Může po mně opatrovaný syn dědit? Nepřijde o byt?
Jsem matkou a opatrovnicí svého jediného syna. Zajímá mne, jestli může syn po mně dědit a nebo jakým způsobem mu mohu odkázat svůj majetek v případě mojí smrti. Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dítě vždy dědí po svém rodiči, pokud ze strany rodiče nedochází k vydědění. Je tzv. nepominutelným dědicem (nelze na něj zapomenout).
Můžete tedy buď v jeho prospěch sepsat závěť a v ní pojmenovat majetek, který zdědí dítě, manžel, příp. část majetku odkážete třeba někomu jinému anebo to můžete „nechat být“ a po Vaší smrti bude dědit manžel (pokud jej máte) a dítě.
Pokud ale není dítě (i dospělé) schopno se zhostit hospodaření se zděděným majetkem a současně je syn již nyní pod opatrovnictvím, po Vaší smrti se stane opatrovníkem obec jako veřejný opatrovník, příp. následně někdo jiný vhodný nejspíš z rodiny, a ten bude synovi s hospodařením pomáhat, tak jak byste mu nyní pomáhala Vy, kdyby nějaký majetek získal/zdědil/někdo by mu ho daroval.
Tíží Vás v této oblasti něco konkrétnějšího?
Mgr. Radka Pešlová
P. S. Doporučujeme si projít také podrobnou odpověď, která je už na našem webu zpracována: https://www.mskruh.cz/poradna/pravni-poradna-pro-opatrovniky/ptate-se-budouci-opatrovnik-darovaci-smlouva-a-vecne-bremeno
Doplňující dotaz
Manžela nemám, ale mám partnera, syn je dospělý, ale kvůli duševní poruše je zbaven způsobilosti, vlastním byt a dělám si starosti, aby syna někdo po mé smrti o byt neobral. Mám ještě sestru, která nemá děti, ale žije s partnerem. Nyní řešíme dědické vypořádání po mé matce, která mě neoprávněně vydědila.
Odpověď
Rozumím – pokud máte starost, aby syna nikdo neobral, tak Vás moc neuklidním. Zákony jsou nastavené tak, aby to jednoduše nešlo anebo se s tím dalo něco dělat, aby bylo možné zloděje potrestat a nevýhodně darovaný/prodaný/ukradnutý byt synovi navrátit. Vždy to ale záleží na schopnosti toho, kdo se stane opatrovníkem po Vás. Pokud to bude opatrovník schopný, nepodaří se obrání anebo se rychle podaří navrácení. Pokud to bude opatrovník všeho schopný, je možné, že sám iniciuje změnu bydlení Vašeho syna (dobře to soudu odůvodní) nejspíš do pobytové sociální služby a následně byt třeba pronajme/prodá. Z toho pak syn bude mít více prostředků, ale je otázkou, jak by si je byl schopen užít.
Předpokládám, že jsem Vás tak úplně nepotěšila, ale myslím, že je důležité znát varianty a rizika a s nimi se smířit. Dá se říci, že právě veřejný opatrovník (tedy obec) skýtá jistou naději, že půjde o člověka s praxí v oboru a vzdělaného. Můžete si i na obec k Vám zajít a podívat se, kdo nyní vykonává veřejné opatrovnictví – možná Vás to uklidní. Není to sice jistota, že tento člověk Vás přežije, ale může to být naděje, že by případně zaučoval někoho, kdo se pak o Vašeho syna bude starat.
Přeji úspěch ohledně popírání Vašeho vydědění
Mgr. Radka Pešlová
Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, a Ministerstvo práce a sociálních věcí.