pečuj doma

Maminka s roztroušenou sklerózou už se nedokáže podepsat

6.6.2024

Starám se o maminku, která je na invalidním vozíku, trpí roztroušenou sklerózou. Vzhledem ke zhoršení stavu se již nedokáže sama podepsat. Řeším tedy, jak toto nahradit, abych mohla maminku zastupovat v jednání s úřady, jako třeba úřad práce, pojišťovna, ale i s mobilním operátorem a zastupovat ji na shromáždění vlastníků v domě apod., tedy něco jako generální plnou moc. Nicméně na úřadě mi řekli, že pokud není maminka schopná se podepsat, pak nemůžou takovou plnou moc ověřit a že si to musím vyřešit jinak. A já nevím, jak jinak. Proto bych ráda požádala o radu, snažím se dohledávat informace, ale je to bída. Budu tedy vděčná za jakoukoliv informaci či pomoc s tím, jak postupovat. Nechci řešit omezení svéprávnosti, maminka je na tom dobře, jen nezvládne hýbat rukou.

Odpověď

Pokud je maminka ještě dostatečně schopná právně jednat (tj. opravdu rozumí svému rozhodování, je schopná Vás kontrolovat a případně plnou moc změnit), pak opravdu může udělit plnou moc. Jen, pokud není schopná se podepsat, pak dle § 583 občanského zákoníku může učinit namísto podpisu před alespoň dvěma (jejími) svědky (nemůžete to být Vy, když to bude plná moc udělovaná Vám) na listině rukou nebo jinak vlastní znamení, ke kterému jeden ze svědků připíše jméno jednajícího.

Pokud už maminka neprovede ani znak, pak je třeba maminku vzít k notáři (příp. pozvat za úhradu notáře do domácího prostředí), aby za účasti dvou svědků sepsal tzv. notářský zápis o plné moci. Tím je i rovnou listina ověřena. Jen tento notářský zápis (o „generální“ plné moci) je finančně nákladný – notář si za něj účtuje několik tisíc, ale zase je to silný dokument na dobu neurčitou (pokud v něm maminka neurčí jinak).

Pokud maminka postupně nebude schopná jednání (budou poklesávat její kognitivní dovednosti a nebude rozumět svému rozhodování, nebude schopná Vás kontrolovat atd.), lze ji zastupovat jako člen domácnosti (schvaluje soud). Zástupce však má omezené možnosti. Další variantou je opatrovnictví bez omezení svéprávnosti.

Více píšeme v naší příručce: https://www.mskruh.cz/publikace/opatrovnik-v-praxi a jednotlivé rozdíly a možná podání najdete zde: https://www.pecujdoma.cz/res/archive/004/000653.pdf?seek=1684152737.

Pokud si příručku projdete a vzniknou Vám další dotazy, určitě napište. Rádi Vám konkrétněji ještě poradíme.

Mgr. Radka Pešlová


§ 563 zák. č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku

(1) Pokud v písemné formě právně jedná ten, kdo nemůže číst a psát, ale je schopen seznámit se s obsahem právního jednání pomocí přístrojů či speciálních pomůcek nebo prostřednictvím jiné osoby, kterou si zvolí, opatří listinu podpisem; není-li s to se podepsat, učiní namísto podpisu před alespoň dvěma svědky na listině rukou nebo jinak vlastní znamení, ke kterému jeden ze svědků připíše jméno jednajícího.

(2) O svědcích platí § 39 obdobně.

(3) Nelze-li postupovat podle odstavce 1, vyžaduje se k jednání osoby, která nemůže číst a psát, forma veřejné listiny. Taková forma se vyžaduje i tehdy, stanoví-li zákon, že projev vůle jednajícího musí být na listině napsán vlastní rukou. Je-li toho jednající schopen, připojí na zápis o svém právním jednání vlastní znamení.

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Už tři čtvrtiny Čechů jsou pro usmrcování. I významní lékaři

1.4.2025 Přibývá Čechů, kteří jsou pro eutanazii. Dvaasedmdesát procent lidí souhlasí s uzákoněním dobrovolného ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka na jeho žádost. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila agentura Ipsos. Sběr odpovědí mezi 1 060 lidmi staršími osmnácti let se uskutečnil na konci února. více...

INFO: Praktičtí lékaři startují kampaň „11 milionů důvodů“

31.3.2025 Upozorňují na zhoršující se dostupnost primární péče, zejména ve venkovských oblastech, a její nevyužitý potenciál. V tuzemsku je v současné době bez praktika milion pacientů, ordinace jsou přetížené a rodiče marně shání pro své děti i pediatra. Podle praktických lékařů je nutné dokončit reformu primární péče, která začala v roce 2018. více...

PTÁTE SE: Jak navýšit týdenní limit hotovosti pro opatrovaného

30.3.2025 Jsem opatrovníkem 45leté tety. Je omezena ve svéprávnosti, mimo jiného nemůže hospodařit s hotovostí nad částku 200 Kč týdně. Tento týdenní limit bych rád navýšil na 500 Kč, aby se teta necítila tak omezena. Důvodem je především zdražení všeho. Jak má vypadat úřední dopis pro opatrovnický soud? Rád bych měl jako opatrovník vše v pořádku. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.