veřejného systému méně lidí. Logicky je tak současný systém neudržitelný a bude třeba zvýšit jeho příjmy. Buď „dobrovolnými“ příplatky za péči, nebo nějakou daní. O obojím vláda uvažuje. více...

ZPRÁVY: Ocenění pro publicisty a fotografy od Rady vlády

19.12.2024 Známe vítěze 31. ročníku Ceny RVOZP za publicistické práce zaměřené na téma zdravotního postižení a fotografické soutěže. Ceny předali zmocněnkyně vlády pro lidská práva a místopředsedkyně Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Klára Laurenčíková a vedoucí sekretariátu Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Pavel Ptáčník. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.