pečuj doma

Návrh na prodloužení doby omezení svéprávnosti

3.3.2021

Mám v opatrovnictví otce, jemuž do podzimu minulého roku dělala opatrovníka obec. Já jsem nyní opatrovníkem od září 2020, avšak v červnu 2021 končí tříletá lhůta omezení svéprávnosti. Otec je omezen ve svéprávnosti už od roku 2014. Chci se tedy zeptat, jak mám žádat nadále o prodloužení omezení svéprávnosti a s jakým předstihem to začít řešit?

Otec je alkoholik, ve zprávě z psychiatrie má napsanou diagnózu s nevratným poškozením mozku, kdy se nepředpokládá zlepšení. A je možné prodloužit v tomto případě omezení hned na 5 let nebo opět pouze na 3 roky?

Odpověď

Doporučuji posečkat do května 2021. Soudy často zahajují z moci úřední přezkum. Pokud by to soud nezahájil, musíte jako opatrovník, pokud považujete omezení svéprávnosti a opatrovnictví za smysluplné (v případě Vašeho otce), podat návrh sám. Adresujete ho na opatrovnický soud v tomto duchu:

Já ..., nar. ... jsem opatrovníkem ..., nar. ..., na základě rozhodnutí č. ... ze dne ... Rozhodnutím č. ..., které nabylo právní moci dne ..., byl pan ... omezen ve svéprávnosti. Omezení svéprávnosti bylo stanoveno na 3 roky a tato lhůta nyní uplyne.
Protože z těchto důvodů ..... se domnívám, že omezení svéprávnosti a ustanovení opatrovníka je i nadále ochranným a pomocným opatřením, žádám soud o prodloužení omezení svéprávnosti na maximální možnou dobu, tj. 5 let, neboť dle lékařské zprávy MUDr. ... ze dne ..., kterou přikládám, nelze očekávat zásadní změnu poměrů a stavu pana ...

Rozhodnutí o délce omezení je vždy na soudním posouzením. Některým soudům v některých případech (vždy musí jít o individuální posouzení soudcem) ale dostačuje aktuální lékařská zpráva a některé soudy k prodloužení požadují znovuposouzení znalcem. Jak bude reagovat Váš soud/soudce nemohu předjímat.

Mgr. Radka Pešlová

 

               

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, a Ministerstvo práce a sociálních věcí.

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Už tři čtvrtiny Čechů jsou pro usmrcování. I významní lékaři

1.4.2025 Přibývá Čechů, kteří jsou pro eutanazii. Dvaasedmdesát procent lidí souhlasí s uzákoněním dobrovolného ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka na jeho žádost. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila agentura Ipsos. Sběr odpovědí mezi 1 060 lidmi staršími osmnácti let se uskutečnil na konci února. více...

INFO: Praktičtí lékaři startují kampaň „11 milionů důvodů“

31.3.2025 Upozorňují na zhoršující se dostupnost primární péče, zejména ve venkovských oblastech, a její nevyužitý potenciál. V tuzemsku je v současné době bez praktika milion pacientů, ordinace jsou přetížené a rodiče marně shání pro své děti i pediatra. Podle praktických lékařů je nutné dokončit reformu primární péče, která začala v roce 2018. více...

PTÁTE SE: Jak navýšit týdenní limit hotovosti pro opatrovaného

30.3.2025 Jsem opatrovníkem 45leté tety. Je omezena ve svéprávnosti, mimo jiného nemůže hospodařit s hotovostí nad částku 200 Kč týdně. Tento týdenní limit bych rád navýšil na 500 Kč, aby se teta necítila tak omezena. Důvodem je především zdražení všeho. Jak má vypadat úřední dopis pro opatrovnický soud? Rád bych měl jako opatrovník vše v pořádku. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.