Jsem opatrovníkem i pečujícím a dostávám se do kolize
Starám se přes rok o maminku a stejnou dobu běželo řízení o opatrovnictví. Maminka je ležící a úplně zbavená svéprávnosti. Na začátku péče mi začal úřad práce zasílat příspěvek na péči (jako náhradnímu příjemci a pečujícímu) na můj účet, když lékař potvrdil zdravotní stav a nemožnost fyzicky přebírat tuto dávku. Nyní jsem i opatrovnicí a doporučuje se sepsat s maminkou smlouvu o péči a poskytováním příspěvku mně jako odměnu za péči. Kdy za maminku to schválí soud... Já se tím vlastně dostávám do kolize. Jak má taková smlouva vypadat, aspoň rámcově? Má tam být zmíněno, že už mi příspěvek rok rovnou chodí?
Odpověď
Máte velmi dobré informace. Ano, potřebujete sepsat dohodu o péči.
K tomuto tématu, proč je potřeba smlouvu o péči najdete na str. 54 a násl. naší publikace: https://www.mskruh.cz/media/files/opatrovnik_v_praxi-web_verze.pdf a také jsem o tom psala v odpovědi pro opatrovnici, která to neudělala a doplatila na to: https://www.mskruh.cz/poradna/pravni-poradna-pro-opatrovniky/ptate-se-opatrovany-bratr-zemrel.-muze-mi-banka-zablokovat-ucet.
Jak tedy na to:
Sepište mezi sebou a opatrovanou smlouvu o péči. Za vzor Vám může posloužit třeba smlouva o poskytování sociálních služeb asistentem sociální péče, kterou naleznete třeba zde: http://test.ligaportal.cz/wp-content/uploads/2014/12/vzor-smlouvy-s-asistentem-socialni-pece.doc.
Maminka bude opečovávaná a Vy budete na místě asistenta. Jen všude, kde bude slovo asistent, používejte dcera, nebo osoba blízká, nebo pečující. Nejste asistent (asistent je osoba, která není opečovávané blízká – je to třeba soused, kamarád). Ale jinak smlouva může být v duchu vzoru.
Až ji vytvoříte, tak ji podepíšete za sebe a požádáte soud o ustanovení kolizního opatrovníka, vzor naleznete na str. 83 zde: https://www.kr-zlinsky.cz/docs/clanky/dokumenty/8984/manual-socialniho-pracovnika.pdf. Jste totiž v kolizi zájmu. Nemůžete za sebe sobě podepsat odměnu. Soudům někdy vadí, že jsou s takovou banalitou otravováni, ale většinou (ačkoliv slovně tvrdí, že jim to nemáte posílat) to bez problému vyřeší a kolizního opatrovníka ustanoví.
Kolizní opatrovník pak podepíše smlouvu za maminku, a protože očekávám, že smlouvu uzavřete na dobu neurčitou, tak by ji kolizní opatrovník měl pak ještě nechat schválit soudem. Vzor na návrh na schválení právního jednání je zde: https://justice.cz/documents/32489/1000664/vzor+-+n%C3%A1vrh+na+schv%C3%A1len%C3%AD+pr%C3%A1vn%C3%ADho+jedn%C3%A1n%C3%AD+za+opatrovance.doc/c504cb69-e686-42d3-8be0-dbffb01a40f0.
Ptáte se, zda máte psát, že už delší dobu příspěvek pobíráte jako zvláštní příjemce. Protože smlouvu čistě teoreticky můžete podepsat i zpětně, tak by bylo dobré spíš s kolizním opatrovníkem dohodnout, jak zpětně bude ochoten s Vámi smlouvu uzavřít. Dál bych ale situaci, kdy Vám legálně jako zvláštnímu příjemci byl příspěvek na péči vyplácen, nerozebírala a jen bych ve vyúčtování soudu uvedla – péče poskytnuta za celou výši příspěvku na péči v odpovídajícím rozsahu (a stručně do závorky bych péči popsala). Domnívám se, že soud nic víc k tomu vyžadovat nebude a též nebude rozporovat uhrazenou péči.
Mgr. Radka Pešlová
Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.