Můžu sjednat opatrovankyni pojištění majetku?
Jsem opatrovnicí a zjistila jsem, že opatrovaná (95 let), která je majitelkou bytu a nyní pobývá v domově seniorů, nemá uzavřené pojištění bytu, domácnosti a odpovědnosti za škodu. Byt nikdo neobývá, nicméně může dojít v bytě k nějaké pojistné události, ať již k havárii nebo vloupání. Mohu uzavřít za opatrovanou pojistnou smlouvu, a v případě, že ano, musím si nechat tento úkon odsouhlasit opatrovnickým soudem? Roční pojistné se pohybuje v částce 3 000 - 4000 Kč.
Odpověď
V rámci péče o byt opatrované je třeba udělat komplexnější úvahu.
Je-li paní 95 roků a má Vás jako opatrovníka, nejspíš ona sama nebude odpovědná za škodu, pokud se v bytě něco pokazí. Vadná správa bytu bude přičítána Vám jako opatrovníkovi.
Není tedy účelné pojišťovat v souvislosti s bytem odpovědnost za škodu.
Pokud uvažujete o odpovědnosti spojenou s možností pojištění domácnosti, typicky se pojišťujeme, když naši mazlíčci nebo děti někde něčemu ublíží, příp. my třeba něco rozbijeme v obchodě, pak by bylo nutné dobře prostudovat smluvní podmínky, zda se odpovědnost nevztahuje pouze na skutečné uživatele bytu (což opatrovaná není) a současně se škoda platí jen při zanedbání (nedbalost vědomá, či nevědomá). Zde je podstatný i zdravotní stav opatrované a její schopnost zanedbáním svých povinností (za které ale ve skutečnosti nemá odpovídat opatrovník) způsobit škodu, ke které ji chcete pojistit.
Pojistka odpovědnosti za škodu tak nejspíš nebude podstatná, co do částky, se kterou můžete jako opatrovník nakládat, ale sama úvaha bude asi komplexnější a neběžná, proto bych spíše doporučila podat návrh na schválení právního jednání soudu, kde vyberete konkrétní pojišťovnu, pojistné podmínky a soudu zdůvodníte, jak to opatrovanou kryje a je to pro ni důležité/užitečné.
Co se týče pojištění bytu proti zkáze, ztrátě, vloupání, havárii...
Obecně pojišťujeme věci a situace, které nás vážně ohrožují. Pokud by byl vykraden byt opatrované, jistě to bude ztráta, ale je opatrovaná natolik ohrožena ztrátou daných věcí, anebo by to byla ztráta do budoucna spíš pro její dědice?
Pokud by byt podlehl zkáze (např. tornádo, povodně aj.), byla by to pro opatrovanou, která má nejspíš již doživotně zajištěné místo v domově, taková ztráta, že by jí finanční náhrada od pojišťovny pomohla ve zbylém životě?
Co se týče havárie, jde o takové finanční riziko, které by ze svého opatrovaná případně neunesla?
Je možné, že opatrovaná je si ještě plně vědoma svého majetku, do bytu jezdí, má k němu silnou vazbu a daná rizika by bylo potřeba krýt, ale i zde bych neviděla automatickou možnost pojistku sjednat, ačkoliv rozhodně nejde o částku, o které byste jako opatrovník nejspíš nemohla rozhodnout. Jde o situaci neběžnou. Rozumějte – je běžné se pojistit, příp. pojistit si majetek, ale takový, který na nás má přímý dopad a ohrožuje nás případná škoda, příp. by nás dostala do existenčních problémů. Tohle se jeví, že u opatrované nenastává, proto by měl potřebu posoudit soud.
Ohledně předmětného bytu vzniká ještě jedna otázka: Píšete, že jde neobývaný byt. Jak je o něj pečováno s péčí řádného hospodáře? Resp. jak jako opatrovník pečujete o majetek opatrované? Proč nedochází např. k pronájmu bytu – zde by bylo možné také stanovit povinnost nájemci byt, resp. domácnost pojistit.
Mgr. Radka Pešlová