Může opatrovník nakládat s účtem opatrovaného, který zemřel?
Ráda bych se zeptala, jestli po úmrtí opatrované osoby může opatrovník nakládat s jeho bankovním účtem? Opatrovník má dispoziční právo k účtu. Může opatrovník účet zrušit? Může pozastavit platby? Musí banka opatrovníkovi sdělit informace o účtu? A jaká má opatrovník práva k účtu, pokud by neměl dispoziční právo?
Odpověď
Primárně opatrovnictví končí smrtí opatrovaného. Nelze tedy hovořit o zachování disponentství opatrovníkovi, neboť po smrti opatrovaného není opatrovníka.
Je tedy rozdíl mezi opatrovník je disponent z titulu funkce opatrovníka a disponent je disponentem např. z titulu manželství, rodinných vztahů apod.
Je ale pravděpodobné, že banka toto řešit nebude a bude schopná dále nechat jednat opatrovníka, protože na něj bude hledět jen jako na disponenta.
Disponent může účty spravovat jako doposud (s výjimkou situace, kdy si zesnulý nastavil podmínku, že disponentská práva zanikají jeho smrtí). Z účtu lze vybírat peníze, přijímat a posílat platby, měnit nastavení atd.
Dispoziční právo ovšem neznamená, že se disponent stal vlastníkem finančních prostředků, které patřily majiteli účtu. Prostředky totiž následně přecházejí na dědice. Disponent by měl dědici prokázat, že měl právní důvod k tomu, aby peníze z účtu vybral (např. ve smyslu § 1443 občanského zákoníku). Pokud k prokázání nedojde, mohlo by se jednat o bezdůvodné obohacení, stejně jako když je proveden neoprávněný převod peněz po smrti. Dědic může zažádat o vrácení plateb za nevyužité služby po smrti.
U účtu může disponent nadále posílat odchozí platby, může zrušit nastavené trvalé platby (pokud nebyly nastavené pouze do doby úmrtí).
Na základě nařízení notáře o zablokování plateb a účtů je banka oprávněna tyto platby zastavit. Ke zrušení trvalé platby, inkasa nebo SIPO platby je také oprávněn správce pozůstalosti.
Jako disponent můžete disponovat s peněžními prostředky na účtu. Smlouvu o účtu ale nemůžete zrušit a nemůžete ani měnit nastavené služby k účtu.
Pokud je na účet zemřelého doslána výplata důchodu po datu úmrtí, má banka zákonnou povinnost vrátit platbu zpět ČSSZ (příp. jinému plátci důchodu). Peníze vyplácí do výše peněžního zůstatku na účtu. Pokud na účtu nejsou prostředky (např. vlivem uskutečněného trvalého příkazu), povinnost vrátit částku má dle § 64 odst. 7 zák. č. 155/1995 Sb. disponent účtu.
V případě, že neexistuje disponent k běžnému účtu, bude účet zablokován.
Mgr. Radka Pešlová