Návrh na prodloužení doby omezení svéprávnosti
Mám v opatrovnictví otce, jemuž do podzimu minulého roku dělala opatrovníka obec. Já jsem nyní opatrovníkem od září 2020, avšak v červnu 2021 končí tříletá lhůta omezení svéprávnosti. Otec je omezen ve svéprávnosti už od roku 2014. Chci se tedy zeptat, jak mám žádat nadále o prodloužení omezení svéprávnosti a s jakým předstihem to začít řešit?
Otec je alkoholik, ve zprávě z psychiatrie má napsanou diagnózu s nevratným poškozením mozku, kdy se nepředpokládá zlepšení. A je možné prodloužit v tomto případě omezení hned na 5 let nebo opět pouze na 3 roky?
Odpověď
Doporučuji posečkat do května 2021. Soudy často zahajují z moci úřední přezkum. Pokud by to soud nezahájil, musíte jako opatrovník, pokud považujete omezení svéprávnosti a opatrovnictví za smysluplné (v případě Vašeho otce), podat návrh sám. Adresujete ho na opatrovnický soud v tomto duchu:
Já ..., nar. ... jsem opatrovníkem ..., nar. ..., na základě rozhodnutí č. ... ze dne ... Rozhodnutím č. ..., které nabylo právní moci dne ..., byl pan ... omezen ve svéprávnosti. Omezení svéprávnosti bylo stanoveno na 3 roky a tato lhůta nyní uplyne.
Protože z těchto důvodů ..... se domnívám, že omezení svéprávnosti a ustanovení opatrovníka je i nadále ochranným a pomocným opatřením, žádám soud o prodloužení omezení svéprávnosti na maximální možnou dobu, tj. 5 let, neboť dle lékařské zprávy MUDr. ... ze dne ..., kterou přikládám, nelze očekávat zásadní změnu poměrů a stavu pana ...
Rozhodnutí o délce omezení je vždy na soudním posouzením. Některým soudům v některých případech (vždy musí jít o individuální posouzení soudcem) ale dostačuje aktuální lékařská zpráva a některé soudy k prodloužení požadují znovuposouzení znalcem. Jak bude reagovat Váš soud/soudce nemohu předjímat.
Mgr. Radka Pešlová
Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, a Ministerstvo práce a sociálních věcí.