pečuj doma

Koupě nemovitosti z prostředků opatrované

2.9.2024

Může syn, který je zároveň opatrovník své matky, koupit rodinný dům za její zděděné peníze pro matku a aby byl zapsán jako vlastník katastru nemovitostí? Matka je omezená ve svéprávnosti.

Odpověď

Čistě teoreticky to jde, ale je pravděpodobné, že to neprojde.

Jde o to, že nakládání s tak vysokou sumou a pořízení nemovitosti podléhá schvalování soudem – opatrovník podává návrh na schválení právního jednání. A to by bylo v případě, že by nemovitost byla kupována do majetku matka/opatrované. Opatrovník by zdůvodňoval cenu nemovitosti, výhodnost a prospěch pořízení.

Pak by bylo otázkou, zda je způsob, jak převést nemovitý majetek z matky na syna, tj. opatrované na opatrovníka. Tady si nedovedu představit důvody, které by soud považoval za výhodné pro opatrovanou, aby takový převod nemovitosti schválil. Možná by soud za určitých okolností mohl schválit darovací smlouvu pro případ smrti (matky ve prospěch syna).

Ale, že by soud svolil opatrovníkovi de facto zpronevěřit ve svůj prospěch prostředky opatrované, není pravděpodobné. Protože ve skutečnosti by opatrovník nekoupil nemovitost matce, ale sobě a matku by u sebe možná nechal, ale také možná nenechal bydlet. Matka by neměla na nemovitost právní nárok a současně by přišla o finanční prostředky.

Pokud by opatrovník bez vědomí soudu matku zbavil prostředků a za ně si sám koupil nemovitost, možná by na to soud nepřišel, protože by to ve zprávě soudu nějak zakamufloval, je jednání opatrovníka pravděpodobně trestné (podvod, lichva, zpronevěra, krádež...) a rozhodně ho doporučujeme ani nezkoušet. Jste-li na straně třeba sestry a vidíte takovouto nepravost z rukou svého bratra, jste oprávněna podat podnět na špatný výkon opatrovnictví opatrovnickému soudu a podnět Policii ČR pro podezření ze spáchání trestného činu.

Mgr. Radka Pešlová

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Další návrh neprošel. Pozměňovací návrhy poslanci nepodali

22.2.2025 Na programu další schůze Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny bylo hlasování o pozměňovacích návrzích k Vládnímu návrhu zákona o Dávce státní sociální pomoci – jednotné sociální dávce, tisk 799. NRZP ČR k tomuto zákonu dala řadu připomínek, ale její připomínky nebyly vůbec ani podány jednotlivými poslankyněmi a poslanci. více...

PTÁTE SE: Prodej starého auta nezletilého syna

21.2.2025 Našemu synovi (16 let) jsme pořídili nové auto, s příspěvkem 200 000 Kč od úřadu práce. Staré auto bychom rádi přenechali/prodali za symbolickou cenu mému bratrovi. Bratr má dvě malé děti a jeho stávající vozidlo brzo doslouží. Staré vozidlo je také pořízeno z příspěvku úřadu práce, v říjnu 2017. Syn má DMO, těžkou vadu pohybového ústrojí více...

PTÁTE SE: Jak pomoci švagrovi s akutní psychotickou poruchou

20.2.2025 Obracím se na Vás ve věci svého švagra‚ 48 let, kterému byla diagnostikována akutní psychotická porucha, blížící se schizofrenii. Bohužel zároveň s diagnózou švagr prochází rozvodovým řízením, kterému předchází soud o výživné na nezletilou dceru. Ve svém stavu není schopný vstřebat aktuální situaci, účastnit se soudu a vůbec rozumně přistoupit více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.