pečuj doma

Maminka není schopna podepsat převzetí důchodu

25.10.2022

Co dělat, pokud už se mamka nezvládá podepsat, z důvodu nemoci, při přebírání důchodu?

Odpověď

Píšete, že se maminka nedokáže podepsat z důvodu nemoci. Je ale podstatné, jak ona nemoc vypadá. Pokud jde o fyzické postižení rukou a současně zůstává zachována schopnost se rozhodovat, může maminka podepisovat např. ústy (fixou drženou v ústech), případně může pro další jednání určit zmocněnce (nejlépe pokud sepíše zplnomocnění notář formou notářského zápisu), může také založit účet, na něj převést důchod a určit disponenta účtu, který ji bude pomáhat. Mohla by si také požádat na obecním úřadu o ustanovení zvláštního příjemce, což se uvede na ČSSZ a důchod je pak vyplácen zvláštnímu příjemci.

Podpis maminky se ve všech případech nahrazuje podpisem osoby, kterou maminka v notářském zápise (sepsaném za účasti dvou svědků) určí.

Pokud je ale nemoc maminky horší, už zasáhla psychiku a maminka kromě přebírání důchodu už nebude rozumět ani řešení jednotlivých plateb (např. za bydlení, léky, jídlo apod.), případně posléze nebude ani schopná si objednat potřebnou sociální službu, pochopit, že by službu potřebovala, požádat si třeba o příspěvek na péči, když začne potřebovat pomoc další osoby, tak jde o právně složitější problém a bylo by vhodné okamžitě začít řešit opatrovnictví. Opatrovnictví nutně nemusí být spojeno s omezením svéprávnosti, jak se někteří rodinní příslušníci obávají, a proto se tomuto institutu pomoci vyhýbají.

Odpovědi na to, proč by bylo vhodné opatrovnictví, další otázky a odpovědi, které se s opatrovnictvím pojí, a také vzorový návrh naleznete v naší publikaci, která je ke stažení zde: media/files/opatrovnik_v_praxi-web_verze.pdf. Čím dřív začnete situaci řešit, tím dřív budete moci bez problémů za maminku vyřídit téměř cokoliv (a legálně).

Existuje mimo opatrovnictví i možnost, abyste na obecní úřad doložila potvrzení lékaře, že maminka není schopna jednat a přebírat důchod, a i zde byste mohla být ustanovena zvláštním příjemcem, což se dokládá na ČSSZ. Statut zvláštního příjemce ale neřeší další právní souvislosti (souhlasy s lékařským ošetřením, umístění do pobytové sociální služby, třeba změnu poskytovatele energií atd.).

Pokud by Vám vznikaly další otázky, určitě se ozvěte.

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Už tři čtvrtiny Čechů jsou pro usmrcování. I významní lékaři

1.4.2025 Přibývá Čechů, kteří jsou pro eutanazii. Dvaasedmdesát procent lidí souhlasí s uzákoněním dobrovolného ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka na jeho žádost. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila agentura Ipsos. Sběr odpovědí mezi 1 060 lidmi staršími osmnácti let se uskutečnil na konci února. více...

INFO: Praktičtí lékaři startují kampaň „11 milionů důvodů“

31.3.2025 Upozorňují na zhoršující se dostupnost primární péče, zejména ve venkovských oblastech, a její nevyužitý potenciál. V tuzemsku je v současné době bez praktika milion pacientů, ordinace jsou přetížené a rodiče marně shání pro své děti i pediatra. Podle praktických lékařů je nutné dokončit reformu primární péče, která začala v roce 2018. více...

PTÁTE SE: Jak navýšit týdenní limit hotovosti pro opatrovaného

30.3.2025 Jsem opatrovníkem 45leté tety. Je omezena ve svéprávnosti, mimo jiného nemůže hospodařit s hotovostí nad částku 200 Kč týdně. Tento týdenní limit bych rád navýšil na 500 Kč, aby se teta necítila tak omezena. Důvodem je především zdražení všeho. Jak má vypadat úřední dopis pro opatrovnický soud? Rád bych měl jako opatrovník vše v pořádku. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.