Na jak dlouho je jmenován opatrovník?
Mám dotaz, na jak dlouho soud jmenuje soukromého opatrovníka? Dříve jsem někde četla, jestli se nemýlím, že na 3 roky..., nyní to v občanském zákoníku nemohu dohledat.
Anebo to je bez omezení, až do zániku opatrovnictví či odvolání opatrovníka a podobně?
Odpověď
Odpověď na Vaši otázku dává částečně ustanovení:
§ 59 občanského zákoníku
(1) Soud může svéprávnost omezit v souvislosti s určitou záležitostí na dobu nutnou pro její vyřízení, nebo na jinak určenou určitou dobu, nejdéle však na tři roky. Je-li zjevné, že se stav člověka v této době nezlepší, může soud svéprávnost omezit na dobu delší, nejdéle však na pět let.
(2) Uplynutím doby omezení svéprávnosti právní účinky omezení zanikají. Zahájí-li se však v této době řízení o prodloužení doby omezení, trvají právní účinky původního rozhodnutí až do nového rozhodnutí, nejdéle však jeden rok.
Nejčastěji soudy omezují ve svéprávnosti na celých pět let, a tedy i opatrovník je jmenován na tuto dobu. Následně po přezkumu se doba může prodlužovat až o dalších 5 let.
Pokud je opatrovník jmenován osobě, která není omezena ve svéprávnosti, nebývá časově určené trvání opatrovnictví (proto je vnímáno jako na dobu neurčitou).
Dále může být jmenován opatrovník dle § 58 občanského zákoníku – jen po dobu řízení o omezování svéprávnosti opatrovaného nebo k provedení konkrétního jednání.
Mgr. Radka Pešlová
Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.