Musím sdělit pobytové službě výši důchodu opatrovaného?
Musím jako opatrovník sdělit výši invalidního důchodu (důchodový výměr) opatrovance pobytové sociální službě, kterou opatrovanec využívá?
Odpověď
Za normálních okolností nemá opatrovník komu by sděloval výši opatrovancových příjmů. Jsou ale výjimky. Např. pokud opatrovník žádá pro opatrovaného sociální dávky, doloží úřadům příjmy. Sociální služba je také jednou z výjimek:
- Pokud opatrovaný užívá pobytovou službu: domov pro seniory, domov se zvláštním režimem, domov pro osoby se zdravotním postižením, nebo zdravotnické zařízení lůžkové péče, příp. ještě týdenní stacionář, může podle § 73 zákona o sociálních službách (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-108#f3010570) získat ochranu, pokud mu nedostačují jeho příjmy na plnou úhradu za bydlení a stravu tak, aby mu po zaplacení bydlení a stravy zbylo 15 % (u týdenního stacionáře 25 %).
- Pokud nemá dost vysoké příjmy a Vy současně tyto příjmy prokážete sociální službě, musí poskytnout tzv. sníženou úhradu a z příjmů opatrovanému ponechat 15 % / 25 %.
- Pokud opatrovaný užívá jinou službu, nejspíš nemusíte příjem dokazovat, ale někdy je o tom ujednání ve smlouvě. Např. některá chráněná bydlení po doložení příjmů také ponechávají opatrovanému 15 %, ačkoliv by nemuseli (pokud je to sjednáno ve smlouvě).
- Ještě by mohlo být, že služba učí opatrovaného hospodařit, a tak se zajímá o částku výše příjmů, nebo pracuje s opatrovaným a jeho dluhy... V těchto případech je potřeba projít smlouvu a zjistit rozsah služby, proč by to bylo užitečné službě sdělit.
Každopádně – opatrovník zachovává mlčenlivost a je sdílný, jen pokud to má pro opatrovaného být nějaká výhoda.
Mgr. Radka Pešlová
Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.