pečuj doma

Koupě nemovitosti z prostředků opatrované

2.9.2024

Může syn, který je zároveň opatrovník své matky, koupit rodinný dům za její zděděné peníze pro matku a aby byl zapsán jako vlastník katastru nemovitostí? Matka je omezená ve svéprávnosti.

Odpověď

Čistě teoreticky to jde, ale je pravděpodobné, že to neprojde.

Jde o to, že nakládání s tak vysokou sumou a pořízení nemovitosti podléhá schvalování soudem – opatrovník podává návrh na schválení právního jednání. A to by bylo v případě, že by nemovitost byla kupována do majetku matka/opatrované. Opatrovník by zdůvodňoval cenu nemovitosti, výhodnost a prospěch pořízení.

Pak by bylo otázkou, zda je způsob, jak převést nemovitý majetek z matky na syna, tj. opatrované na opatrovníka. Tady si nedovedu představit důvody, které by soud považoval za výhodné pro opatrovanou, aby takový převod nemovitosti schválil. Možná by soud za určitých okolností mohl schválit darovací smlouvu pro případ smrti (matky ve prospěch syna).

Ale, že by soud svolil opatrovníkovi de facto zpronevěřit ve svůj prospěch prostředky opatrované, není pravděpodobné. Protože ve skutečnosti by opatrovník nekoupil nemovitost matce, ale sobě a matku by u sebe možná nechal, ale také možná nenechal bydlet. Matka by neměla na nemovitost právní nárok a současně by přišla o finanční prostředky.

Pokud by opatrovník bez vědomí soudu matku zbavil prostředků a za ně si sám koupil nemovitost, možná by na to soud nepřišel, protože by to ve zprávě soudu nějak zakamufloval, je jednání opatrovníka pravděpodobně trestné (podvod, lichva, zpronevěra, krádež...) a rozhodně ho doporučujeme ani nezkoušet. Jste-li na straně třeba sestry a vidíte takovouto nepravost z rukou svého bratra, jste oprávněna podat podnět na špatný výkon opatrovnictví opatrovnickému soudu a podnět Policii ČR pro podezření ze spáchání trestného činu.

Mgr. Radka Pešlová

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Už tři čtvrtiny Čechů jsou pro usmrcování. I významní lékaři

1.4.2025 Přibývá Čechů, kteří jsou pro eutanazii. Dvaasedmdesát procent lidí souhlasí s uzákoněním dobrovolného ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka na jeho žádost. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila agentura Ipsos. Sběr odpovědí mezi 1 060 lidmi staršími osmnácti let se uskutečnil na konci února. více...

INFO: Praktičtí lékaři startují kampaň „11 milionů důvodů“

31.3.2025 Upozorňují na zhoršující se dostupnost primární péče, zejména ve venkovských oblastech, a její nevyužitý potenciál. V tuzemsku je v současné době bez praktika milion pacientů, ordinace jsou přetížené a rodiče marně shání pro své děti i pediatra. Podle praktických lékařů je nutné dokončit reformu primární péče, která začala v roce 2018. více...

PTÁTE SE: Jak navýšit týdenní limit hotovosti pro opatrovaného

30.3.2025 Jsem opatrovníkem 45leté tety. Je omezena ve svéprávnosti, mimo jiného nemůže hospodařit s hotovostí nad částku 200 Kč týdně. Tento týdenní limit bych rád navýšil na 500 Kč, aby se teta necítila tak omezena. Důvodem je především zdražení všeho. Jak má vypadat úřední dopis pro opatrovnický soud? Rád bych měl jako opatrovník vše v pořádku. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.