pečuj doma

Jsem opatrovník manžela, jeho dcera ho chce nastěhovat k sobě

3.1.2025

Od roku 2024 jsem soudem určený opatrovník manžela, kterému byl diagnostikován Alzheimer. V září letošního roku byl manžel umístěn do Alzheimer centra. Tento stav se nelíbí dceři z prvního manželství. Vzala si svého otce domů, že stav v centru je nevyhovující, že si jej vezme na určitou dobu. Nyní uvažuje, že si jej ponechá a bude se o něj starat doma. Pokud to nebude zvládat, další postup by byl takový, že jej umístí v okolí jejich bydliště. Může podat žádost o opatrovnictví? Může soud její žádosti vyhovět? Za jakých podmínek se tak může stát? Pokud přistoupím na domácí péči v její režii, jelikož nejsem schopná se o manžela nadále kvalitně starat, sama mám problémy se zdravím, je z její strany možnost mě nařknout, že se o něj nestarám, a proto chce opatrovnictví? Manžela odvezla do jiného města a pro mne je to čtyřhodinová cesta tam na návštěvu a zpět.
Prosím Vás o radu, zda mohu přijít o kontrolu nad manželem. Jestli je ta změna opatrovníka, z její strany, možná.

Odpověď

Odpovím Vám do textu Vašeho dotazu.
Mgr. Radka Pešlová

"Od roku 2024 jsem soudem určený opatrovník manžela, kterému byl diagnostikován Alzheimer. V září letošního roku byl manžel umístěn do Alzheimer centra."

Dle § 480 odst. 1 písm. a) občanského zákoníku musí opatrovník nechat schválit změnu pobytu opatrovaného opatrovnickou radou. Pokud opatrovnická rada není zřízena, pak změnu musí dle § 482 odst. 2 schválit soud.
Současně smlouvu měl dle § 483 odst. 2 písm. d) občanského zákoníku schválit soud.
Pokud ke schválení došlo, jako opatrovník jste se nijak neprovinila.

"Tento stav se nelíbí dceři z prvního manželství. Vzala si svého otce domů, že stav v centru je nevyhovující, že si jej vezme na určitou dobu. Nyní uvažuje, že si jej ponechá a bude se o něj starat doma."

Pokud je to po dohodě s Vámi – jde opět o změnu opatrovancova pobytu, kterou by měla schvalovat opatrovnická rada, potažmo soud.
Vy sama byste měla řádně odhlásit pobyt ve službě.
Odvezení bezmocného tatínka bez Vašeho souhlasu, bude nejspíš klasifikováno jako prospěšné, ale jinak se také může jednat o omezování osobní svobody tatínka a především dle § 200 zák. č. 40/2009 Sb., trestního zákona o únos.
Proto by to dcera neměla činit bez Vašeho souhlasu.

"Pokud to nebude zvládat, další postup by byl takový, že jej umístí v okolí jejich bydliště. Může podat žádost o opatrovnictví?"

O opatrovnictví může vždy požádat kdokoliv.

"Může soud její žádosti vyhovět? Za jakých podmínek se tak může stát?"

Soud jmenuje opatrovníka z rodiny třemi postupy:

    1. dle přání opatrovaného
    2. osobu blízkou
    3. jinou vhodnou osobu

Pokud si tedy manžel bude přát někoho jiného, a současně dcera nebude diskvalifikována např. tím, že je dlužníkem, nebo pachatelem trestných činů, je dostatečně schopná (rozumějte často zdravá a přiměřeného věku), aby poskytovala ochranu práv tatínka, pak může soud dovodit, že je pro něj vhodnějším opatrovníkem, když současně zajistí péči.
To, co Vás může znevýhodnit, je Váš věk. Soudy raději stanovují opatrovníkem mladší osoby, protože dokáží pružněji vyřizovat věci na úřadech, na soudech... Není překážkou, že byste nepečovala, ale to, že se již cítíte unaveně, staře a přiznáte, že už na to tolik nemáte. Tedy Vaše prohlášení „nejsem schopná“ je to, co bude použito proti Vám, ačkoliv z úcty k Vašemu věku, to bude vypadat hrozně. Opatrovnictví není pochvalou dlouholetého vztahu, ale dosazením osoby, která má být schopná zajistit práva opatrovaného.

"Pokud přistoupím na domácí péči v její režii, jelikož nejsem schopná se o manžela nadále kvalitně starat, sama mám problémy se zdravím, je z její strany možnost mě nařknout, že se o něj nestarám, a proto chce opatrovnictví?"

Víte, psychický nátlak a manipulace je něco, co by v laskavém a férovém světě být nemělo. Nemohu říci, co manželova dcera použije, aby dosáhla svého. Dá se tedy velmi tvrdě říci – ano, použít to může. Vy se můžete bránit, že péči sice nezajistíte osobně, což ostatně není povinností opatrovníka, ale že opatrovnictví zajistíte plnohodnotně, jako dosud.

Můžete oponovat, že by dcera byla v kolizi dle § 460 občanského zákoníku, když by byla současně pečující osobou a opatrovníkem, protože by její péči o tatínka nikdo objektivně nekontroloval, tatínek by jí byl vydán na milost. Že souhlasíte s její péčí, aby u ní manžel pobýval, ale že kontrolu jejího výkonu, jak nakládá s jeho prostředky, notabene s prostředky spadajícími do Vašeho společného jmění manželů, byste měla dále řešit Vy. Že právě i manželstvím bylo přání manžela, abyste měli společné jmění, se kterým v rozsahu běžném může každý z manželů nakládat, není tedy vhodné jít proti tomuto dříve právně závazně sjednanému sňatku a důsledku sňatku. Správu majetku a finančních prostředků, práv a povinností manžela by měl soud ponechat Vám. Neplnění povinností (např. placení poplatků) ze strany opatrovnice, pokud by jí byla dcera, by zatížilo i Váš majetek (dluhem).

"Manžela odvezla do jiného města a pro mne je to čtyřhodinová cesta tam na návštěvu a zpět."

Tady se nevyjadřujete, zda to pociťujete úkorně, či je to pro Vás v pořádku. Nejspíš to bude vycházet z toho, jak moc potřebujete blízkost manžela. Ve vztahu manžel/manželka je zřejmé, že jste si zvolili vzájemnou blízkost. Možná ale uvítáte, že se o něj stará někdo, koho má rád a je v domácím prostředí a možná tak upozadíte i svoji potřebu.

Pokud ale potřebujete být s manželem blízko, což je pro manželství dost typický stav, pak řešte např. návrh na schválení změny bydliště opatrovaného (na soud, nemáte-li zřízenu opatrovnickou radu). Do návrhu pojmenujte, jak změna jde proti Vašemu manželskému svazku, jak třeba manžel nebyl nikdy v oblasti bydliště dcery spokojený, jak se nenavštěvovali, jak by si to nejspíš nepřál. Možná to soud neschválí a Vy budete mít argument proti dceři.

"Prosím Vás o radu, zda mohu přijít o kontrolu nad manželem. Jestli je ta změna opatrovníka, z její strany, možná."

Snad si nyní na tuto otázku dokážete odpovědět.

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Jak vyjmout příspěvek na péči z dědictví po opečovávané

6.1.2025 Pobírala jsem příspěvek na péči o matku, dva roky. Matka 2. prosince 2024 zemřela. Na jejím účtu, kam jí chodil důchod a příspěvek na péči, zůstaly peníze. Bude probíhat dědické řízení.
Chci se zeptat, jestli mám nárok na částku z příspěvku na péči, aby se nezapočítala do dědictví? více...

ZPRÁVY: Opět přeplněné nemocnice v Číně. Důvodem je nový virus

5.1.2025 Od včerejška se na internetu píše o přeplněných nemocnicích v Číně a šíření nového typu respiračního viru. Napsal o tom Daily Star a Independent. Média píší, že bylo zaznamenáno propuknutí nového lidského metapneumoviru (hMPV). Tchajwanská média uvádějí vysokou úmrtnost této varianty (43 %). V řadě provincií ČLR plánují zavést výjimečný stav. více...

ZPRÁVY: Přibývá lidí, kteří přestože pracují, tak musí žít na ulici

4.1.2025 Už více než čtvrt století pomáhá Martina Zikmundová lidem na okraji společnosti najít v životě stabilitu. Před Vánocemi ji vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková ocenila speciální cenou za přímou podporu. Redakce Dnes a idnes s ní pořídila rozsáhlý rozhovor, z něhož vyjímáme alespoň hlavní jádro sdělení. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.