pečuj doma

Nemám i přes omezení svéprávnosti nárok na kapesné?

6.5.2022

Moje matka mě nechala omezit ve svéprávnosti a teď mi bere celý můj invalidní důchod a nedává mi z něj ani korunu. Sice mi kupuje vše, co potřebuju, ale do ruky mi peníze prostě nedá.
A já bych se chtěl zeptat, jestli na to má právo, brát mi peníze a nic mi z nich nedat?

Odpověď

Je velmi podstatné:

  • Jakým onemocněním trpíte (tedy, proč vlastně došlo k Vašemu omezení svéprávnosti).
  • Jak je napsané omezení na nakládání s finančními prostředky.
  • Jestli jste schopen rozumět penězům (do jaké výše).
  • Jaké jsou Vaše další náklady, které matka jako opatrovník za Vás hradí.
  • Jak vysoké jsou Vaše příjmy (důchod).

Příklad č. 1:

Pokud bych měla důchod 8 000 Kč a moje základní náklady, které by za mě hradil opatrovník, by byly 6 000 Kč a sotva by mi zbývalo na jídlo a oblečení, tak by opatrovník rozvažoval, co koupí a co už ne, tak by mi do ruky nedal žádné peníze a já – pokud chápu otázku finančních prostředků, tak bych měla chápat, že se platí základní věci a na nic jiného nezbývá.

Příklad č. 2:

Pokud bych měla důchod 16 000 Kč a moje základní náklady, které by za mě hradil opatrovník, by byly 6 000 Kč a pak by ještě zbývalo dost na jídlo a oblečení, byla by to jiná situace.

Bylo by důležité, zda rozumím alespoň nějaké hodnotě peněz a jak mám napsané soudní omezení svéprávnosti. Pokud rozumím částce 500 Kč a soud mě i na tuto částku omezil, může mi opatrovník (je-li na to z mých peněz) tyto peníze dát do ruky a já si s nimi mohu nakládat a rozhodovat, jak chci.

Ale bohužel nastávají situace:

  1. Opatrovaní svým penězům nerozumí a domáhá se „kapesného“, ačkoliv na něj není, a právě pro neschopnost tohle chápat byl omezen ve svéprávnosti.
  2. Opatrovník se snaží opatrovaného pomocí peněz ovládat, aby mu třeba zamezil kupovat si cigarety, sladkosti, alkohol – tedy to, co sám neuznává jako důležité.
  3. Opatrovník se nad míru snaží ušetřit, protože se něčeho bojí – třeba, že se budou muset platit velké jednorázové nečekané výdaje (doplatky za energie, nová pračka) – někdy je to oprávněné, ale někdy přehnané.
  4. Opatrovník a opatrovaný mají problém v komunikaci a bylo by možná vhodné, aby opatrovníka dělal někdo jiný.
  5. Mohou nastávat i další situace...

Pokud máte s maminkou takovéto neshody a máte dojem, že jste proti ní slabší, a současně, že zadržuje peníze a není k tomu vážný důvod (třeba nízký důchod a současně vysoké náklady), doporučila bych Vám se obrátit na sociální odbor na Vaší obci, aby Vám pomohli najít organizaci, která podporuje duševně/mentálně postižené a dokáže Vás provázet ve Vašem seberozvoji, v práci na sobě a třeba pomoci i vrátit svéprávnost.

Nebo by Vám mohli pomoci jednat s maminkou, případně i napsat návrh na soud, aby byl opatrovník změněn.

Je jasné, že opatrovník má vždy trochu navrch, a zvlášť pokud je to rodič, tak že byste potřeboval podporu v místě, kde bydlíte, abyste byl ve větší jistotě a mohla se situace s Vaší maminkou narovnávat, aby Vás víc respektovala jako samostatnou bytost (to některé maminky ale nezvládnou celý život), ale současně Vám právně pomáhala, abyste byl chráněn.

Tedy – nemohu říci, co je zrovna ve Vašem případě důvodem, proč Vám maminka nedá nic do ruky. Ale když byste pro sebe nenašel odpověď v tom, co píšu, zkuste mi Vaši situaci ještě více přiblížit.

Mgr. Radka Pešlová

 

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: V superdávce shodu nenajdou ani vládní poslanci

21.1.2025 Vláda plánuje, že už od července změní pravidla pro pobírání sociálních dávek. Příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě by se nově měly sloučit do jedné žádosti tak, aby „papírování“ bylo jednodušší. Zároveň MPSV nastavuje tvrdší pravidla a detailnější kontrolu žadatelů kvůli údajnému zneužívání dávek. více...

PTÁTE SE: Jaké mám možnosti práce při rentě po pracovním úrazu

20.1.2025 Pobírám rentu po pracovním úraze. Našel jsem si zaměstnání za minimální mzdu, které odpovídá mému omezení. Mohu si ještě najít přivýdělek na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce?
ODPOVĚĎ
Renta není omezením. Jen výše renty je až po odečtení příjmů, které dosahujete prací více...

INFO: Rozvoji dobrovolnictví v Česku pomůže nová koncepce

19.1.2025 Vláda České republiky schválila Koncepci rozvoje dobrovolnictví do roku 2030. Jedná se o historicky první strategický dokument, který pomůže komplexně rozvíjet dobrovolnictví v České republice. Podle dat Českého statistického úřadu se v roce 2023 do dobrovolnictví zapojilo přes 1,6 milionu obyvatel ČR, data za loňský rok ještě nejsou. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.