pečuj doma

Může být smlouva o nápomoci uzavřena s obcí?

10.4.2023

V domovu pro osoby se zdravotním postižením v naší obci žije paní, která je svéprávná a nemá ustanoveného opatrovníka. DOZP podal návrh k soudu na ustanovení opatrovníka. Paní se z domova nechce odstěhovat, přestože ji v domově přemlouvají, protože se v domově změnil druh sociální služby. V návrhu DOZP uvádí, že je paní ve většině oblastí života samostatná včetně nakládání s financemi. Pracovníci domova si myslí, že postupem času je paní důvěřivější a mluví o zřízení stavebního spoření či úvěru. Naše obec byla usnesením soudu přibrána do řízení. Máme za to, že institut opatrovníka pro tuto ženu předčasný, a rádi bychom s paní uzavřeli smlouvu o nápomoci v rozhodování. Pokud bude paní se smlouvou souhlasit, má smlouva u soudu šanci na schválení, když by se jednalo o smlouvu s obcí?

Odpověď

Váš přístup je jedinečný a smlouva o podpoře, tj. možnost, že by podpůrce dokázal anulovat, kdyby podporovaná bez jeho (Vašeho) souhlasu uzavřela pro sebe nevýhodnou smlouvu, je skvělý instrument. Faktem ale je, že je to velmi opomíjený nástroj a soudy s ním příliš nepracují. Proto nelze odhadnout, zda má smlouva šanci na schválení. Předpokládám, že je vysoká pravděpodobnost, že soud smlouvu schválí (podejte ji okamžitě), pokud se paní bude u soudu jevit orientovaná, při shlédnutí soudcem bude při smyslech a běžně vystupující (podpořit to může i skutečnost, že je v DOZP třeba pro tělesný handicap, a nikoliv pro snížený intelekt).

Jen, když smlouvu uzavřete jako obec (v samostatné působnosti), nebudete mít k této práci žádnou náhradu (odměnu jako je tomu např. u výkonu veřejného opatrovnictví v přenesené působnosti). Nejspíš situaci nemusí schvalovat zastupitelstvo, protože se to nevejde do pravomocí § 84 a § 85 zákona o obcích. Můžeme se „schovat“ pod § 35 zák. č. 128/2000 Sb., o obcích („Obec v samostatné působnosti ve svém územním obvodu dále pečuje v souladu s místními předpoklady a s místními zvyklostmi o vytváření podmínek pro rozvoj sociální péče a pro uspokojování potřeb svých občanů.“), ale jen se zeptám, zda, když paní např. podepíše dohodu s DOZP o ukončení služby, což si vlastně nepřeje a nejspíš k tomu dojde pouhou manipulací ze strany DOZP, budete mít kapacitu takovou dohodu napadnout pro neplatnost? Budete schopni hájit práva paní? Kdo to u Vás na obci nejspíš bude vykonávat? Kdo za obec bude mít pravomoc smlouvu o nápomoci uzavřít?

Za sebe musím říci, že je to rozhodně chvályhodné a velké gesto k dodržování lidských práv, ale musíte to zvážit z pohledu obce (tj. právnické osoby, a nikoliv Vás soukromě), zda se do toho pustíte. Myslím, že by Vám podporu (alespoň metodickou, konzultační) mohl poskytnout také úřad Veřejného ochránce, kde se dlouhodobě snaží o zviditelnění institutu Podpůrce.

Mgr. Radka Pešlová


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Už tři čtvrtiny Čechů jsou pro usmrcování. I významní lékaři

1.4.2025 Přibývá Čechů, kteří jsou pro eutanazii. Dvaasedmdesát procent lidí souhlasí s uzákoněním dobrovolného ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka na jeho žádost. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila agentura Ipsos. Sběr odpovědí mezi 1 060 lidmi staršími osmnácti let se uskutečnil na konci února. více...

INFO: Praktičtí lékaři startují kampaň „11 milionů důvodů“

31.3.2025 Upozorňují na zhoršující se dostupnost primární péče, zejména ve venkovských oblastech, a její nevyužitý potenciál. V tuzemsku je v současné době bez praktika milion pacientů, ordinace jsou přetížené a rodiče marně shání pro své děti i pediatra. Podle praktických lékařů je nutné dokončit reformu primární péče, která začala v roce 2018. více...

PTÁTE SE: Jak navýšit týdenní limit hotovosti pro opatrovaného

30.3.2025 Jsem opatrovníkem 45leté tety. Je omezena ve svéprávnosti, mimo jiného nemůže hospodařit s hotovostí nad částku 200 Kč týdně. Tento týdenní limit bych rád navýšil na 500 Kč, aby se teta necítila tak omezena. Důvodem je především zdražení všeho. Jak má vypadat úřední dopis pro opatrovnický soud? Rád bych měl jako opatrovník vše v pořádku. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.