pečuj doma

Kolizní opatrovník při užívání bytu opatrovaného

17.7.2024

Po dohodě s rodinou jsem se stal opatrovníkem mého dědy, který aktuálně žije delší dobu v domově důchodců. Po zhoršení zdravotního stavu se za ním do domova přestěhovala i má babička, kde spolu nyní žijí. Mají společně byt v osobním vlastnictví, který oba hradí svým důchodem, byt je ale nyní prázdný. Domluvil jsem se s babičkou a dědou, že bych se do bytu nastěhoval já, aby byl využívaný a zbytečně nechátral, platby za služby bych po nastěhování samozřejmě místo prarodičů hradil já. Rád bych se zeptal, jak bych měl správně jako opatrovník nyní postupovat - je potřeba na tuto skutečnost vytvořit nájemní smlouvu, mohu ji jako opatrovník podepsat a nebude to střetem zájmu? Musí v tomto případě být využit kolizní opatrovník?

Odpověď

Co se týče bytu babičky a dědy, tak babička se o bytě a jeho využití může jako svéprávná (pokud je schopná o tom uvažovat) rozhodnout. Za dědečka však musí rozhodnout jeho opatrovník, co je pro něj nejlepší. Protože byste rozhodoval sám o sobě, jste v kolizi (více o kolizním opatrovnictví zde: https://www.mskruh.cz/poradna/naucne-texty/navod-opatrovnik-o-opatrovaneho-soucasne-pecuje.-jak-to-pravne-vyresit).

Není úplně podstatné, že byste platil náklady, které by jinak nesli Vaši prarodiče, ale je podstatný zájem (prospěch) opatrovaného. Možná by bylo prospěchem prodej nemovitosti, nebo komerční nájem, aby z něj prarodiče měli významnější zisk. Samozřejmě je také možné, že by bylo přáním babičky Vás v domě nechat bydlet bez hrazení nájmu (který by se pro potřeby snížené úhrady dle § 73 odst. 3 zák. č. 108/2006 Sb.) v sociální službě posuzoval jako příjem a také by z něj finančně profitovali, ale současně by tento příjem museli danit.

Co je vhodné pro babičku s dědou, resp. pro dědu, bude muset řešit právě kolizní opatrovník.

Mohl byste uvažovat i o tom, že by o bytě rozhodla babička samostatně, bez dědečka, protože byt spadá do společného jmění manželů (SJM) a za určitých okolností může každý z manželů o SJM rozhodovat v míře běžné samostatně (příkladmo: jeden z manželů bez souhlasu druhého může nakupovat, prodat za zbytkovou hodnotu vůz, koupit investiční produkty atd.).

Protože se však jedná o byt (hodnoty významné), který náleží do společného jmění manželů, pak je pro zajištění jeho správy včetně rozhodování o tom, kdo bude nemovitost užívat nutno uplatnit ustanovení § 713 a § 714 občanského zákoníku.

Pokud se jedná o uzavření nájemní smlouvy k tomuto bytu, který náleží do SJM, jde o jinou než běžnou správu, o které hovoří výslovně ustanovení § 714 občanského zákoníku. Proto je potřeba souhlas obou manželů.

Podotýkám, že nájemné pak je příjmem obou manželů (opět spadá do SJM).

Pokud však k uzavření nájemní smlouvy dojde i bez souhlasu manžela, pak je takové jednání platné a vzniká pouze druhému manželovi právo dovolat se neplatnosti takového jednání, což by nejspíš Váš dědeček neudělal, protože ho zastupujete Vy. Z pohledu opatrovnictví to není příliš férové jednání.

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Operátoři neuznávají doklad o opatrovnictví. Jak zrušit služby?

7.9.2024 Moje maminka je opatrovnice mé babičky, já jí jen pomáhám. Nedávno maminka šla za operátorem, aby zrušili babiččinu pevnou linku v jejím bytě (už tam nebydlí). Nemohla se nikam dostat, protože jí nikdo ze zaměstnanců nechtěl uznat soudní doklad o opatrovnictví, zřejmě kvůli jejich ignoranci (chtěli plnou moc). Je něco takového vůbec legální? více...

INFO: Do 30. září posílejte nominace na cenu Křesadlo

6.9.2024 Vyprávějte příběh někoho, kdo je pro vás nepostradatelnou součástí komunity, kdo vás svým přístupem inspiruje ke změně, kdo vám nabídl pomoc, když bylo nejvíce potřeba a dál se na něho můžete spolehnout. Nominujte toho, kdo je pro Vás osobně, pro vaši organizaci, spolek nebo obec výjimečný. Dobrovolní hasiči, skauti, nadšenci, kteří doprovází více...

ZPRÁVY: Dnes náhle zemřel skvělý právník NRZP JUDr. Zdeněk Žižka

5.9.2024 Dnes ráno náhle zemřel dlouholetý ředitel legislativního odboru NRZP ČR JUDr. Zdeněk Žižka. Pro Národní radu osob se zdravotním postižením je to obrovská ztráta, protože doktor Zdeněk Žižka byl vynikající odborník na zdravotnické právo. Byl mimořádně vitálním člověkem, který i přes těžké zdravotní postižení žil plnohodnotným životem. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.