pečuj doma

Nakládání s penězi z účtu opatrovance

20.9.2021

Lze z účtu opatrovance vybírat hotovost (např. i na peněžní dárky k narozeninám dětem, vnoučatům, pravnoučatům)? Opatrovatel vybírá hotovost i na nákupy v lékárně a jinde, kam se nedostane, které zajišťuje jiný sourozenec. Má právo opatrovatel také přeposílat peníze na obživu (jídlo, oblečení, hygiena) pečovateli, který se o pečovaného nepřetržitě stará a nemá jiný příjem?

Odpověď

Chápu, že opatrovaný má účet a opatrovatel s ním nějak nakládá. U opatrovatele si vysvětluji, že jde o opatrovníka.

K tomu tedy – pokud je opatrovník jmenován soudem i k nakládání s finančními prostředky, měl by dohlížet na nakládání s finančními prostředky, a to i s těmi na účtu. Zpravidla bude opatrovník uveden jako disponent a ročně bude podávat soudu zprávu, jak s prostředky nakládá. Současně musí s prostředky nakládat jako řádný hospodář, protože jinak by se mohl dopouštět trestného činu neoprávněného nakládání s cizím majetkem nebo zpronevěry.

Opatrovaný může drobně (v rozsahu běžném a přiměřeném jeho majetku) obdarovávat i své blízké a přátele, ale není to tak, že by to za něj měl dělat opatrovník, pokud opatrovaný vůbec netuší, kdo je jeho blízkým, že by mu mohl chtít dát dárek apod. Opatrovník jen kontroluje a uvolňuje prostředky v rozsahu svého jmenování.

Pokud o opatrovaného pečuje někdo jiný než opatrovník, opatrovník je manažerem takovéto péče. S pečujícím musí za opatrovaného dohodnout rozsah a způsob péče, má prováděnou péči kontrolovat a také z prostředků opatrovaného má zajistit, že pečující za tuto péči dostane zaplaceno.

Pokud péče spočívá třeba i v tom, že pečující s opečovávaným opatrovaným přímo bydlí, tak může opatrovník poskytnout konkrétní prostředky pečujícímu, aby z nich pro opatrovaného nakoupil, či pořídil, co je potřeba. O tom se doporučuje (ze zákona taková povinnost neplyne) sepsat mezi opatrovníkem a pečujícím dohodu, aby byly oba krytí. Opatrovník, aby byl krytý před soudem, že stále má vše pod kontrolou a nevzdává se svých opatrovnických povinností, a pečující, aby byl krytý, že nakládá s cizími prostředky oprávněně. V dohodě by třeba měly být stanoveny limity (např. pečující může pro opatrovaného pořídit potraviny do výše xx Kč denně/týdně/měsíčně; o nákupu věcí nad ... Kč musí předem rozhodnout opatrovník; pečující schovává od nákupů účtenky a opatrovník je povinen si je vyzvedávat týdně a současně doplnit finanční rezervu do výše ..., která je uložena u pečujícího atd.).

Jen nesmí být zastoupení opatrovníka pečujícím v oblasti financí až takové, že to supluje opatrovnictví. Např. opatrovník není oprávněn ustanovit disponentem opatrovancova účtu pečujícího, nemůže mu předat kartu a PIN, nemůže mu posílat veškeré prostředky, aby hospodařil pečující. Kontrolu má provádět opatrovník a nakonec možná půjdou všechny prostředky na spotřebování opatrovanému a bude u toho pečující, ale nejde to jen tím, že opatrovník peníze a ani opatrovaného nevidí jak je rok dlouhý a pečující má o všem (i o všech penězích) přehled.

Mgr. Radka Pešlová

Doplnění dotazu

Děkuji moc za odpověď, bohužel se do zprávy toho moc nevlezlo, tak jsem se chtěla zeptat ještě více.

Můj známý je svobodný a jeho maminka potřebovala trvalou péči 24/7, takže zanechal své práce a stal se pečovatelem, o maminku se nepřetržitě stará, ta je v nejvyšším stupni závislosti. Maminka byla málo pohyblivá a tak si na ni vyřídil i formu opatrovnictví, je tedy i její opatrovník (snad používám termíny správně). Spravuje tedy její účet, stará se o ni 24/7 a žijí ve společné domácnosti, starém rodinném domě.

Opatrovník je druhým rokem, teď dával roční vyúčtování a není až tak zručný při psaní tohoto vyúčtování. Soud po něm chtěl ještě výpis z účtu a on má z toho teď nervy, zda vše dělá dobře. Hospodaří však s účelně a hospodárně, vždy něco ušetří. Z větších nákupů například spotřebičů si nechává účtenky, ale také vybírá z účtu, bohužel ne vždy se dostane do lékárny apod. tyto drobné nákupy mu zajišťují sourozenci, nakupuje i hodně online na dobírku, protože se s maminkou nikam nedostane. Platí také na dopravu sourozencům, když potřebuje něco dovést. Bydlí ve starém domě, kde je nutné často něco spravit. Pro sebe kupuje jen to nejnutnější, část peněz tedy spotřebovává i pro sebe, což je přirozené, protože kvůli péči do práce nechodí.

I přesto hospodaří s plusem, což pro mne je tedy těžko pochopitelné. Teď je bohužel vystresovaný z toho, že na účtu prováděl výběry (například vybíral na uhlí na zimu apod.) ne tedy od všech částek má účtenku, jak jsem si četla, tak to tedy zákon ani nevyžaduje. Rodina s ním souhlasí, jsou velmi rádi, že upřednostnil potřeby maminky nad těmi svými a zůstal s ní doma a dává jí veškerou péči. Maminka je už někdy popletená, v určitou dobu má tedy světlejší chvilky, to s ní výdaje na domácnost probírá, stále si však pamatuje na rodinu, takže opatrovaná vyjadřuje souhlas i třeba s drobnými dárky k narozeninám apod. úměrně však výšce peněžních prostředků.

Proto se ptám, bude mít s tímto hospodařením nějaké problémy? Má smysl se obávat, že udělal něco špatně, i když já sama v tom chybu nevidím. Jinak než vybírat z účtu opatrovaného to někdy nejde, či zda více platit kartou a schovávat veškeré účtenky? Mrzí mne, že s tím má starosti, a myslím, že takovým lidem by se měla práce spíše ulehčovat, já osobně nevím, zda bych tuto péči sama zvládla.
(25.7.2021)

Odpověď

Opakuji se (jak už jsem odpověděla minule) - nejvíc strachů mívají opatrovníci poctivci. Každou zprávu ale hodnotí soud a nemohu předjímat, zda bude, či nebude mít pán problém. Dá se spíše očekávat, že problém mít nebude, ale dokud jako právník nejsem na místě posuzujícího soudce (nebo vyššího soudního úředníka) s doklady v ruce a s dokumentací ve spise, je to spíš jako bych věštila z křišťálové koule.

Co mohu doporučit, je oddělit účty a za svoji práci (tj. za péči) si platit. S těmito penězi naložit jako se mzdou (to se soudu nedokazuje - jen se soudu dává zpráva v duchu "vyplaceno pečující osobě". No a o zbytku vést menší evidenci + doklady na větší nákupy trvanlivějších věcí (boty, oblečení, kompenzační pomůcky atd.).

Je vhodné i platit kartou - pohyby jsou také průkazné, ale nikdo nemůže opatrovníka nutit platit výhradně kartou.

Co bych akorát pánovi vytkla, že podává zprávu pozdě. Za rok 2020 měla být zpráva podaná do 30.6.2021. Ale ani za pozdní podání nemá, jak soud stanovit sankci. Spíš je tu možnost, že to bude více zkoumat.

Co se týče Vašeho povzdechu, že by se poctivým opatrovníkům a současně pečujícím mělo spíš ulehčovat - souhlasím s Vámi. Jenže nikdo nemá na čele "já jsem poctivý"/"já jsem nepoctivý" a tak není, jak ulehčit těm poctivým a zároveň kontrolovat, aby byl nepoctivý odhalen. Zpravidla to bývá tak, že na opatření doplácí poctiví. Příklad: nejspíš si zamykáte auto, byt, chatu... a proč? Proč tím ztrácíte čas, proč investujete do zabezpečení, proč stále někde hlídat a nosit klíče? Protože jsou občas zloději. Takže celý život možná zloděje nepotkáte, ale celý život budete sama sebe kvůli tomu preventivně omezovat, co kdyby... A tak nějak je to i s evidencí pro soud.

Doporučuji ještě zavolat na soud vyšší soudní úřednici a zeptat se, jak konkrétně oni potřebují podrobnou zprávu s účtenkami. Některé soudy jsou velmi benevolentní a některé jsou přísnější.

Mgr. Radka Pešlová

           

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Statutární město Brno a Jihomoravský kraj.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: V superdávce shodu nenajdou ani vládní poslanci

21.1.2025 Vláda plánuje, že už od července změní pravidla pro pobírání sociálních dávek. Příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě by se nově měly sloučit do jedné žádosti tak, aby „papírování“ bylo jednodušší. Zároveň MPSV nastavuje tvrdší pravidla a detailnější kontrolu žadatelů kvůli údajnému zneužívání dávek. více...

PTÁTE SE: Jaké mám možnosti práce při rentě po pracovním úrazu

20.1.2025 Pobírám rentu po pracovním úraze. Našel jsem si zaměstnání za minimální mzdu, které odpovídá mému omezení. Mohu si ještě najít přivýdělek na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce?
ODPOVĚĎ
Renta není omezením. Jen výše renty je až po odečtení příjmů, které dosahujete prací více...

INFO: Rozvoji dobrovolnictví v Česku pomůže nová koncepce

19.1.2025 Vláda České republiky schválila Koncepci rozvoje dobrovolnictví do roku 2030. Jedná se o historicky první strategický dokument, který pomůže komplexně rozvíjet dobrovolnictví v České republice. Podle dat Českého statistického úřadu se v roce 2023 do dobrovolnictví zapojilo přes 1,6 milionu obyvatel ČR, data za loňský rok ještě nejsou. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.