pečuj doma

Je vhodné navrhnout zastavení exekuce pro nemajetnost?

30.9.2023

Opatrovanci přišel 11.9.2023 exekuční příkaz, jistina 0 Kč, celkem 3 371,63. Návrh na exekuci je z 11/2012, opatrovaný je omezený ve svéprávnosti od 20.12.2012. Je příjemce nízkého invalidního důchodu, který z důvodu dřívějších exekucí chodí přímo do domova p.s.s. (nemá na plnou výši), ponecháno 15 %. Přispívají mu rodiče. Bankovní účet má, ale bylo na něm jen kolem 300 Kč a nyní je přes 6 tis. Kč v minusu. Ptám se, zda napsat návrh na zastavení pro nemajetnost, nebo je to po 10 letech promlčeno? Ty exekuce jsou tak složité.

Odpověď

K nějaké podrobnější radě mám od Vás málo informací.

Rozumím, že téma exekucí je v počátku velmi těžké a ráda bych poradila, ale nejsem schopná bez bližší znalosti současně k tomu neuškodit, protože někde je zastavení pro nemajetnost, někde je lepší vyčekat zastavení pro roky nevymožení, někde je nutné zastavovat pro neplatný právní titul, někde je vhodné splatit a snížit závazky. Co se týče konkretizovaného dluhového poradenství, doporučujeme podklady („papíry“, co k tomu máte) k dluhové problematice probrat s poradnou (např. brněnská poradna CELZUS: https://celsuz.cz/celsuz/). Obecné rády můžeme sice poskytnout, ale bez konkrétních podkladů se velmi těžko navrhuje řešení.

Obecně mohu doporučit ke studiu: https://exekuce.justice.cz/popis-exekucniho-rizeni-a-jeho-institutu/ a vzory: https://exekuce.justice.cz/obecne-vzory-podani/.

Předně je třeba vědět, o jaké exekuce u opatrovaného jde – zde je vhodné zajít do spisu na soud a projít si podklady, o co šlo. Více jsme již k tématu exekucí popisovali zde: https://www.mskruh.cz/poradna/pravni-poradna-pro-opatrovniky/ptate-se-opatrovanec-ma-nekolikalete-exekuce.

Pak obecně:

  • 1× ročně je právo na zprávu exekutora zdarma, jak je na tom opatrovaný s exekucí a z toho by se dalo dovozovat, o co vlastně jde.
  • Zastavení pro nemajetnost je jistě možné u dluhů, které uznáváme jako platné, ale toto je komplikace a u dluhů, kde nebylo dlouhodobě vymoženo, má být zastaveno.
    • Nicméně se mi spíše zdá, vzhledem k vyčíslení jistiny 0, že exekutor zastavil exekuci pro nemožnost jejího vymožení v minulosti a jen doúčtovává náklady řízení. I přes to bych dávala návrh na zastavení pro neplatný právní titul z důvodu omezení svéprávnosti a neschopnosti jednat, podvodného vzniku původních dluhů (viz dále), protože v takovém případě (při úspěchu) by na náklady exekuce neměl exekutor nárok.
  • Jinak by mělo být řešeno zastavení pro neplatný právní titul (dle § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu).
    • Na základě II. ÚS 2230/16 ze dne 1.11.2016 a II. ÚS 3194/18 ze dne 1.4.2019 je soud povinen se zabývat i hmotněprávními námitkami ohledně existence právního titulu, na základě, kterého byla provedena exekuce.
    • Pokud je zjevně nespravedlivý (věcně i hmotně právně) exekuční titul.
    • Pokud pohledávka nemohla hmotně právně vůbec vzniknout (např. z důvodu absolutní neplatnosti).
    • Musí se vrátit vymožené a se vznesenou námitkou promlčení se nelze (ze strany věřitele) domáhat vrácení jistiny, nedojde tedy k bezdůvodnému obohacení, neboť vymáhání jistiny bude promlčeno.
    • Podání (zastavení) mohlo být navrhováno pozdě (je k tomu obecně lhůta jen 15 dnů), je vhodné se odvolat též na rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR ze dne 20.02.2014, sp. zn. 21 Cdo 3439/2013 a ze dne 04.05.2015, sp. zn. 26 Cdo 4086/2014 a rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR ze dne 24.05.2016, sp. zn. 20 Cdo 1503/2016, abyste exekutora upozornila, když byste lhůtu propásla, že se tím má zabývat.
      • Smysl lhůty uvedené v ustanovení § 55 odst. 1 exekučního řádu spočívá v tom, že vede povinné k tomu, aby podávali návrh na zastavení exekuce „včas“ ve lhůtě 15 dnů a exekuci neprodlužovali; vyplývají-li však z listin předložených povinným k návrhu na zastavení exekuce skutečnosti, které jsou důvodem pro zastavení exekuce, je soud povinen k nim přihlédnout a i o opožděném návrhu věcně rozhodnout.
      • Lhůta 15 dnů uvedená v ustanovení § 55 odst. 1 ex. řádu není lhůtou prekluzivní. Vyplývají-li z listin předložených povinným k návrhu na zastavení exekuce skutečnosti, které jsou důvodem pro zastavení exekuce, je soud povinen k nim přihlédnout a i o opožděném návrhu věcně rozhodnout.
    • Pro jistotu navrhněte promlčení, kdyby nebyla zohledněna neplatnost.
       

Píšete ještě o mínusovém stavu na účtu – bylo by potřeba zjistit, jak vznikl:

  • Neměli byste mít povolený kontokorent.
  • Neměli byste mít banku, která si za odpověď exekutorovi účtuje poplatky (tuším, že to dělala Fio banka).
  • Měli byste účet zrušit, pokud jej k ničemu nepotřebujete (ačkoliv by prostředky opatrovaného neměly chodit přímo na účet). 

Nejsem si jistá, zda výše uvedeným jsem Vám nezpůsobila spíš více beznaděje a chaosu, protože Vás může mást tolik možností, když konkrétněji nevidím podklady, proto bych doporučila ještě konzultaci v dluhové poradně.

Pro další obecný přehled by Vám možná alespoň mohlo pomoci vzdělávání (6.10. https://www.topseminare.cz/online/), kde učím o platnosti/neplatnosti, o dluhové problematice.

Píšete navíc o nízkém invalidním důchodu, doporučuji, koukněte se na naše odpovědi https://www.mskruh.cz/poradna/socialne-pravni-poradna-pro-pecujici/ptate-se-nizky-invalidni-duchod-pri-prader-williho-syndromu a https://www.mskruh.cz/poradna/pravni-poradna-pro-opatrovniky/ptate-se-opatrovanec-ma-velmi-nizky-invalidni-duchod, možná, kdybyste prověřila vznik invalidity, mohlo by dojít k navýšení důchodu.

Přeji, ať situaci rozklíčujete a zvolíte vhodné řešení

Mgr. Radka Pešlová


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: ROC potřebují rozšíření terapeutických možností

21.12.2024 „Možnost využívání centrové léčby v našem regionálním onkologickém centru vítáme. Máme ale k dispozici stále jen velmi omezené portfolio těchto léků, také administrativa s tím spojená je poměrně náročná,“ říká MUDr. Kateřina Jirsová v rozhovoru pro časopis Medical Tribune. Jeho nejzajímavější část přetiskujeme. více...

ZPRÁVY: Lidovky: Pečující nemají kvalifikaci na péči. Co se chystá

20.12.2024 Počet seniorů, tedy lidí ve věku 65 let a více, vzroste ze současných 20 na přibližně 30 procent v polovině století. A bude pracovat, a tedy platit do veřejného systému méně lidí. Logicky je tak současný systém neudržitelný a bude třeba zvýšit jeho příjmy. Buď „dobrovolnými“ příplatky za péči, nebo nějakou daní. O obojím vláda uvažuje. více...

ZPRÁVY: Ocenění pro publicisty a fotografy od Rady vlády

19.12.2024 Známe vítěze 31. ročníku Ceny RVOZP za publicistické práce zaměřené na téma zdravotního postižení a fotografické soutěže. Ceny předali zmocněnkyně vlády pro lidská práva a místopředsedkyně Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Klára Laurenčíková a vedoucí sekretariátu Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Pavel Ptáčník. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.