pečuj doma

Koupě nemovitosti z prostředků opatrované

2.9.2024

Může syn, který je zároveň opatrovník své matky, koupit rodinný dům za její zděděné peníze pro matku a aby byl zapsán jako vlastník katastru nemovitostí? Matka je omezená ve svéprávnosti.

Odpověď

Čistě teoreticky to jde, ale je pravděpodobné, že to neprojde.

Jde o to, že nakládání s tak vysokou sumou a pořízení nemovitosti podléhá schvalování soudem – opatrovník podává návrh na schválení právního jednání. A to by bylo v případě, že by nemovitost byla kupována do majetku matka/opatrované. Opatrovník by zdůvodňoval cenu nemovitosti, výhodnost a prospěch pořízení.

Pak by bylo otázkou, zda je způsob, jak převést nemovitý majetek z matky na syna, tj. opatrované na opatrovníka. Tady si nedovedu představit důvody, které by soud považoval za výhodné pro opatrovanou, aby takový převod nemovitosti schválil. Možná by soud za určitých okolností mohl schválit darovací smlouvu pro případ smrti (matky ve prospěch syna).

Ale, že by soud svolil opatrovníkovi de facto zpronevěřit ve svůj prospěch prostředky opatrované, není pravděpodobné. Protože ve skutečnosti by opatrovník nekoupil nemovitost matce, ale sobě a matku by u sebe možná nechal, ale také možná nenechal bydlet. Matka by neměla na nemovitost právní nárok a současně by přišla o finanční prostředky.

Pokud by opatrovník bez vědomí soudu matku zbavil prostředků a za ně si sám koupil nemovitost, možná by na to soud nepřišel, protože by to ve zprávě soudu nějak zakamufloval, je jednání opatrovníka pravděpodobně trestné (podvod, lichva, zpronevěra, krádež...) a rozhodně ho doporučujeme ani nezkoušet. Jste-li na straně třeba sestry a vidíte takovouto nepravost z rukou svého bratra, jste oprávněna podat podnět na špatný výkon opatrovnictví opatrovnickému soudu a podnět Policii ČR pro podezření ze spáchání trestného činu.

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Posouzení inkontinence v řízení o příspěvku na péči

21.11.2024 Mám dotaz ohledně příspěvku na péči. Moje dcera, 7 let, má vývojovou dysfázii a trpí noční enurézou, potřebu si vůbec neuvědomuje, proto v noci nosí pleny. Přes den si nutkání neuvědomuje včas (nosí inkontinenční kalhotky) a dobíhá na WC. Posudkový lékař ji neuznal ZŽP výkon fyziologické potřeby a zhodnotil, že to započetl více...

INFO: Neformálně pečující zaměstnanci nemají podporu

20.11.2024 Pečující osoby, které se denně starají o své blízké, čelí obrovskému množství stresu a náročným úkolům. Tato skupina lidí, ať už se jedná o pečovatele starších rodičů, dětí s handicapem či jiných členů rodiny, je vystavena nejen fyzickému vypětí z pravidelné péče a asistence, ale také velké psychické zátěži. Situaci by mohlo pomoci tzv. ESG. více...

PTÁTE SE: Jak můžu zastavit návrh na omezení ve svéprávnosti?

19.11.2024 Byl na mě podán návrh na omezení ve svéprávnosti. S tím nesouhlasím. Co můžu v této situaci dělat? Zároveň ani nesouhlasím, aby se staral navrhovatel, dá se i s tím něco dělat? Chtěl bych se zeptat, jak to zastavit. Nechci, aby to šlo k soudu...
ODPOVĚĎ
Především nyní musíte být aktivní více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.