pečuj doma

Končící opatrovník nepředal doklady a finance svému nástupci

15.5.2024

Jsem kamarádka opatrované a chtěla bych se zeptat. Může opatrovník bez souhlasu opatrované jít za doktorem a zjišťovat informace? Může bez souhlasu opatrované změnit její trvalé bydliště? Teď se změnil opatrovník, je jím přítel. Opatrována má zítra dostat peníze od opatrovníka, ale původní opatrovník ještě nepřevedl peníze ani údaje k bankám novému opatrovníkovi, co se s tím dá dělat? Vím, že existuje nějaká lhůta 2 měsíce, ale týká se i financí?

Odpověď

Opatrovník je k opatrované něco jako rodič k dítěti. Tedy se může zajímat, aby dostatečně hájil práva opatrované. Není vždy nutný souhlas opatrované (pokud nejde o specifický institut opatrovnictví pro správu jmění, kde si původně návrh na opatrovnictví podávala opatrovaná sama). Opatrovník má povinnost znát zdravotní stav opatrované, aby mohl např. vyjednat lékařskou prohlídku, lepší přístup lékaře, získání posudku pro potřeby přiznání odpovídajících sociálních dávek atd.

Mezi opatrovníkem a opatrovanou by měl být vztah nápomocný a nikoliv bojující. Opatrovaná by se neměla před opatrovníkem skrývat a bojovat s ním. Opatrovník by zase neměl být pro opatrovanou policistou, věznitelem a někým, kdo jí jenom rozkazuje. Opatrovaná má mít v opatrovníkovi oporu a ten má být něco jako její advokát, za každých okolností hájit její zájmy (není to totéž, co přání, protože ty může ovlivňovat nějaké onemocnění nebo postižení, ale mělo by jít opravdu o nejlepší zájem opatrované).

Co se týče nutnosti předat doklady, finance apod. původním opatrovníkem, novému opatrovníkovi, tam není stanovena žádná lhůta (do dvou měsíců musí opatrovník předat zprávu soudu, opatrované a opatrovnické radě). Ale protože má opatrovník hájit práva opatrované a pokud své opatrovnictví končí, pak by buď měl ještě učinit nezbytné úkony, aby opatrovaná netrpěla, anebo všechny doklady a prostředky opatrované drží (zadržuje) neoprávněně a na úkor opatrované se bezdůvodně obohacuje.

Měl by to být právě nový opatrovník, kdo začne hájit práva opatrované až do stavu jejich vymáhání. Nový opatrovník může podat trestní oznámení, domnívá-li se, že jde třeba o krádež, neoprávněné nakládání s cizím majetkem, zpronevěru apod. Může také podat předžalobní výzvu a následně žalobu o vydání bezdůvodného obohacení.

Pokud šlo o opatrovníka veřejného, lze si na jeho postup stěžovat jeho nadřízenému, krajskému metodikovi a Ombudsmanovi. Pokud šlo o opatrovníka soukromého, je tam pouze soudní nebo policejní cesta, když nepomáhá vyjednávání nového opatrovníka.

Mgr. Radka Pešlová

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Další návrh neprošel. Pozměňovací návrhy poslanci nepodali

22.2.2025 Na programu další schůze Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny bylo hlasování o pozměňovacích návrzích k Vládnímu návrhu zákona o Dávce státní sociální pomoci – jednotné sociální dávce, tisk 799. NRZP ČR k tomuto zákonu dala řadu připomínek, ale její připomínky nebyly vůbec ani podány jednotlivými poslankyněmi a poslanci. více...

PTÁTE SE: Prodej starého auta nezletilého syna

21.2.2025 Našemu synovi (16 let) jsme pořídili nové auto, s příspěvkem 200 000 Kč od úřadu práce. Staré auto bychom rádi přenechali/prodali za symbolickou cenu mému bratrovi. Bratr má dvě malé děti a jeho stávající vozidlo brzo doslouží. Staré vozidlo je také pořízeno z příspěvku úřadu práce, v říjnu 2017. Syn má DMO, těžkou vadu pohybového ústrojí více...

PTÁTE SE: Jak pomoci švagrovi s akutní psychotickou poruchou

20.2.2025 Obracím se na Vás ve věci svého švagra‚ 48 let, kterému byla diagnostikována akutní psychotická porucha, blížící se schizofrenii. Bohužel zároveň s diagnózou švagr prochází rozvodovým řízením, kterému předchází soud o výživné na nezletilou dceru. Ve svém stavu není schopný vstřebat aktuální situaci, účastnit se soudu a vůbec rozumně přistoupit více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.