Může být majetkový účet opatrovaného dědy na mé jméno?
Potřebovala bych prosím poradit, než se případně obrátím na soud. Jsem opatrovník mého dědy (cca půl roku) a mám ve správě jeho finanční prostředky, což je běžný účet a také majetkový účet, kde jsou podílové fondy a investice. Sám děda mě kontaktoval, abych se spojila s jeho investičním poradcem a fondy spravovala. Investiční poradce mi poradil, abych si jeho majetkový účet převedla na své jméno, jelikož jej stejně plně zastupuji a sám děda s tím souhlasí. Jen si sama nejsem jistá, zda to není v rozporu s opatrovnictvím, abych něco neporušila. Investiční poradce mě sice informoval, že není, ale.. Je pak možné, že i nadále chce děda na fondy peníze posílat ze svého účtu, i když už majetkový účet bude na moje jméno?
Odpověď
Jde o obdobnou situaci, kterou popisuji v naší publikaci na str. 54: https://www.mskruh.cz/media/files/opatrovnik_v_praxi-web_verze.pdf
Nedoporučuji, aby účet byl veden na Vaše jméno. Činí to komplikace v rozlišení, čí je majetek (i z pohledu dědictví a také z pohledu § 1414 občanského zákoníku), ačkoliv se tak děje často a laicky se to jeví ve smyslu „kde vidíte problém?“.
Dále dovozuji, že nepůjde o drobné peníze a větší jednání, které je nad to sporné, by měl schválit soud.
Disponování s majetkem druhého většinou banky i fondy umí, jak po doložení rozhodnutí o jmenování opatrovníka, tak s využitím disponentského oprávnění.
Mgr. Radka Pešlová
§ 1414
Správce vede spolehlivé záznamy o spravovaném majetku a nesmí smísit svůj vlastní majetek s majetkem pod svou správou.
Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.