pečuj doma

Jsem opatrovníkem manžela, jak lze nakládat s majetkem?

10.2.2024

V manželství jsme koupili pozemek a v katastru jsme zapsali jen manžela. Po CMP není schopen právních úkonů, a proto jsem požádala soud o souhlas s prodejem. Peníze za pozemek leží na jeho účtu a já s nimi nesmím disponovat. Jak mám postupovat, když jsme pozemek koupili společně a mysleli jsme, že je ve SJM? Co mám udělat pro to, abych mohla s polovinou peněz disponovat?

Odpověď

Se SJM (společným jměním manželů) to není v opatrovnictví vůbec jednoduché. Princip SJM totiž není podílový, tj. každý z manželů má půlku, ale každý nakládá s celou částkou a druhý z manželů, pokud mu to nepřijde přiměřené, může se proti nakládání vymezit a současně při větším nakládání si ten nakládající manžel má opatřit souhlas nenakládajícího manžela.

Není zde tedy logika, že půlka zůstane manželovi/opatrovanému a Vy si svou půlku např. spotřebujete dle své úvahy. Kdyby to tak bylo, mohl by příklad vypadat následovně:

Hodnota 1 000 000 Kč. Manželovi zůstane 500 000 Kč a Vy si za 500 000 Kč odjedete na dovolenou (sama). Vaše polovina bude spotřebována. Ale nyní je na účtu 500 000 Kč a pokud dojde k rozvodu, budou se tyto prostředky dělit mezi oba manžele. Pokud dojde ke smrti manžela, polovina připadne Vám v SJM a druhá polovina, tj. 250 000 Kč teprve bude předmětem dědictví.

Ačkoliv nepředpokládám, že pojedete na dovolenou, také je zvláštní, že v dědictví se pak majetek půlí, tak v době běžného života se prostě poloviny nedělí.

Bylo by ale možné požádat soud, aby pro nakládání s majetkem v SJM ustanovil dle § 460 občanského zákoníku Vašemu manželovi kolizního opatrovníka a s ním byste pak jednala o tom, jak s prostředky v SJM naložit a proč. Je to pro Vás rozhodně omezující, ale opatrovnictví je v tomto právně nedopracované a tyto vztahy nemají řešení, které by plně respektovalo právě svobodu manželů nakládat s majetkem ve společném jmění.

K žádosti o kolizního opatrovníka bych navíc soudu uvedla skutečnosti, proč a jak se povedlo, že částka by měla být ve výlučném vlastnictví manžela, proč ve skutečnosti jde o částku patřící do společného jmění.

Snad je to takto (alespoň pro začátek, než to začnete právně řešit) srozumitelné.

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: V superdávce shodu nenajdou ani vládní poslanci

21.1.2025 Vláda plánuje, že už od července změní pravidla pro pobírání sociálních dávek. Příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě by se nově měly sloučit do jedné žádosti tak, aby „papírování“ bylo jednodušší. Zároveň MPSV nastavuje tvrdší pravidla a detailnější kontrolu žadatelů kvůli údajnému zneužívání dávek. více...

PTÁTE SE: Jaké mám možnosti práce při rentě po pracovním úrazu

20.1.2025 Pobírám rentu po pracovním úraze. Našel jsem si zaměstnání za minimální mzdu, které odpovídá mému omezení. Mohu si ještě najít přivýdělek na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce?
ODPOVĚĎ
Renta není omezením. Jen výše renty je až po odečtení příjmů, které dosahujete prací více...

INFO: Rozvoji dobrovolnictví v Česku pomůže nová koncepce

19.1.2025 Vláda České republiky schválila Koncepci rozvoje dobrovolnictví do roku 2030. Jedná se o historicky první strategický dokument, který pomůže komplexně rozvíjet dobrovolnictví v České republice. Podle dat Českého statistického úřadu se v roce 2023 do dobrovolnictví zapojilo přes 1,6 milionu obyvatel ČR, data za loňský rok ještě nejsou. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.