pečuj doma

Kolizní opatrovník při užívání bytu opatrovaného

17.7.2024

Po dohodě s rodinou jsem se stal opatrovníkem mého dědy, který aktuálně žije delší dobu v domově důchodců. Po zhoršení zdravotního stavu se za ním do domova přestěhovala i má babička, kde spolu nyní žijí. Mají společně byt v osobním vlastnictví, který oba hradí svým důchodem, byt je ale nyní prázdný. Domluvil jsem se s babičkou a dědou, že bych se do bytu nastěhoval já, aby byl využívaný a zbytečně nechátral, platby za služby bych po nastěhování samozřejmě místo prarodičů hradil já. Rád bych se zeptal, jak bych měl správně jako opatrovník nyní postupovat - je potřeba na tuto skutečnost vytvořit nájemní smlouvu, mohu ji jako opatrovník podepsat a nebude to střetem zájmu? Musí v tomto případě být využit kolizní opatrovník?

Odpověď

Co se týče bytu babičky a dědy, tak babička se o bytě a jeho využití může jako svéprávná (pokud je schopná o tom uvažovat) rozhodnout. Za dědečka však musí rozhodnout jeho opatrovník, co je pro něj nejlepší. Protože byste rozhodoval sám o sobě, jste v kolizi (více o kolizním opatrovnictví zde: https://www.mskruh.cz/poradna/naucne-texty/navod-opatrovnik-o-opatrovaneho-soucasne-pecuje.-jak-to-pravne-vyresit).

Není úplně podstatné, že byste platil náklady, které by jinak nesli Vaši prarodiče, ale je podstatný zájem (prospěch) opatrovaného. Možná by bylo prospěchem prodej nemovitosti, nebo komerční nájem, aby z něj prarodiče měli významnější zisk. Samozřejmě je také možné, že by bylo přáním babičky Vás v domě nechat bydlet bez hrazení nájmu (který by se pro potřeby snížené úhrady dle § 73 odst. 3 zák. č. 108/2006 Sb.) v sociální službě posuzoval jako příjem a také by z něj finančně profitovali, ale současně by tento příjem museli danit.

Co je vhodné pro babičku s dědou, resp. pro dědu, bude muset řešit právě kolizní opatrovník.

Mohl byste uvažovat i o tom, že by o bytě rozhodla babička samostatně, bez dědečka, protože byt spadá do společného jmění manželů (SJM) a za určitých okolností může každý z manželů o SJM rozhodovat v míře běžné samostatně (příkladmo: jeden z manželů bez souhlasu druhého může nakupovat, prodat za zbytkovou hodnotu vůz, koupit investiční produkty atd.).

Protože se však jedná o byt (hodnoty významné), který náleží do společného jmění manželů, pak je pro zajištění jeho správy včetně rozhodování o tom, kdo bude nemovitost užívat nutno uplatnit ustanovení § 713 a § 714 občanského zákoníku.

Pokud se jedná o uzavření nájemní smlouvy k tomuto bytu, který náleží do SJM, jde o jinou než běžnou správu, o které hovoří výslovně ustanovení § 714 občanského zákoníku. Proto je potřeba souhlas obou manželů.

Podotýkám, že nájemné pak je příjmem obou manželů (opět spadá do SJM).

Pokud však k uzavření nájemní smlouvy dojde i bez souhlasu manžela, pak je takové jednání platné a vzniká pouze druhému manželovi právo dovolat se neplatnosti takového jednání, což by nejspíš Váš dědeček neudělal, protože ho zastupujete Vy. Z pohledu opatrovnictví to není příliš férové jednání.

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Posouzení inkontinence v řízení o příspěvku na péči

21.11.2024 Mám dotaz ohledně příspěvku na péči. Moje dcera, 7 let, má vývojovou dysfázii a trpí noční enurézou, potřebu si vůbec neuvědomuje, proto v noci nosí pleny. Přes den si nutkání neuvědomuje včas (nosí inkontinenční kalhotky) a dobíhá na WC. Posudkový lékař ji neuznal ZŽP výkon fyziologické potřeby a zhodnotil, že to započetl více...

INFO: Neformálně pečující zaměstnanci nemají podporu

20.11.2024 Pečující osoby, které se denně starají o své blízké, čelí obrovskému množství stresu a náročným úkolům. Tato skupina lidí, ať už se jedná o pečovatele starších rodičů, dětí s handicapem či jiných členů rodiny, je vystavena nejen fyzickému vypětí z pravidelné péče a asistence, ale také velké psychické zátěži. Situaci by mohlo pomoci tzv. ESG. více...

PTÁTE SE: Jak můžu zastavit návrh na omezení ve svéprávnosti?

19.11.2024 Byl na mě podán návrh na omezení ve svéprávnosti. S tím nesouhlasím. Co můžu v této situaci dělat? Zároveň ani nesouhlasím, aby se staral navrhovatel, dá se i s tím něco dělat? Chtěl bych se zeptat, jak to zastavit. Nechci, aby to šlo k soudu...
ODPOVĚĎ
Především nyní musíte být aktivní více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.