pečuj doma

Mám obavy, že je opatrovaným synem manipulováno

27.10.2024

Syn, 36 let, žije v týdenním stacionáři, odtud 3x týdně dojíždí 30 km pracovat do chráněné dílny. O víkendu jezdí domů. Již tři roky chodí s přítelkyní, ta dojíždí občas do odlehčovací služby (místo, kde je synův stacionář). Přítelkyně žije s matkou, která ji nechce pustit z bytu, aby nepřišla o peníze, krom toho má epilepsii a nemůže řídit. Máma s oběma manipuluje, že mohou žít u ní. Se mnou vůbec nekomunikuje, nebere v úvahu, že jsem opatrovnice a nesu za syna odpovědnost. Syn mi neustále nadává, že mu bráním tam žít. Je nervově labilní, bere antidepresiva a léky na močení, jakmile se rozzuří, tak není schopen se močením vyprázdnit. Pokud uteče k přítelkyni, ztratí místo v týdenním stacionáři, kde je o něj dobře postaráno, a přijde o práci. Z bytu ho může kdykoli vyhodit a mně neumožní přístup. SOS!

Odpověď

Syn je již zletilý, a proto není Vaše odpovědnost taková, jaká je odpovědnost mámy za nezletilé dítě, ale to nejspíš nic na Vaší bezmocné situaci nezmění.

Vaše možnosti jsou:

  1. Zvážit, zda syn opravdu potřebuje takovou intenzitu pomoci, kterou mu poskytuje týdenní stacionář. Opravdu by nemohl žít pod dohledem jiné zletilé osoby v jejím bytě? Pokud matce jde o peníze, jistě by ho podporovala v práci.
  2. Je-li přítelkyě zletilá a její matka je opatrovníkem, můžete zvážit podání podnětu na soud na prošetření kvality opatrovnictví. Motivace „aby nepřišla o peníze“ může být v pořádku, pokud ale současně opatrované neškodí. Pokud se jeví, že je opatrovnice více škodící než prospěšná, určitě by to někdo měl sdělit soudu, aby prošetřil poměry opatrovníka a opatrované.
  3. Není-li matka opatrovníkem, má dcera právo svobodného rozhodnutí. A je jen na ní, jak a kam se posune. Je-li matkou omezována v pohybu, určitě by bylo vhodné podat trestní oznámení (tj. podnět k prošetření trestné činnosti).
  4. Je pravděpodobné, že přítelkyně, stejně jako Váš syn, je v závislé pozici. Stejně jako matka synovy přítelkyně ovládá její rozhodování, i Vy sama u syna značně ovládáte jeho jednání. Nejspíš proto se brání Vašemu rozhodování a dostává se tím do nepohody.
    1. Nebylo by možné pro ně hledat společné bydlení třeba v chráněném/podporovaném bydlení? Když to budete synovi nabízet, možná vztek upře na matku přítelkyně, a nikoliv na Vás.

Mrzí mě to, ale Vaše situace je nelehká a těžko ovlivnit zamilovaného člověka s duševním omezením (ono těžko ovlivnit i člověka bez duševního omezení). Protože pravděpodobně nejste závislá na synových prostředcích a současně máte nejspíš velmi na mysli blaho svého syna, mohla byste zkusit hledat i sociální služby blíže bydliště přítelkyně. Uvolněním syna do bydlení s přítelkyní neztrácíte povinnost hlídat synovy prostředky, a dokud se matka přítelkyně s Vámi nedomluví, syn tam sice může bydlet, ale jestli jí budete poskytovat nějaké platby, bude na Vašem rozhodnutí jako na rozhodnutí opatrovníka.

Můžete také dohodnout „dovolenku“ ze služby a bydlení u přítelkyně jako zkušební. Přestěhování bych podmínila nájemní smlouvou a zřízením trvalého pobytu. Vyhození by tak bylo o malinko obtížnější. Ale je otázkou, jak to u přítelkyně syn zvládne s péčí, kterou dosud čerpal v týdenním stacionáři a u Vás – bude nejspíš nutné zavést ještě pečovatelskou/asistenční službu v místě.

Mgr. Radka Pešlová

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Už tři čtvrtiny Čechů jsou pro usmrcování. I významní lékaři

1.4.2025 Přibývá Čechů, kteří jsou pro eutanazii. Dvaasedmdesát procent lidí souhlasí s uzákoněním dobrovolného ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka na jeho žádost. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila agentura Ipsos. Sběr odpovědí mezi 1 060 lidmi staršími osmnácti let se uskutečnil na konci února. více...

INFO: Praktičtí lékaři startují kampaň „11 milionů důvodů“

31.3.2025 Upozorňují na zhoršující se dostupnost primární péče, zejména ve venkovských oblastech, a její nevyužitý potenciál. V tuzemsku je v současné době bez praktika milion pacientů, ordinace jsou přetížené a rodiče marně shání pro své děti i pediatra. Podle praktických lékařů je nutné dokončit reformu primární péče, která začala v roce 2018. více...

PTÁTE SE: Jak navýšit týdenní limit hotovosti pro opatrovaného

30.3.2025 Jsem opatrovníkem 45leté tety. Je omezena ve svéprávnosti, mimo jiného nemůže hospodařit s hotovostí nad částku 200 Kč týdně. Tento týdenní limit bych rád navýšil na 500 Kč, aby se teta necítila tak omezena. Důvodem je především zdražení všeho. Jak má vypadat úřední dopis pro opatrovnický soud? Rád bych měl jako opatrovník vše v pořádku. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.