pečuj doma

Můžu omezit návštěvy opatrované matky v nemocnici?

21.6.2023

Moje matka trpí pokročilou stařeckou demencí, kvůli níž jsem se stal její opatrovníkem. Nyní je umístěna v psychiatrické nemocnici. Rád bych se zeptal, jestli jako její opatrovník mohu omezit její návštěvy vyjma doktorů, mě a nejbližší rodiny, jelikož cizí lidé matka těžko poznává a celkově to zhoršuje její stav.

Odpověď

Opatrovník jako takový nemá oprávnění omezit návštěvy opatrované osoby, pokud ona sama je vyžaduje. Nejde o hájení práv.

Ale opatrovník může dohlédnout na dodržování pacientčiných práv, např. aby lékař dodržoval mlčenlivost a nesděloval cizím osobám skutečnosti o opatrované, tj. ani že opatrovaná v nemocnici je. Je otázkou, jak se cizí lidé o matce dozvěděli a jestli o takovou návštěvu stojí. Pokud ona sama o návštěvu nestojí, není nemocniční pokoj průchozím pokojem, kam je nemocnice povinna pustit kohokoliv, kdo si zamane pacientku vidět.

Opatrovník by měl dohlédnout, aby byl dodržen zák. č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách, konkrétně pak § 28 odst. 3 písm. a) na úctu, důstojné zacházení, na ohleduplnost a respektování soukromí při poskytování zdravotních služeb v souladu s charakterem poskytovaných zdravotních služeb,
ale současně má pacient právo dle bodu i) přijímat návštěvy ve zdravotnickém zařízení lůžkové nebo jednodenní péče, a to s ohledem na svůj zdravotní stav a v souladu s vnitřním řádem a způsobem, který neporušuje práva ostatních pacientů, pokud tento zákon nebo jiný právní předpis nestanoví jinak...
Právo přijímat návštěvy je aktivní právo, a nikoliv právo vnucené. Chci-li přijímat, přijímám, ale nemám-li o návštěvy zájem, neznám-li je, nejsem povinna je přijímat.

Jako opatrovník můžete toto komunikovat se zdravotnickým zařízením. Zařízení sice není vrátnice a hlídací služba, ale i tak mohou významně situaci ovlivnit. Bohužel komunikaci a vstřícnost zařízení někdy není snadné získat.

Držím pěsti, aby mamince bylo dobře.

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: V superdávce shodu nenajdou ani vládní poslanci

21.1.2025 Vláda plánuje, že už od července změní pravidla pro pobírání sociálních dávek. Příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě by se nově měly sloučit do jedné žádosti tak, aby „papírování“ bylo jednodušší. Zároveň MPSV nastavuje tvrdší pravidla a detailnější kontrolu žadatelů kvůli údajnému zneužívání dávek. více...

PTÁTE SE: Jaké mám možnosti práce při rentě po pracovním úrazu

20.1.2025 Pobírám rentu po pracovním úraze. Našel jsem si zaměstnání za minimální mzdu, které odpovídá mému omezení. Mohu si ještě najít přivýdělek na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce?
ODPOVĚĎ
Renta není omezením. Jen výše renty je až po odečtení příjmů, které dosahujete prací více...

INFO: Rozvoji dobrovolnictví v Česku pomůže nová koncepce

19.1.2025 Vláda České republiky schválila Koncepci rozvoje dobrovolnictví do roku 2030. Jedná se o historicky první strategický dokument, který pomůže komplexně rozvíjet dobrovolnictví v České republice. Podle dat Českého statistického úřadu se v roce 2023 do dobrovolnictví zapojilo přes 1,6 milionu obyvatel ČR, data za loňský rok ještě nejsou. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.