pečuj doma

Musí soud schvalovat svatební dar opatrované matky?

23.8.2022

Starám se o matku, která je omezena ve svéprávnosti tak, že může nakládat pouze s 800 Kč měsíčně. Nejmladší syn se bude ženit a matka by mu chtěla darovat cca 20 000 Kč. Podle mého názoru je tento dar poskytnutý k obvyklé příležitosti podle zásad slušnosti a v přiměřeném rozsahu. Tato částka je zlomek celkového majetku opatrované. Je nutné odsouhlasení soudem?

Odpověď

Částka 20 000 Kč (vzhledem ke vztahu maminka a syn) na svatbu se při dnešních cenách opravdu jeví jako přiměřená.
Ale vše okolo záleží také na celkových majetkových poměrech maminky, jak dosud soud trval/netrval na schvalování právního jednání.

Tedy zde úvaha:

  1. Maminka sama o celé částce rozhodnout nemůže.
  2. Je to maminčino zvláštní přání – lze na to tedy pohlížet dle § 467 občanského zákoníku, pokud současně opatrovník nemá být obdarovaným synem, ale s darem souhlasí.
  3. Je nutné rozvážit, vzhledem k majetkovým poměrům, zda dle § 483 odst. 2 písm. f) občanského zákoníku se jedná o dar poskytnutý k obvyklé příležitosti podle zásad slušnosti v přiměřeném rozsahu a opatrovanec je schopen úsudku a projevil s darem souhlas.
    1. Pokud maminka sama nestrádá, nepobírá sociální dávky pro sociálně slabé (dávky v hmotné nouzi, příspěvek na bydlení), dá se říci, že za normálních okolností, kdyby byla zdravá, dokonce by asi přispěla víc… pak jde o slušnou částku. Ve starší judikatuře k výživnému se považovalo za situaci, kdy nemá rodič na slušnou výživu, když nedokázal hradit třeba základní náklady na bydlení a stravu v pobytové službě (dříve, v dané judikatuře, domově důchodců). Z toho bychom dovozovali, že je zásadou slušnosti, aby maminka přispěla, pokud však ona sama má na své základní potřeby (bydlení, léky, strava).
    2. Maminka souhlasí (chce).
    3. Částka 20 000 Kč je však neodhadnutelná – praxe v opatrovnictví není veřejná a navíc velmi individuální, a tedy by soud mohl proti této částce mít výhrady. Je-li čas a obava, že soud bude mít výhrady (šlo by to dovodit třeba z toho, že trvá na tom, že bude schvalovat právní jednání třeba nad částku běžně nižší, než je 20 000 Kč), pak lze podat návrh na schválení právního jednání soudem a tím mít právní jistotu při vyplacení.
      1. Pokud by si to opatrovník přece jen chtěl odůvodnit, že je to částka běžná a v rodině odpovídá slušnosti, pak je vhodné, aby si opatrovník zaznamenal třeba to, že maminka v minulosti přispěla všem svým dětem obdobnou částkou. Dále by měl přidat argumenty, že nebude vydáním této částky nijak strádat, že nebude ztrátu této částky muset suplovat stát prostřednictvím sociálních dávek. Že již nyní nesupluje stát (formou dotací) např. úhradu v pobytové službě (kdy mamince díky vyššímu důchodu či jiným příjmům nenáleží snížená úhrada).

Snad si z toho, jako opatrovník, učiníte úsudek a rozhodnete se podle nejlepšího vědomí a svědomí a běžné správy.

Mgr. Radka Pešlová

 

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Další návrh neprošel. Pozměňovací návrhy poslanci nepodali

22.2.2025 Na programu další schůze Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny bylo hlasování o pozměňovacích návrzích k Vládnímu návrhu zákona o Dávce státní sociální pomoci – jednotné sociální dávce, tisk 799. NRZP ČR k tomuto zákonu dala řadu připomínek, ale její připomínky nebyly vůbec ani podány jednotlivými poslankyněmi a poslanci. více...

PTÁTE SE: Prodej starého auta nezletilého syna

21.2.2025 Našemu synovi (16 let) jsme pořídili nové auto, s příspěvkem 200 000 Kč od úřadu práce. Staré auto bychom rádi přenechali/prodali za symbolickou cenu mému bratrovi. Bratr má dvě malé děti a jeho stávající vozidlo brzo doslouží. Staré vozidlo je také pořízeno z příspěvku úřadu práce, v říjnu 2017. Syn má DMO, těžkou vadu pohybového ústrojí více...

PTÁTE SE: Jak pomoci švagrovi s akutní psychotickou poruchou

20.2.2025 Obracím se na Vás ve věci svého švagra‚ 48 let, kterému byla diagnostikována akutní psychotická porucha, blížící se schizofrenii. Bohužel zároveň s diagnózou švagr prochází rozvodovým řízením, kterému předchází soud o výživné na nezletilou dceru. Ve svém stavu není schopný vstřebat aktuální situaci, účastnit se soudu a vůbec rozumně přistoupit více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.